رفع آلودگی ميكروبيولوژی استخر – قسمت اول

رفع آلودگی ميكروبيولوژی استخر

آلودگي آب استخر

روش های رفع آلودگی ميكروبيولوژی استخر به سه دسته اصلی زیر تقسیم می شوند:

  1. کلر زنی
  2. ازن زنی
  3. اشعه ماورای بنفش

در ادامه به تشریح و مقایسه این سه روش می پردازیم.

رفع آلودگی ميكروبيولوژی استخر

۱-كلرزنی

كلرو مشتقات آن بیشترین نقش را در گندزدایی استخرها بعهده دارد. این مواد عمدتا شامل گاز كلر ، هیپوكلریت سدیم ، هیپوكلریت كلسیم یا قرصهای تری كروسیانوریك سدیم است مقدار قرص كلر لازم و قابل افزایش به آب استخر میتواند به حجم كل آن ، ۵تا۶ گرم برای هرمتر مكعب باشد.

كلر باكتریها را از بین می برد وقادر است با باقیمانده آلودگی های فردی موجود ناشی از شناگران در داخل استخر مقابله نماید.برای ضدعفونی كردن بهتر است ابتدا كلر در مقداری آب حل شده ومحلول غلیظ به جریان آب ورودی استخر اضافه شود.

البته در صورتیكه بار استحمامی متغیر باشد جهت تثبیت میزان باقیمانده كلر ، از محلول آمونیاك قبل از كلرزنی استفاده میكنند ، یون كلرامین تشكیل شده از پایداری بیشتری برخوردار است. كلروكلرامین موجب فساد وتجزیه جلبكها شده ودفعات تمییزكردن كف استخر را كاهش می دهد.آزمایش كلرومتریك یعنی آزمایش پیوسته آب استخر از ضروریات است تا دائما میزان تركیبات آن با مقدار استاندارد كنترل شود.

شکل های مختلف کلر

كلر معمولا به سه شكل در دسترس است كه عبارتند از هیپوكلرید سدیم ، هیپوكلریدسدیم (هیپوكلریدسدیم با آب مخلوط شده ومحلول حاصل به آب تزریق می شود) به صورت جامد وبه شكل پودر ، دانه و یا قرص در بازار موجود بوده وبه خوبی در آب حل می شود.

هرچند قابلیت نگهداری آن در انبار زیاد است اما باید در جای خنك و در ظروف ضدزنگ نگهداری شود مقدار كلر موجود در هیپوكلرید كلسیم حدود۶۰ تا ۷۰ درصد است.

هیپوكلریدسدیم كه در منازل بعنوان سفیدكننده مورد مصرف است محلول بوده و دارای حدود ۱۸ درصد كلر می باشد.گاز كلر ماده ای سمی است و این گاز در سیلندرهای زردرنگ وتحت فشار از ۵۰ كیلوگرم تا یك تن بصورت مایع ذخیره شده وبرای تزریق آن به داخل لوله از دستگاههای كلرزن استفاده می شود.

توصیه می شود كه كلردهی به آب همواره پس از فرآیند صافی گذرانی صورت گیرد. (معمولا آنچه در عمل توسط نیروهای تعمیر ونگهداری اتفاق می افتد تزریق نمودن محلول هیپوكلرید كلسیم توسط پمپ جریانی قابل تنظیم در مسیر مكش كلكتور اصلی است) درشكل زیر روش های مختلف تزریق مواد نشان داده شده است:

تاسیسات استخر

منبع : كتاب طراحی نگهداری تاسیسات مكانیكی آبی(استخر-سونا-جكوزی)

 

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب این سایت فقط با ذكر نام منبع بلامانع می باشد * کپی ممنوع !

فرم درخواست قیمت دریافت کاتالوگ مشتریان ما نقشه فنی

رفع آلودگی ميكروبيولوژی استخر – قسمت اول

رفع آلودگی ميكروبيولوژی استخر –قسمت دوم

رفع آلودگی ميكروبيولوژی استخر –قسمت سوم

رفع آلودگی ميكروبيولوژی استخر –قسمت چهارم