بهینه سازی انرژی – چک لیست سیستم بخار

بهینه سازی انرژی - چک لیست سیستم بخار

بهینه سازی انرژی - چک لیست سیستم بخار

پول بسازید!

انگار طبیعت خیلی ها چنین است كه پند و اندرز گوش نمی كنند و تا وقتی در تنگنا قرار نگیرند حاضر نیستند به نصایح خیر خواهان توجه كنند.

موضوع مدیریت صحیح تاسیسات و مصرف بهینه انرژی چیزهایی نیستند كه فقط در سالهای اخیر به آنها پرداخته شده باشد؛ اما تا قبل از بروز و تشدید ركورد جهانی اقتصاد و مشكلات مالی ناشی از آن، این مبحث تا بدین حد مورد توجه مدیران تسهیلات و صاحبان ساختمان ها قرار نداشت.

حالا همه به طراحی بهینه سیستم های تاسیساتی اعم از گرمایش و سرمایش، تاسیسات برقی و تاسیسات بهداشتی و انطباق طرح این سیستم ها با اصول صرفه جویی در مصرف انرژی اصرار داشته و می خواهند عملكرد و نگهداری دستگاه ها و وسایل تاسیساتی تا حد امكان خرج كمتری داشته باشد.

این تحول فكری در سطح جامعه موجب شده است كه مردم اعم از متخصصین تاسیسات و صاحبان ساختمان ها و حتی مستاجران به دنبال دستورالعمل های بهره برداری ونگهداری باشند تا در شرایطی كه به دلیل ركورد اقتصادی امكانات پول در آوردن كمتر شده اند دست كم از اتلاف پول جلوگیری كنند كه این هم خودش نوعی پول در آوردن است، چون از قدیم گفته اند : “جلوی ضرر را از هر جا بگیرید منفعت است “.

بهینه سازی انرژی - چک لیست سیستم بخار

اما برای این منظور من می خواهم در اینجا چک لیست هایی را برای سیستم های مختلف تاسیساتی ارائه كنم كه با عمل به آنها می توانید از عملكرد بهینه این سیستم ها خاطر جمع باشید:

چک لیست سیستم بخار

-بررسی عایقكاری :

عایق های خراب، لق یا تكه پاره شده عملا كارایی لازم را ندارند و بدین منظور با افزایش تلفات حرارتی و بالا بردن مصرف سوخت در هر فصل سرما هزاران دلار خسارت به بار می آورند.

برای بازرسی صحیح عایق ها و اطمینان از صحت عملكرد آن ها بهتر است از یك تصویرگر حرارتی برای بازرسی لوله ها و قسمت های عایقكاری شده استفاده كنید تا هرگونه اشكال در عایق ها به راحتی قابل تشخیص باشد(شكل ۱).

بررسی نقاط معیوب دیگ بخار با تصویرگر حرارتی

-بررسی تله بخار :

كار تله بخار در یك سیستم بخار، جداكردن چگالیده از بخار است ودر صورتی كه این وظیفه را درست انجام ندهد، بخار ارزشمند از دست می رود.

برای مشخص كردن تله بخار معیوب باید از یك تصویرگر حرارتی بدون تماس، دماسنج تماسی برای مقایسه دما در طرفین تله بخار استفاده كنید اختلاف دمای نرمال در طرفین تله بخار تقریبا ۲۰۰ f است (شكل ۲).

وجود اشکال در تله بخار

-بررسی دمای اتاق موتور خانه :

برای احتراق درست باید دمای هوای احتراق در حدود مناسب باشد. برای اندازه گیری دمای موتورخانه از یك ترمومتر دیجیتال استفاده كنید. ضمنا سطح مونوكسید كربن داخل فضای موتورخانه را نیز بررسی كنید تا از بی خطر بودن آن خاطر جمع شوید(شكل۳).

کیفیت کارکرد دستگاه احتراق

مضافا دمای آب تغذیه دیگ (دیگ بخار ، دیگ آبگرم و دیگ روغن داغ )، دمای گرمكن سوخت، و سایر اقلام مثل روغن ها را نیز بررسی كنید. با این كار وجود هر گونه اشكالی شناسایی شده و متعاقبا تعمیرات لازم قبل از وارد آمدن خسارات بیشتر صورت خواهند گرفت.

 

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب این سایت فقط با ذكر نام منبع بلامانع می باشد * کپی ممنوع !

 

انواع دیگ های(بویلرهای) بخار مشهد بویلر انواع دیگهای(بویلرهای)روغن داغ مشهد بویلر انواع دیگ های(بویلرهای) آبگرم(آبداغ)-دیگ فولادی مشهد بویلر بخارشوی-كارواش-تجهیزات موتورخانه-روغن حرارتی-هیتر هوای گرم فیلترشنی-مبدل حرارتی-سختی گیر-موگیر و صافی-منبع كوئل دار مقاللات تخصصی بویلر(دیگ بخار)-نرم افزارهای تخصصی-استانداردهای فنی