سونای خشک و سونای بخار – مقدمه

سونا

سونا (خشک و بخار)

سونا (sauna) یا همان حمام فنلاندی در واقع اتاق كوچكی است با دیواره های عایق كاری شده و پله هایی منبر مانند كه برای نشستن در نظر گرفته شده است و گرمای اتاق بوسیله بخار و یا كوره های برقی یا گازی تامین می شود. درجه حرارت هوای داخل سونا معمولا به c)55) می رسد این امر موجب گرم شدن و تعریق شدید استفاده كنندگان از سونا می شود. بطوركلی بخش های مختلف تشكیل دهنده فضای سونا عبارتند از: رختكن ، دوش ، گرمخانه ، و حوضچه آب سرد.

سیستم حرارتی اتاقك های سونا براساس تقسیمات رایج خود به دو دسته سونای خشك و سونای بخار تقسیم می شوند. هر چند كه لفظ سونا به همان سونای بخار گفته می شود و چیزی به اسم سونای خشك به آن مفهوم نداریم.

تاریخچه سونا

منشاء سونا از كشور كوچك فنلاند است خصوصا نوع سنتی آن كه معمولا كنار دریاچه ای قرار دارد و استفاده كنندگان بعد از سونا به درون آب های سرد دریاچه می پرند!

كل جمعیت فنلاند ۵ میلیون نفر است ولی تعداد سوناهای این كشور به اندازه ای است كه تمام این جمعیت را می تواند در خود جای دهد(حدود۱/۵ میلیون سونا) درست مثل مكانی كه برای حمام در دیگر كشورها در نظر می گیرند هر فنلاندی هم محلی اختصاصی برای سونا دارد.

سوناهای سنتی با هیزم و چوب كار می كردند. این نوع سونا حتی دودكش هم برای تخلیه دود نداشت بدین صورت كه درون اتاقی هیزم جمع می كردند و آن را آتش می زدند سپس دودها را از روزنه ورودی آن خارج می كردند و با پاشیدن آب بر روی سنگ هایی كه در اثر گرمای هیزم داغ شده بود بخار درست می كردند، در واقع قلب یك سونا همان سنگ هایی بودند كه روی اجاق داغ و گداخته می شدند بطوری كه با پاشیدن آب بر روی آن ها بخار فراوانی درست می شد. از همین رو آن ها را سونای دودی می نامیدند.

درجه حرارت آن بین ۸۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد بود ولی وجود رطوبت حالت شدید گرما را تندتر می كرد. امروزه سونا در همه جای دنیا مورد استفاده است، درون خانه ها و آپارتمان های كوچك تا كنار ساحل دریاها و هتل ها.

سونا در حال حاضر در محاصره تكنولوژی در آمده است با استفاده از اجاق های الكتریكی كه با ترموستات و حتی از راه دور و با تلفن همرا ه كنترل می شوند.

سونای خشک

سونای خشك اتاقی است كه دیواره های آن معمولا تخته كوبیده شده و یك منبع حرارتی گرم كننده در آن قرار دارد و منبع حرارتی می تواند یك المان برقی باشد و یا حرارت یك مشعل كه داخل یك كوره دمیده می شود و بر روی دیواره های كوره معمولا آجر نسوز قرار دارد ، گاهی محلول بخور را روی آجرهای نسوز می ریزند كه بخار آن در فضا متصاعد شود و با پاشیدن آب بر روی سنگ های داغ مقداری بخار تولید می شود و با اینكار وضعیت بهتری پدید می آید چرا كه هوای گرم و خشك می تواند به دستگاه تنفسی آسیب برساند .

مواردی كه دارای كوره اند از سوخت های گاز یا مایع استفاده می كنند. سوخت در قسمت كوره می سوزد و دود آن از قسمت دودكش خارج می شود. مزیت المان برقی علاوه بر تمیز بودن ، راندمان بالای آن می باشد زیرا انتقال حرارت از طریق تشعشع از این سیستم قابل ملاحظه ای است ، ولی هزینه آن در ایران نسبت به كوره با سوخت فسیلی خیلی بیشتر است.

از نقاط ضعف دیگر كوره های سوخت فسیلی ،نسبت به سیستم برقی ، احتمال سوراخ شدن كوره در اثر حرارت و امكان نشت گازهای حاصل از احتراق به محدوده اتاق سونا و پیش آمدن مسئله خفگی می باشد لذا در تهیه كوره باید به استانداردهای لازم توجه كرد. معمولا در سونای خشك كنترل رطوبت نسبی میسر نیست و فقط درجه حرارت فضا بوسیله ترموستات كنترل (حدودا ۵۰ درجه سانتیگراد) می شود.

چوب سونا

هر چوبی برای این منظور مناسب نیست و كیفیت چوب به لحاظ ساختار سلولی اهمیت زیادی دارد هرچه ساختار سلولی چوبی محكم تر (فشرده تر) باشد بهتر می تواند گرما را در خود ذخیره كند، از جمله چوب صنوبر قطبی كه می تواند دمای ۱۲۰ درجه سانتیگراد را به مدت ۷ ساعت در خود ذخیره كند. در اغلب سوناها از چوب كاج ، توس یا غان استفاده می شود.

منبع : كتاب طراحی نگهداری تاسیسات مكانیكی آبی(استخر-سونا-جكوزی)

 

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب این سایت فقط با ذكر نام منبع بلامانع می باشد * کپی ممنوع !

فرم درخواست قیمت دریافت کاتالوگ مشتریان ما نقشه فنی