ساخت ديگ بخار لوله آبی -قسمت دوم

روشهای ساخت دیگ و بویلر بخار لوله آبی – قسمت دوم

دیگ بخار مدولار چیست؟

این دیگ و بویلر ها در ظرفیتهای مختلف موجود هستند. معنی مدولار بسیار گسترده است. ولی معمولا بیانگر دستگاه ساخته شده ای متشكل از قطعات بسیار بزرگ از پیش مونتاژ شده (مدول) می باشند.

اندازه مدولار محدود به امكانات شركت سازنده و محدودیتهای انتقال به محل است.

سالیان متمادی دیگ و بویلر های بخار بزرگی را از این قطعات (مدول) ، نظیر صفحات دیواره – آبی جهت اطاق احتراق و نیز سطوح از پیش مونتاژ شده قسمت كنوكسیون، ساخته اند. نمونه جدیدی از دستگاه مدولار، بویلر و دیگ بخار دو مخزنی با چرخش اب طبیعی است كه ناحیه كنوكسیون آن را جداگانه، نظیر قطعات متعدد دیگر، به صورت از پیش مونتاژ شده، به محل آورده اند. ناحیه كنوكسیون آن را جداگانه، نظیر قطعات متعدد دیگر، به صورت از پیش مونتاژ شده، به محل آورده اند.

شكل ۲-۱۰ مدولهای تحت فشار یك دیگ بخار با سوخت زغال و كوره كف متحرك را نشان می دهد.

ظرفیت تولیدی این دیگ ها بستگی به حداكثر اندازه ناحیه كنوكسیون قابل حمل دارد.

دیگ های بخار مونتاژ در محل چیست؟

این دیگ و بویلر ها معمولا بسیار بزرگ هستند و نمی توان آنها را در كارگاه مونتاژ كرد و یا به علت محدودیتهای حمل و نقل و محدودیت جا در محل، امكان ساخت آن وجود ندارد، ساخت این دیگها معمولا مستلزم خدمات تخصصی در محل در مواردی نظیر منبسط كردن سر لوله ها یا جوشكاری قطعات تحت فشار، می باشد.

نمونه دیگ (بویلر) بخاری كه قسمتهای عمده ای از آن در محل مونتاژ می شود، در شكل ۲-۵ نشان داده شده است.

دیگ بخار مدولار
*

ساخت دیگ بخار لوله آبی -قسمت اول

منبع مطالب :كتاب تكنولوژی دیگهای بخار صنعتی تالیف David Gunn & Robert Horten و با ترجمه مهندس رفیعی پور

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب این سایت فقط با ذكر نام منبع بلامانع می باشد * کپی ممنوع !

انواع دیگ های(بویلرهای) بخار مشهد بویلر انواع دیگهای(بویلرهای)روغن داغ مشهد بویلر انواع دیگ های(بویلرهای) آبگرم(آبداغ)-دیگ فولادی مشهد بویلر بخارشوی-كارواش-تجهیزات موتورخانه-روغن حرارتی-هیتر هوای گرم فیلترشنی-مبدل حرارتی-سختی گیر-موگیر و صافی-منبع كوئل دار مقاللات تخصصی بویلر(دیگ بخار)-نرم افزارهای تخصصی-استانداردهای فنی