استخر جکوزی-ایرجت ها و لوله کشی

ایرجت ها (Airjet)

برای اتصال جت‌ها به یکدیگر از دو رینگ در بالا و پایین استفاده می شود که بسته به تعداد جت ها قطر هریک از رینگ ها تعیین می‌گردد و معمولا قطر ۳ اینچ برای هر رینگ کفایت می‌کند.

در شکل زیر نمونه ای از طرح ایزومتریک نازل برای یک نفر را مشاهده می‌کنید.

نازل جکوزی

پمپ ایرجت (Airjet pump)

همانطور که اشاره شد استفاده از جکوزی جهت ماساژ ماهیچه‌های بدن با آب می‌باشد (آب درمانی) نحوه حرکت آب بدین طریق است که آب از پایین‌ترین قسمت جکوزی توسط پمپ مکش شده و با فشار به نازل جکوزی که در اطراف جکوزی قرار داده شده هدایت می‌گردد.

این نازل‌ها با لوله‌هایی به هوا متصل می‌باشند که با‌ توجه به ساختمان داخلی جت‌ها، در اثر سرعت زیاد آب ، هوا به درون نازل جکوزی کشیده شده و در نهایت زیاد، مخلوط آب و هوا با ماهیچه‌های بدن تماس پیدا می‌کند.

دبی هر نازل (جت) با قطر ۱ سانتی متر و سرعت حرکت آب ۱۶m/s تقریبا ۴٫۵m3/h یا ۲۰(gpm) است و معمولا هر نفر ۲ تا ۳ نازل جکوزی در نظر می‌گیرند.

بنابراین پمپ ایرجت با دور۲۹۰۰(rpm) باید قادر به تامین دبی و هد مورد نیاز نازل باشد خصوصا در تعیین هد پمپ ، مقاومت بدن شناگر نیز باید در محاسبه لحاظ گردد.

مبدل جکوزی

مبدل آبگرم جکوزی باید قادر باشد در شرایط زمستانی و در هنگام راه اندازی اولیه (تقریبا ۶ ساعت) آب سرد ۵۰ درجه فارنهایت (c100 ) را به دمای مطلوب ۱۰۰ درجه فارنهایت برساند.

لوله کشی جکوزی

در مدار لوله کشی برای جکوزی در نظر گرفته می‌شود ، مدار اول مدار تصفیه و گرمایش آب جکوزی است که همانند استخرهای کوچک است.

آب گرفته شده از کف جکوزی پس از عبور از صافی اولیه وارد پمپ شده و با فشار وارد صافی اصلی شده و در نهایت (در صورت استفاده از شیر چند راهه) بخشی از آن وارد مبدل شده و پس از اختلاط مجددا وارد حوضچه می‌گردد.

در مدار دوم که مربوط به ایرجت‌ها می‌باشد، آب گرفته شده از جکوزی پس از عبور از صافی اولیه وارد پمپ ایرجت شده و بعد از ایجاد فشار وارد کلکتور ایرجت‌ها می‌گردد متعاقبا هوا هم از مسیر دیگری وارد لوله ایرجت ها شده و مخلوط هوا و آب با سرعت زیاد وارد حوضچه جکوزی می‌شود.

نقشه استقرار جکوزی

 

منبع : کتاب طراحی نگهداری تاسیسات مکانیکی آبی (استخر-سونا-جکوزی)

 

! کپی ممنوع  استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر نام منبع بلامانع می باشد * کپی ممنوع  !