صرفه جويی انرژی و مصرف سوخت

صرفه جويی انرژی و مصرف سوخت

امروزه با افزایش روز افزون مصرف انرژی در تمام دنیا و همچنین پیامدهای حاصل از آن و از طرف دیگر محدودیت منابع تامین انرژی مانند سوخت های جامد ، مایع و گاز فسیلی و همچنین پیامد های زیست محیطی حاصله که سلامت جوامع بشری و اصولا حیات را در کره خاکی به خطر انداخته است علاوه بر تلاش برای پیدا کردن انرژی های پاک ، بشریت را به فکر بهینه سازی در مصرف انرژی و سوخت ها سوق داده است.

شرکت مشهد بویلر نیز به عنوان یکی از تولید کنندگان انواع بویلر (بویلر بخار ، بویلر روغن داغ ، بویلر آبگرم) حامی و پیشرو در این جریان ، در خصوص افزایش راندمان حرارتی بویلر ها و محصولات خود اقدامات مفیدی را به انجام رسانده و در حال حاضر نیز کارشناسان این شرکت مشغول تحقیق و توسعه در این جهت می باشند.

برخی از اقدامات انجام شده در صنعت بویلر و دیگ :

۱-طراحی و توسعه استفاده از اکونومایزرها

۲-طراحی و توسعه استفاده از توربولاتور ها توسط یکی از شرکت های داخلی

۳-طرح های افزایش راندمان حرارتی مشعل ها توسط کارشناسان دانشگاهی و برخی شرکت های مشعل ساز

۴-افزایش راندمان حرارتی بویلر ها با تکنیک های جلوگیری از کاهش جذب حرارت

اقدامات شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور:

مدیریت بهینه‌سازی انرژی در بخش صنعت شركت بهینه‌سازی مصرف سوخت، در راستای ارتقای دانش فنی در زمینه فن‌آوری‌های نوین تبدیل انرژی، با همكاری شركت مشاوران بهسازی، نوسازی انرژی (مبنا) اقدام به برگزاری دوره آموزشی پیشرفته بهینه‌سازی مصرف انرژی در بویلرهای صنعتی نمود.

مهندس شریف مدیر بهینه‌سازی انرژی در بخش صنعت، در آغاز دوره آموزشی، ضمن اشاره به اهمیت بهینه‌سازی انرژی در تجهیزات احتراقی، كه عمده مصرف انرژی صنایع كشور، بویژه درصنایع نیروگاهی و فرآیندی را به خود اختصاص داده اند، اظهار داشت: در حال حاضر راندمان متوسط بویلرهای صنعتی كشور در حدود ۷۸ درصد بوده كه این مقدار معادل ۱۴ درصد پایین‌تر از شرایط بهینه جهانی است.

وی در ادامه با اشاره به كلیاتی در خصوص اهداف سازمانی شركت بهینه‌سازی مصرف سوخت، به اهمیت اجرای طرح‌های نمونه و پایلوت در سطح صنعت كشور تأكید كرد.

این دوره آموزشی در روزهای ۲۸ و ۲۹ دی ماه سال جاری با حضور بیش از ۶۰ نفر از كارشناسان پالایشگاه‌های نفت و گاز و سایر صنایع تولیدی كشور از جمله صنایع قند و شكر، روغن نباتی، تایر و لاستیك برگزار شد.