رسوب زدایی دیگ بخار یا شست وشوی شیمیایی بویلرها – تمیز کردن یا تمیز نکردن

رسوب زدایی شیمایی دیگ بخار

رسوب زدایی شیمایی و شستشوی دیگ بخار

مزایا و مشکلات رسوب زدایی دیگ بخار

شست و شوی شیمیایی بویلر می تواند نقش مهمی در نگهداری دیگ بخار بازی کند.
تمیز کردن شیمیایی مناسب، رسوبات را از داخل لوله های دیگ بخار حذف می کند که نرخ گرمای دیگ بخار را افزایش می دهد، خرابی لوله ها را کاهش داده و ثبات شیمیایی دیگ بخار را بهبود می بخشد.

با این حال، تمیز کردن شیمیایی گران است. هزینه های فروشنده با توجه به اندازه دیگ بخار به تنهایی می تواند مبلغ ۵۰،۰۰۰ تا ۱۵۰،۰۰۰ دلار باشد.
همچنین شستشوی بویلر و رسوب زدایی دیگ بخار می تواند برای کارگران تعمیر و نگهداری خطرناک باشد و علاوه بر این باعث ایجاد خسارت شدید به دیگ بخار شود.
خطرات دیگر شامل مدیریت زباله های شیمیایی و خطرات آسیب زیست محیطی و نشت مواد شیمیایی است.

رسوب زدایی دیگ بخار

رسوب زدایی دیگ بخار – تمیز کردن دیگ بخار

زمان تمیز کردن دیگ بخار

مهم است که استفاده از شستشو شیمیایی تنها در صورت لزوم انجام شود.
در حقیقت، پیشرفت در عملکردهای دیگ بخار و خروجی آب ، نیاز به شست و شوی شیمیایی در بسیاری از کاربردها را کاهش داده و دوره شست و شو را سال ها افزایش می دهد.

چگونه می توانید تعیین کنید که چه وقت شست و شو شیمیایی دیگ بخار مورد نیاز است؟ معیارهایی که معمولا توسط کارخانجات و سایر اپراتورهای مولد های بخار استفاده می شود را در نظر بگیرید

مطلب پیشنهادی: کنترل تشکیل رسوب در دیگ بخار

رسوب زدایی بر اساس لوله های نمونه

دو یا سه نمونه لوله باید از قسمت های در حال جوش و حرارت بالای بویلر گرفته شود و برای رسوب زدایی درون لوله مورد بررسی قرار گیرد
با فرض این که از زمان آخرین شست و شوی شیمیایی رویداد آلاینده بزرگی وجود نداشته است ، این روش هنوز هم بهترین راه برای تعیین نیاز به تمیز کردن با مواد شیمیایی است.

تمیز کردن بر اساس زمان

تمیز کردن براساس زمان یا ساعت های کارکرد دستگاه یا تعداد سالهایی که از آخرین شست و شوی شیمیایی میگذرد احتمالا بدترین راه تعیین نیاز است
رسوبات بر روی دیواره های لوله بویلر با نرخ یکنواخت در طول زمان تشکیل نمی شوند به همین دلیل سایر عوامل، از جمله تکرار دفعات روشن و خاموش کردن دیگ و خواص شیمیایی آب، باید در نظر گرفته شود.

مطلب پیشنهادی: بررسی چند عامل خوردگی کوره دیگ بخار

خلاصه مطلب رسوب زدایی بویلر

نیاز به شست و شوی شیمیایی دیگ بخار باید با رسوب زدایی لوله های نمونه تعیین شود، نه میزان زمان گذشته از آخرین شست و شود . بهینه سازی دیگ بخار و بهبود خواص شیمیایی آب، شیوه های نگهداری و راه‌اندازی می‌تواند زمان بین شست و شوها را افزایش دهد. این تکنیک ها و شیوه ها با هم، همچنین می توانند پول را ذخیره کرده و به کاهش ریسک تعطیلات اجباری کمک کنند.

مطلب پیشنهادی: حلال مناسب در اسیدشویی دیگ بخار