سیستم های حرارت مرکزی با آب گرم و اجزای آن ها

سیستم حرارت مرکزی با آب گرم،Central heating system with hot water

سیستم حرارت مرکزی با آب گرم

در سیستم های حرارت مرکزی با آب گرم، گرمای تولید شده توسط مشعل به آب درون دیگ منتقل می شود. آب گرم شده به وسیله یک پمپ جریانی و سیستم لوله کشی در وسایل پخش کننده گرما (مانند رادیاتور، فن کویل، یونیت هیتر و…) جریان یافته و در اثر عبور آب گرم از این وسایل، گرمای آب به هوای اتاق با مکانیزم های مختلف (تابش، جابجایی طبیعی یا اجباری ) منتقل می شود و دمای آب گرم پایین می آید و برای جذب گرمای مجدد به طرف دیگ برمی گردد.

استفاده از پمپ سیرکولاتور در مسیر برگشت ممنوع است و باید در مسیر رفت باشد. در غیر این صورت مدار هوا می گیرد. همچنین سیستم تاسیسات در ارتفاع پایین تری نسبت به پخش کننده های گرما قرار می گیرند و در اصطلاح آب موجود در سیستم تاسیسات بر موتورخانه سوار است.

انواع سیستم حرارتی با آب گرم

ساختمان سیستم های حرارت مرکزی با آب گرم براساس حداکثر دمای آب به سه دسته تقسیم بندی می شوند:

دما پایین (LTW): ماکزیمم دمای آب در این سیستم ۱۰۰ درجه سانتی گراد است.حداکثر فشار کارکرد این سیستم ها ۲  barمی باشد و به طور کلی این سیستم ها برای گرم کردن فضا در خانه ها، ساختمان های مسکونی، ادارات و… مورد استفاده قرار می گیرند و طراحی ان ها ساده است.

دما متوسط(MTW): محدوده ی دمای آب در این سیستم بین ۱۷۵-۱۲۰ درجه سانتی گراد است. به این سیستم ها، سیستم آب داغ نیز گفته می شود.حداکثر فشار کارکرد این سیستم ها ۳/۱۰bar می باشد. این سیستم ها معمولا در سیستم های توزیع آب گرم در مقیاس بزرگ مانند توزیع آب گرم منطقه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

دما بالا(HTW): محدوده دمای آب در این سیستم بین ۲۳۰-۱۷۶ درجه سانتی گراد است. حداکثر فشار کارکرد در این سیستم ها حدود ۲۱ bar است و فشار سیستم با دقت باید تحت کنترل باشد و از فشار اشباع کمتر نشود در غیر این صورت آب گرم تبدیل به بخار می شود و به دیگ و بقیه تجهیزات آسیب وارد می شود. این سیستم ها بیشتر در ساختمان های بزرگ، هتل هاف بیمارستان ها و صنعت مانند صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند.

اجزای سیستم حرارت مرکزی با آب گرم:

سیستم های حرارت مرکزی با آب گرم از اجزای زیر تشکیل شده اند:

دستگاه های مولد آب گرم

این قسمت وظیفه تولید آب گرم را بر عهده دارد که شامل انواع مشعل و دیگ آب گرم است.گرمای حاصل از احتراق سوخت توسط مشعل به آب درون دیگ انتقال یافته و موجب گرم شدن آب عبوری داخل دیگ می شود.

مطلب پیشنهادی: موتورخانه مرکزی دیگ بخار و دیگ آبگرم

سیستم انتقال آب گرم

این سیستم وظیفه انتقال آب گرم تولید شده توسط دستگاه های مولد آب گرم به سمت دستگاه های پخش کننده گرما را برعهده دارد که شامل سیستم لوله کشی بین دستگاه های پخش کننده و تولید کننده گرما و پمپ سیرکولاتور است. جریان گردش آب ممکن است به طور طبیعی براساس اختلاف دمای آب رفت و برگشت نیز صورت گیرد. برای بالا بردن سرعت آب و کاهش قطر لوله ها، امروزه معمولا از سیستم پمپی استفاده می شود. به وسیله سیستم انتقال آب گرم، آب با حجمی ثابت، پیوسته بین دستگاه های تولید کننده و پخش کننده گرما در گردش است.

دستگاه های پخش کننده گرما

این دستگاه ها نقش مبدل حرارتی را دارند و توسط این دستگاه ها حرارت از آب گرم گرفته و به فضای اتاق داده می شود. این دستگاه ها شامل یونیت هیترها، رادیاتور ها، فن کویل ها، کنوکتورها و… هستند.

مطلب پیشنهادی: اپراتوری و نگهداری دیگ بخار بصورت صحیح

فن کویل،رادیاتور،Fan Coil،Radiators

کنترل کننده ها

کنترل کننده ها برای تنظیم سیستم های تاسیساتی از نظر فشار، درجه حرارت و… مورد استفاده قرار می گیرند که بعضی از آن ها برای نشان دادن شرایط کارکرد(نشان دهنده ها) و بعضی به منظور کنترل سیستم(کنترل کننده ها) نصب می شوند. این اجزاء جهت راهبری و نگهداری صحیح سیستم ضرورت دارند. از نشان دهنده ها می توان به ترمومتر، مانومتر دیگ، آب نمای مخزن گازوئیل و آب نمای مخزن انبساط اشاره کرد و از کنترل کننده ها می توان به ترموستات دیگ، ترموستات اتاقی، شیر اطمینان، شیر دوراهه یا سه راهه موتوری و شیر هواگیر اتوماتیک اشاره کرد.

مخازن

سیستم های حرارت مرکزی با آب گرم، دارای مخازنی با اهداف خاص هستند. این مخازن عبارتند از مخزن گازوئیل برای نگهداری گازوئیل مصرفی در زمان خاصی از سال، مخزن گازوئیل روزانه، مخزن انبساط بسته، مخزن انبساط باز، مخزن آب گرم مصرفی.

پس از محاسبه بار گرمایشی فضاهای مختلف ساختمان، با توجه به نوع سیستم گرمایشی و شرایط ساختمان باید دستگاه های پخش کننده گرمای مناسب برای فضاهای مختلف ساختمان انتخاب گردد.دستگاه های پخش کننده گرما وسایلی هستند که از آن ها برای جبران تلفات حرارتی ساختمان و گرم نگه داشتن فضای مورد نظر استفاده می شود.در این دستگاه ها سیال گرم( آب گرم، آب داغ، و یا بخار) جریان داشته و انرژی حرارتی خود را از طریق سطح تبادل کننده حرارت به محیط منتقل می کند در اصل این وسایل نقش یک مبدل حرارتی را دارند.

مطلب پیشنهادی: مشکلات دیگ بخار در سیستم حرارت مرکزی ساختمان