رونق بازار جهانی دیگ بخار و سهم هر کشور در این زمینه

بازار جهانی دیگ بخار

حساسیت های فعالین محیط زیست موجب افزایش رونق بازار جهانی دیگ بخار گردید.

تاثیر فعالان محیط زیست در رونق بازار جهانی دیگ بخار

بالا گرفتن حساسیت های فعالین محیط زیست و سختگیرانه تر شدن خط مشی های زیست محیطی ویژه از یک سو، بعلاوه فراگیر شدن استفاده از سوخت گازی در کشورهای آسیایی در سال ۲۰۱۶ باعث بوجود آمدن رونق در بازار دیگ های بخار خانگی گردید به گونه‌ای که آمار فروش این نوع بویلر به ۱۲٫۷ میلیون دستگاه در یک سال رسید. در این بازار چین رکورد دار بیشترین فروش می باشد.

بالا رفتن فروش دیگ بخار تولید کشورهای چین و کره ی جنوبی باعث کمتر شدن سهم انگلستان از تصاحب این بازار شد. مطابق با آمارهای رسمی اعلام شده از سوی BSRIA (انجمن اطلاعات و تحقیقات سرویس های ساختمانی) در این رده بندی انگلیس به رتبه سوم فروش تنزل پیدا کرد.

نمودار زیر فروش سالانه دیگ بخار به تفکیک کشورها را نشان می دهد . همانطور که مشخص است ایران نیز سهم مناسبی در بازار جهانی دیگ بخار دارد.

میزان فروش دیگ بخار در بازار جهانی به تفکیک کشورهای مختلف
میزان فروش دیگ بخار در بازارههای جهانی به تفکیک کشورهای مختلف

علل پیشی گرفتن چین و کره جنوبی در بازار جهانی بویلر

با اعمال طرح جایگزینی بویلرهای گازی با بویلرهایی ذغالی در صنایع چین یک تغییر رویکرد را شاهد هستیم . در حال حاضر چین بیشترین سهم از بازار فروش دیگ بخار را دارد و در حدود ۷۷/۱ میلیون از کل فروش بویلر جهان در سال ۲۰۱۶سهم داشته است. پیش بینی می شود افزایش فروش بویلرهای چینی تا سال ۲۰۲۱ به رقم قابل توجهی خواهد رسید.

گفتنی است که بویلرهای گازی غیر چگالشی دیواری، نقش بسزایی در رونق بازار های چین داشتند و ۸۷% فروش بویلر چینی در سال ۲۰۱۶ به این محصولات اختصاص داشت.

کره ی جنوبی نیز با فروش ۱٫۷ میلیون دیگ بخار رشد مثبتی را در بازارهای جهانی داشته است و در سال ۲۰۱۶ بعنوان دومین عرضه کننده ی دیگ بخار بازار های جهانی لقب گرفت . با سهم حدود ۷۶% فروش بویلرهای دیواری در بازار این کشور کره جنوبی در رتبه نخست فروش بویلرهای چگالشی در سطح دنیا قرار گرفت هرچند در بررسی فروش بویلر های غیرچگالشی متقاضیان کمتری نسبت به چین داشت؛ اما در بازار بویلر های چگالشی بیشترین فروش را دارا بود.

سهم سایر کشورها در بازار رقابت

اما سهم کشورهای دیگر در این بازار چگونه بود؟ طبق مستندات گزارش شده توسط …. کشور انگلستان با فروش ۱٫۷ میلیون دستگاه و نصب و راه اندازی ۲۶ میلیون بویلر که همه آن ها از نوع دیگ بخار های چگالشی گازی بودند، سومین کشور در بازار فروش این محصولات می باشد.

کشور های دیگری که در سال ۲۰۱۶ فروش بالایی داشتند ترکیه و روسیه هستند . هرکدام ازین کشورها حدود ۱ میلیون دستگاه دیگ بخار خانگی را به فروش رسانند، در حالی که در بازار آمریکای شمالی، تنها فروش حدود ۴۰۰٫۰۰۰ دستگاه در سال ۲۰۱۶ به ثبت رسیده است.

در بازار فروش بویلرهای تجاری، باز هم کشور چین با فروش ۹۲٫۵۰۰ دستگاه در این سال بیشترین سهم بازار دیگ بخار صنعتی را در سال ۲۰۱۶ به خود اختصاص داده است. در این بازار آمریکای شمالی دومین رتبه و ترکیه در رتبه ی سوم پرفروش ترین ها هستند.

پیش بینی می شود در سال آینده کشور چین حدود ۲% و روسیه بطور تقریبی ۶٫۶% فروش بیشتری در بازار جهانی بویلرها و دیگ بخار صنعتی داشته باشد.

منبع : BSRIA (انجمن اطلاعات و تحقیقات سرویس های ساختمانی)

مطالب مرتبط :

بررسی مزاياي بخار -قسمت اول

دلیل افت ایران در بازار جهانی دیگ بخار