ساخت ديگ بخار لوله آبی -قسمت اول

روشهای ساخت بویلر و دیگ بخار لوله آبی – قسمت اول

دیگ بخار از نوع لوله – آبی (واتر تیوب ) به صورت قابل حمل ، مدولار و یا مونتاژ در محل ساخته می شوند كه به اختصار در ذیل ارائه می گردند .

دیگ قابل حمل و مونتاژ در كارگاه یا كارخانه :

تصور كلی از مونتاژ در كارگاه این است كه تمام مراحل ساخت و مونتاژ تحت مراقبت كامل و در محلی انجام می گیرد كه كلیه تسهیلات ساخت به اسانی در دسترس است.

نیروهای تخصصی مورد نیاز در محل نصب، نظیر جوشكار قطعات تحت فشار را می توان به حداقل رساند و یا حتی حذف كرد و به حداقل نیروی كار محلی، در نقاطی كه مشكلات جوی و تسهیلات وجود دارد، اكتفا نمود.

به طور نمونه، چنانچه كارخانه در فضای باز (نظیر پالایشگاه های نفت) است. شرایط نامساعد جوی بر برنامه ساخت تاثیر می گذارد. عملیات گسترده مونتاژ در محل توسط پیمانكاران مختلف همواره مسایل كارگری را به دنبال داشته است.

برخلاف دیگ و بویلر های بخار یكپارچه (پكیج) لوله – آتشی ، دیگ (بویلر) های ساخت در كارگاه را معمولا بدون وسایل آتشكاری نظیر شیرها، اتصالات، ابزارهای دقیق، و كنترل كننده ها، حمل می كنند زیرا این وسایل ، فضای مفید سطوح دیگ را اشغال می كنند. به همین دلیل است كه اصطلاح نصب در كارخانه را به این دیگها اطلاق می كنند. دیگ های بخار لوله – آبی ، قابل نصب در كارخانه، به صورت پیش طراحی شده و استاندارد، توسط بسیاری از سازندگان ساخته می شود.

ظرفیت دیگ بخار

ظرفیت دیگ و بویلر ها وابسته به امكانات موجود كارگاه، موقعیت كارگاه و محدودیتهای حمل، توسط هر سازنده دارد . دیگهایی، ظرفیت تا (۱۰۱kg s -1)280 MW به صورت تك سفارشی با سوخت نفت یا گاز، در كارگاهی كه دسترسی به راه های آبی دارد، ساخته شده است.

مكان تامین فشار تا ۱۰۰bar و دمای ۵۵۰ º c نیز وجود دارد . نمونه ای از دیگ دو مخزنی نوع “D” به صورت نصب در كارگاه (شكل ۲-۸) نشان داده شده است. نمونه های دیگری نیز استفاده می شود.

دیگ بخار لوله آبی

این دیگ ها، كه با توجه به حداكثر بهره برداری از محدودیت های ترابری طراحی شده اند، قادرند با ظرفیت بالای گرمایی كار كنند و داری امكانت دسترسی محدودی جهت فضای داخلی كوره و تمیز كردن آن می باشند.

البته می توان با توجه به تقاضای مشتری یا خصوصیات سوخت، دیگ بخاری با ظرفیت متوسط، از میان دیگ های موجود انتخاب كرد. در صورتی كه امكانت راه های ترابری برای حمل نمونه ساخته شده در كارگاه مناسب نباشند، می توان نمونه دیگ مورد نظر را در محل كارخانه مونتاژ نمود.

بویلر با سوخت جامد

نمونه های ساخته شده و آماده در كارخانه با سوختهای جامد، نیز وجود دارند كه دارای ظرفیت بسیار پایین تری از دیگ های گاز سوز یا نفت سوز هستند. این امر به دلیل محدودیت ظرفیت حرارتی وسایل احتراق، خصوصیات گدازه ای و خورندگی خاكستر موجود در سوختها و فضای مورد نیاز احتراق می باشد.

به همین دلیل است كه میزان ظرفیت و دمای بخار تولیدی این دیگها از دیگهای مشابهی كه در محل كارخانه مونتاژ و نصب می شوند، كمتر است. نمونه ای از دیگ مونتاژ شده در كارگاه با سوخت زغال در شكل ۲-۹ دیده می شود.

دیگ لوله آبی زغال سوز مونتاژ در كارگاه

ساخت دیگ بخار لوله آبی -قسمت دوم

منبع مطالب :كتاب تكنولوژی دیگهای بخار صنعتی تالیف David Gunn & Robert Horten و با ترجمه مهندس رفیعی پور

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب این سایت فقط با ذكر نام منبع بلامانع می باشد * کپی ممنوع !

انواع دیگ های(بویلرهای) بخار مشهد بویلر انواع دیگهای(بویلرهای)روغن داغ مشهد بویلر انواع دیگ های(بویلرهای) آبگرم(آبداغ)-دیگ فولادی مشهد بویلر بخارشوی-كارواش-تجهیزات موتورخانه-روغن حرارتی-هیتر هوای گرم فیلترشنی-مبدل حرارتی-سختی گیر-موگیر و صافی-منبع كوئل دار مقاللات تخصصی بویلر(دیگ بخار)-نرم افزارهای تخصصی-استانداردهای فنی