کاربرد دیگ بخار در بیمارستان | اهمیت بخار برای بیمارستان

کاربرد بویلر در بیمارستان

کاربرد بویلر در بیمارستان

ممکن است به نظر برسد که پزشکان، پرستاران و دستگاه هاي اشعه ايکس مهمترين عوامل يک بيمارستان هستند. بله همه اين موارد ضروري است، خصوصا پزشکان و پرستاران. با اين حال يک مورد که به ندرت در داخل بيمارستان مشاهده مي شود اما براي کارهاي روزمره آن ضروري است سيستم ديگ بخار است. اگر سيستم ديگ بخار در بيمارستان خاموش شود گفتن اين که کل بيمارستان بايد تعطيل شود، اغراق نيست.

اين ديگ ها همان هايي هستند که به بيمارستان اجازه فعاليت مي دهند. آنها بخاري را که براي گرم کردن ساختمان، گرم کردن آب، شستشوي تمام لباسشويي هاي بيمارستان، ضدعفوني، نظافت و آشپزخانه نياز است را توليد مي کنند.

در هر بيمارستان حداقل يک يا دو مورد از اين ديگهاي بخار وجود دارند تا اطمينان حاصل شود که بخار کافي توليد مي شود تا تمام نيازهاي گرمايشي، لاندري و ساير خواسته هاي بيمارستان را برآورده سازد. بيشتر اوقات سيستم ديگ بخار در يک مکان مرکزي قرار دارد و بخار را در تمام قسمت هاي ديگر بيمارستان از طريق خطوط لوله انتقال ميدهد.

مطلب پيشنهادي: بهترين روش تهيه آبگرم بهداشتي دائم در صنعت ساختمان سازي چيست؟

کاربرد بخار در بیمارستان

موارد استفاده ديگ بخار در بيمارستان در بخش هاي مختلف به شرح ذيل مي باشد:

۱- حرارت

اين احتمالا آشکارترين استفاده از ديگ هاي بخار در هر ساختمان، از جمله بيمارستان هاست. بخار حاصل از ديگ هاي بخار در سراسر بيمارستان پمپ مي شود و وظيفه گرم نگه داشتن بيمار و کارکنان را در طول روز و شب حتي در آب و هواي گرم دارد. در اکثر بيمارستان ها از ديگ بخار در صبح هاي زود استفاده مي شود تا اتاق ها و بيماران گرم نگه داشته شوند.

۲- رطوبت

در بيمارستان ها، درجه حرارت اهميت زيادي دارد، اما حفظ سطح مناسب رطوبت نيز مي تواند به همان اندازه مهم باشد. در بيشتر مواقع، بسته به نياز بيمارستان، رطوبت نسبي داخل بيمارستان بايد بين ۳۰ تا ۶۰ درصد باشد. برخي از ويروس ها، از جمله آنفولانزا، در محيط هايي که رطوبت خيلي بالا ياخيلي کم دارند، بيشتر زنده مي مانند. همين امر در مورد رشد انواع خاصي از قارچ ها و باکتري ها نيز صادق است.

بديهي است، يک بيمارستان بايد تا حد امکان حضور اين عوامل بيماري زا را محدود کند. اين جايي است که يک سيستم ديگ بخار مناسب به کار مي آيد، زيرا بخار توليد شده به حفظ رطوبت نسبي داخل بيمارستان در سطح مناسب کمک مي کند.

مطلب پيشنهادي: انتخاب ديگ بخار مناسب با بررسي کيفيت ساخت

۳- ضد عفوني کردن

بيمارستان ها از وسايل و ابزار پزشکي بصورت گسترده استفاده مي كنند. به خصوص آنهايي كه براي انجام عمل جراحي مورد استفاده قرار مي گيرند. البته آن ظروف بايد قبل از استفاده براي بيمار کاملا تميز باشند، اما نه فقط تميز بلکه استريل شده. اين يکي ديگر از کاربردهاي مهم ديگ بخار در بيمارستان ها است. بخشي از بخار توليد شده توسط ديگهاي بخار در يک دستگاه ضدعفوني کننده اتوکلاو ، که معمولاً در يک آزمايشگاه يا يک اتاق جراحي قرار دارد، پمپ مي شود. بخار گرم کمک مي کند تا ميکروب ها و باکتري هاي موجود در ابزار پزشکي از بين بروند و اين اطمينان حاصل شود که عاري از ميکرو ارگانيسم هاي مضر هستند.

۴- خشک شويي

بيشتر افرادي که به بيمارستان ها مراجعه مي کنند هرگز اتاق لاندري را نمي بينند، اما اگر اين کار را انجام دهند، متوجه مي شوند که روزانه چه حجم عظيمي لباس و ملحفه در اين بخش شسته مي شود. از اين گذشته کليه لباسها، ظروف و حوله مورد استفاده بيماران بايد کاملاً عاري از ميکروب باشند. بنابراين، بويلرهاي بيمارستان وظيفه تامين بخار و آبگرم لازم در لاندري بيمارستان را نيز به عهده دارند. در حقيقت، معمول است که لاندري، بويلر اختصاصي خود را در بيمارستان داشته باشد. اين امر نشان دهنده ي اين است که لاندري بيمارستان چقدر نيازمند بخار و بويلرها هستند.

۵- آشپزخانه

تقريبا مانند بخش لاندري، اکثر مردم نمي دانند که آشپزخانه هاي بيمارستان تا چه حد به سيستم ديگ بخار نياز دارند. به ياد داشته باشيد، آنها بايد براي هر بيمار در بيمارستان و همچنين بيشتر کارکنان و مراجعه کنندگان، وعده هاي غذايي تهيه مي کنند. پخت و پز همه آن وعده هاي غذايي به آب گرم زيادي احتياج دارد. همچنين لازم است همه ظروف مورد نياز براي سرو غذا تميز و شسته باشند. بنابراين در بخش آشپزخانه بيمارستان ها نيز بويلرها نقش مهمي ايفا مي کنند.

با توجه به کاربردهاي حياتي ديگ بخار در بيمارستان ها، انتخاب بويلر مناسب و خريد آن يکي از تصميمات مهم براي صاحبين اين صنعت است. همچنين نگهداري و پشتيباني مناسب در طي استفاده از دستگاه مي تواند نقش مهمي در بهبود راندمان کاري بويلر و افزايش عمر مفيد آن داشته باشد. لذا خريد بايد از توليدکنندگاني انجام شود که ضمن توليد محصول مناسب و استاندارد بتوانند خدمات مناسبي را نيز ارائه دهند.

مطلب پيشنهادي: کاربرد ديگ بخار در خشکشويي‌ و لاندري