دیگ بخار و ضرورت استفاده از شیر اطمینان در عملکرد آن

شیر اطمینان

دیگ بخار شامل تجهیزات جانبی متعددی است که یکی از اصلی ترین آنها شیر هواگیری یا شیر اطمینان می باشد. با اختراع موتور بخار و گسترش استفاده از بویلر های بخار برای تامین بخار در طول سال های صنعتی سازی ، ضرورت حفاظت از جان و مال انسان ها در برابر خطر انفجار افزایش پیدا کرد.

شیر اطمینان یا هواگیری معمولا در زمانی که فشار داخلی یا خارجی بالاتر از فشار قابل تحمل از پیش تعیین شده “محدوده فشار کارکرد امن “دیگ بخار یا مخزن و لوله کشی  و تجهیزات دیگر، باشد مورد استفاده قرار می گیرد. تخلیه هوای تحت فشار توسط شیر اطمینان باعث می شود فشار واردی به سیستم لوله کشی یا مخزن دیگ کاهش پیدا کند.به دلایل مختلفی ممکن است داخل سیستم لوله کشی هوا وجود داشته باشد. شیر اطمینان باید در نزدیک‌ترین مکان به محل تجمع هوا قرار داده شود زیرا هوا بدلیل وزن کم دائم به سمت بالاترین نقطه سیستم در حال حرکت می باشد.

شیر اطمینان

 

طراحی شیر های اطمینان باید به گونه ای باشد که تحمل دما و فشار بالا را داشته باشند تا در دراز مدت مشکل ساز نشوند.این شیرها با داشتن طرح ساده و ساختمان محکم از عملکردی قابل اعتماد در دوره های طولانی کار برخوردارند.با اتصال یک رابط و زانویی به شیر اطمینان از این شیر می توان به عنوان شیر آزمایش برای نمونه برداری آب دیگ جهت سختی سنجی بر روی دیگ های بخار استفاده می شود.

انواع شیرهای اطمینانطرز کار شیر اطمینان

  شیر های اطمینان در دو نوع اتوماتیک و دستی تولید می شود. شیرهای اتوماتیک معمولا روی کلکتور های دارای دبی سنج نصب می شوند تا با هواگیری اتوماتیک این شیر، اخلالی در کارکرد سیستم ایجاد نشود. هر چند استفاده شیر از اتوماتیک در دیگر سیستم ها نیز بلامانع است.

شیر های دستی نیز شامل دو نوع می باشند. یک نوع که به صورت ولومی باز و بسته می شوند و نوع دیگر به کمک پیچ گوشتی. بر اساس نیاز و محل استفاده می توان از هر دو نوع استفاده کرد. ولی با توجه به اینکه این شیرها در بازه های زمانی طولانی مدت و بسیار کم تکرار باز و بسته می شوند توصیه می شود از شیرهای ولومی استفاده گردد. این کار موجب راحتی کاربر در هنگام باز و بسته کردن شیر هواگیری می شود.

 

چند مدل شیر اطمینان :

شیر اطمینان وزنه ای:

قدیمی ترین نوع شیر اطمینان است که کاربرد آن بر روی بویلر بخار کشتی بخار و لوکوموتیوهای بخار استفاده می شده است. این شیرها با نیروی وزنه های روی دریچه، فشار داخل مخزن را در حد ایمن ثابت نگه می دارند و مانع از قرار گرفتن اجزای دیگ بخار در شرایط فشار بیشاز فشار طراحی می شود.

شیر اطمینان حرارتی:

این نوع از شیر اطمینان بر اساس حرارت و فشار عمل کرده و عموما در آبگرمکن ها استفاده می شود.در دمای ۹۶-۹۹ درجه سانتیگراد به حداکثر خود می رسد.

شیر اطمینان پایلوت دار:

این نوع شیرها شامل شیر اصلی و یک شیر فرمان کوچک بوده . پایلوت از نوع فنر فشرده می باشدکه بوسیله فشار ورودی سیال باز و بسته می شود. شیر اصلی نیز مانند پیستون عمل میکند

منبع : فنی و مهندسی کالانیز