بررسی کاربرد دیگ بخار در صنایع لبنی و فرآورده‌های لبنی

کاربرد دیگ بخار در صنایع لبنی

کاربرد دیگ بخار در صنایع غذایی بسیار گسترده است. کاربرد دیگ بخار در صنایع لبنی بسیلر حائز اهمیت است. دیگ بخار در صنایع لبنی در كارخانجات توليد شير و محصولات لبنی، بیشترین انرژي حرارتي مصرفي در فرآيند توليد، استفاده می کند. بنابراين بخش قابل توجهی از استفاده از سوخت فسيلي در كارخانجات شير، عمدتاً مربوط به ديگ­‌هاي بخار می­‌باشد. البته مقداری سوخت فسیلی نيز جهت نيروگاه­هاي تولید برق اضطراری در اين كارخانجات، به ­کار برده می ­شود.

مصرف بخار توليد شده در اين كارخانجات عموماً بصورت هاي زير می­باشد:

الف – در دستگاههاي پاستوریزاسیون و استرلیزه و هموژنيزه نمودن شیر

ب – در گرمخانه­ هاي مورد استفاده برای توليد ماست و پنير

ج – در مبدلهاي حرارتي برای گرم نمودن آب مصرفی و همچنين شوينده هاي بازي و اسيدي كه در شستشوي مسيرها، تانكها، پاستوريزاتورها، سبدها و بطري­ ها بكار مي­رود.

د – در پيشگرمكن‌ها و اواپراتورهاي توليد شير خشك

ه – در رادياتور توليد هواي داغ يا بخار خشك مورد نياز در خشك كن پاششي در واحد توليد شير خشك (Spray dryer)

بعضي از كارخانجات شير، در پروسه تولید شیرخشک برای گرم نمودن هواي داغ که برای خشك كن پاششي مورد نیاز است، از گرمكن يا هيتر غير مستقيم استفاده مي شود و در این گرمکن ها سوخت فسيلي بصورت مستقيم در مشعل گرمكن بکار می­رود.

کاربرد بخار برای فرآوری شیر و تولید محصولات لبنی

مقایسه میزان مصرف ويژة انرژي فسيلي درصنایع لبنی در ایران و جهان

در صنایع لبنی كشورهاي پيشرفته جهان مثل استراليا و كانادا، كه بيشترين ميزان توليد فرآورده هاي لبني دنیا را دارند، مصرف عمده انرژي فسيلي مصرفي جهت تولید بخار است، در زمانیکه كاركرد سيستم توليد و توزيع بخار مناسب و بهينه باشد ، شاخص مصرف انرژی را می­ توان بر اساس ميزان مصرف بخار نيز بيان نمود.

با بررسي که توسط سازمان بهره وري انرژي ايران از كارخانجات مختلف تولیده کننده محصولات لبنی صورت پذیرفته، می­توان نتیجه گرفت متاسفانه شاخص مصرف ويژة انرژي فسيلي در این صنعت خیلی بيشتر از شاخص جهاني بوده و در اكثر موارد بيشتر از ۲ برابر است و فقط در بعضي كارخانجات مدرن و جديد اين شاخص به شاخص هاي جهاني نزدیک می­‌شود. یعنی سيستم دیگ بخار در صنایع لبنی اکثر كارخانجات در ایران داراي راندمان بسيار پائيني می­ باشد و سوخت فسیلی در آن هدر می­رود.

در مطالب بعدی راه‌کارهای کاهش مصرف انرژی فسیلی در صنعت شیر بررسی می شود.

افزایش راندمان و بهره‌وری دیگ بخار مورد استفاده در صنعت لبنی

منبع : وزارت نيرو – سازمان بهره­ وري انرژي ايران؛ پرتال جامع انرژی