دیگ بخار در کراکینگ بخار آب

کراکینگ بخار

کراکینگ بخار

کراکینگ بخار یکی از روشهای جدید انجام کراکینگ می باشد که کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارد.

کراکینگ بخار

کراکینگ بخار

اصولا، کراکینگ (به انگلیسی: Cracking) فرآیندی است که در صنایع پتروشیمی کاربرد داشته و برای کاهش وزن مولکولی هیدروکربن‌ها به وسیله شکستن پیوندهای آنها استفاده می‌شود.

این فرآیند از روش‌های اصلی در تبدیل نفت خام به سوخت های مفید مانند بنزین، گازوییل، سوخت جت و نفت سفید است.

مطلب پیشنهادی: آشنایی با بخش های نیروگاه بخار

انواع روشهای کراکینگ

کراکینگ گرمایی، کراکینگ کاتالیستی، هیدروکراکینگ و کراکینگ با بخار آب از متداول‌ترین انواع روش‌های کراکینگ در صنایع پتروشیمی هستند.

این فرآیند یا در دما و فشار بالا و بدون کاتالیزور انجام می‌شود و یا در دمای پایین و فشار کم و در حضور کاتالیزور انجام می‌شود.

برای تامین بخار مورد نیاز در این فرآیند وجود یک دیگ بخار الزامی می باشد و منبع اصلی هیدروکربن‌های بزرگ، برش های نفت سفید یا بنزین در فرآیند تقطیر جزء به جزء نفت خام می‌باشد.

این برش‌های نفتی به صورت مایع از فرآیند تقطیر به دست می‌آیند اما پیش از فرآیند کراکینگ با بخار آب، دوباره تبخیر می‌شوند.

در فرآیند کراکینگ بخار، تنها یک واکنش منحصر به فرد رخ نمی‌دهد.

پیوند هیدروکربن‌ها به صورت اتفاقی می‌شکند و مخلوطی از هیدروکربن‌های کوچکتر را ایجاد می‌کند که برخی از آنها هیدروکربن‌های دارای پیوند دوگانه کربن-کربن است.

لذا در نهایت در یک فرآیند اصلاح شده، که کراکینگ با بخار آب نامیده می‌شود، هیدروکربن را با بخار آب رقیق می‌کنند، به مدت کسری از ثانیه تا (۹۰۰-۷۰۰ سانتی گراد) گرما می‌دهند و به سرعت سرد می‌کنند.

لازم بذکر است که از کراکینگ با بخار در تولید مواد شیمیایی هیدروکربنی، از جمله اتیلن، پروپیلن، بوتادی ان، ایزوپرن و سیکلو پنتا دی ان، استفاده بیشتری می شود.

مطلب پیشنهادی: موتورخانه مرکزی دیگ بخار و دیگ آبگرم