کاربرد بخار در صنعت تولید کاغذ

Wood chips

کاربرد دیگ بخار در صنایع بسیار گسترده می باشد. صنایع مختلف در فرآیند تولید و بهره برداری از بخار استفاده های گوناگونی می کنند. به عنوان مثال میتوان به نقش دیگ بخار در کاغذسازی اشاره کرد. کاغذ یکی از ملزومات زندگی روزمره بشر می‌باشد. بیشتر پیشرفت‌های بشر امروزی مدیون کاغذ است . اما کاربرد دیگ بخار در صنعت تولید کاغذ چیست . در ادامه به بررسی فرآیند تولید کاغذ و استفاده از دیگ بخار در این فرآیند پرداخته می شود.

فرایند استفاده از دیگ بخار در کاغذسازی

دیگ بخار در تولید خمیر کاغذ، پخت چوب، خشک کردن کاغذ شستشو و ضدعفونی کردن کاغذ نقش مستقیم دارد.

کاربرد دیگ بخار برای تولید خمیر کاغذ

تولید خمیر کاغذ از تراشه های چوب با تحت فشار و حرارت قرار دادن این تراشه ها و اضافه کردن مواد شیمیایی انجام می شود. بخار برای حرارت دادن مواد شمیایی مورد نیاز و همچنین از فشار همراه با حرارت بخار برای نرم کردن تراشه های چوب مورد نیاز جهت تهیه خمیر کاغذ استفاده می شود. در نتیجه استفاده از مواد شیمایی جهت نرم کردن خمیر کاغذ کاهش پیدا می‌کند و فرایند تولید خمیر راحت تر انجام می شود.

کاربرد بخار برای تولید خمیر کاغذ

استفاده از بخار برای پخت چوب و خشک کردن کاغذ

دیگ بخار در صنایع کاغذسازی چندین کاربرد دارد. بخار تولید شده توسط دیگ بخار برای پخت چوب (همراه با مواد شیمیایی) استفاده می شود . بخار تولید شده به محفظه خشک کن یا یانکی * های خشک کن فرستاده می شود تا آب باقیمانده از ورق های ارسالی از بخش های زهکشی ، خلاء و بخش های فشار مکانیکی خشک شود. بخار تولیدی همچنین در مبدل های گرمایی استفاده می شود. در فرآیند تولید کاغذ، بخار برای تبخیر رطوبت از خمیر استفاده می شود و برای گرم کردن درام های خشک کردن خشک کن برای خشک کردن کاغذ استفاده می شود.

بخار برای پخت چوب

بکارگیری بخار برای تولید برق

اما استفاده اصلی از دیگ بخار در کارخانجات تولید کاغذ برای تهیه برق مصرفی است. سوخت مورد نیاز را می توان از ضایعات چوب غیر قابل استفاده در کاغذسازی یا سوخت های فسیلی تهیه نمود. در صورت تولید برق در داخل کارخانه هزینه تولید کاغذ به شدت کاهش پیدا میکند وصرفه اقتصادی بالایی دارد، علاوه بر این بطور بالقوه قابلیت اطمینان بالاتری فراهم می آورد زیرا در شرایط بحرانی مثل طوفان و در صورت قطعی برق بیرونی به کارخانه می تواند تا حدودی نیاز های خط تولید را برآورده نماید.

شستشو و ضدعفونی نمودن کاغذ بوسیله بخار

یکی دیگر از کاربردهای بخار در کاغذسازی برای تمیز کردن و ضدعفونی نمودن تراشه های چوب مورد استفاده در تهیه کاغذ می باشد از آنجا که کاغذ در زندگی امروزی استفاده زیادی دارد و با توجه به قابلیت استفاده مجدد استفاده از آن در صنایع بسته‌بندی مواد غذایی و تهیه ظروف یک بار مصرف افزایش زیادی داشته است لازم است در فرآیند تولید یا بازیافت آن عملیات ضدعفونی و بهداشتی نمودن با دقت و وسواس زیادی انجام شود . بخار تولیدی توسط  دیگ های بخار یکی از گزینه های بسیار مناسب برای ضدعفونی نمودن می باشد. علاوه بر دمای بالای بخار که خود عامل ضدعفونی کننده می باشد نیاز کمتر به مواد شیمیایی نیز یکی از مزیت های استفاده از بخار در فرآیند ضدعفونی نمودن می باشد.

*خشک کن یانکی یک مخزن فشار است که در تولید بافت کاغذ استفاده می شود. در خشک کن یانکی، کاغذ از حدود خشکی ۴۲-۴۵٪ به خشکی بیش از ۸۹٪ می رسد. در صنعت، سیلندر MG یا خشک کن های یانکی عمدتا برای حذف رطوبت اضافی از خمیر کاغذ در زمان تبدیل به کاغذ استفاده می شود.

مطالب مرتبط :

کاربرد دیگ بخار در صنعت فرش

استفاده از بخار در ساخت بتن