اشکالات تله های بخار-۱-۱۳۰

قسمت اول: بررسی اشکالات تله های بخار-۱-۱۳۰ ترجمه و اقتباس:مهندس سید مجتبی طباطبایی

عملکرد درست تله بخار یعنی اینکه برای خروج کندانس (بخارتقطیرشده) باز شود و وقتی بخار درآن است به طور خودکار بسته شود .خرابی تله بخار برای صاحب سیستم تبعات ناخوشایندی دارد:اتلاف سوخت، افت راندمان سیستم بخار و افزایش هزینه عملیاتی سیستم.

جلوگیری از اتلاف انرژی بخار

جلوگیری از اتلاف انرژی بخار از نظر ملی برای ما آمریکائیها اهمیت خاصی دارد چون قطعا بیشتر از تمام کشورهای جهان از بخار در مصارف صنعتی و گرمایشی استفاده می کنیم.به این آمار :”دپارتمان انرژی ،راندمان انرژی وانرژی تجدیدپذیر ” ایالات متحده آمریکا توجه کنید:

  • بیش از ۴۵% سوخت مصرفی در ایالات متحده توسط کارخانجات برای تولید بخار مورد استفاده قرار می گیرد.بخار برای گرم کردن مواد خام وتهیه موادغذایی نیمه پخته صنعتی مصرف می شود:مضاف براین که یک منبع تولیدتوان مکانیکی والکتریکی برای تجهیزات مختلف بوده و جهت گرمایش ساختمان و تولید برق نیز در سطح وسیع مورد استفاده قرار می گیرد؛اما بخارمفت بدست نمی آید! هزینه سالانه سوخت برای تولید در ایالات متحده ۱۸ میلیارد دلار است.
  • بسیاری از کارخانجات برای بازیابی انرژی بخار و جلوگیری از هدر رفتن آن از دیگ های بخار و تجهیزاتی استفاده می کنندتا ۲۰% در مصرف بخار صرفه جویی کنند.چنانچه سیستم های بخار در کارخانجات”به روز”شده و با مصارف مختلف هر کارخانه تطابق داشته باشند سالانه تا۴ میلیارد دلار در مصرف سوخت صرفه جویی شده و۳۲ میلیون تن از مقدار گازهای مضرمنتشره کاسته می شود.
  • چراتله های بخار خراب می شوند؟

اشکالات تله های بخار-1-130

پاسخ آن واضح است :هروسیله مکانیکی روزی خراب می شود وتله بخار هم از این امر مستثنی نیست .اما نگهداری صحیح آن علوه براینکه طول عمر مفیدش را افزایش می دهد هزینه های نگهداری آن را نیز کمترمی کند.

سه شرایط کلی هستند که روزی تله های بخار تاثیر منفی می گذارند:

۱-کثیف شدن که سبب نشت یا گرفتگی تله بخار می شود.

۲-ضربات فشاری (در نتیجه بازشدنهای ناگهانی ،لوله کشی نادرست وکاربرد غلط تله بخار) که می تواند منجر به وارد آمدن ضربه قوچ وصدمات ناشی از آن بر اجزاء تله بخار شود.

۳-تله بخار نوع سطلی معکوس چنانچه اورسایز یا بزرگتر از اندازه لازم انتخاب شود ممکن است به دلیل از دست دادن آب اولیه(prime) درست کارنکند.همچنین در مورد تله های بخار نوع ترموستاتیک دیسکی اورسایز بودن آنها سبب تسریع سیکل کاری آنها می شود که نوعی ناهنجاری است.

  • چگونه می توان مشکلات تله های بخار را در حداقل نگهداشته و هزینه های مربوطه را پایین آورد؟

یک را ساده آن توجه کردن به علائم هشداردهنده است؛

نشانه های وجود اشکال در تله های بخار بدین قرارند:

۱-فشارهای معکوس چگالیده بتدریج افزایش یافته است که این سبب تخریب پمپ برقی چگالیده (کندانس)می شود.چگالیده با دمای بالا توسط پمپهای معمولی برقی قابل جابجایی نیست.دماهای بالاتر از f2120 سبب بروز کاویتاسیون در پمپهای چگالیده معمولی شده،موتور پمپ را سوزانده وآب بند یا سیل مکانیکی پمپ را تخریب می کند که موقع حضور بخار در تله سبب نشت آن می شود.

۲-شیرهای کاهنده فشارPRV3 یا شیرهای کنترل قادر به برقراری فشارهای مورد نظر نیستند.گرفتگی کامل یا گرفتگی جزئی تله بخار مانع دفع چگالیده از فضای بخار داخل تله می شود.عدم تخلیه چگالیده در شیرهای کاهنده فشار روی خط بخار تاثیر گذاشته وبا تخریب سرها و نشیمنگاههای شیرهای کاهنده فشار سبب اختلال در کارآنها می شود.

۳-قابلیت تولید کاهش یافته است تله های بخار باز یا بسته معیوب روی تولید تاثیر منفی می گذارند.گرفتگی تله ها سبب برگشت چگالیده به فرآیند تولید یا پروسس شده و به میزان قابل توجهی از راندمان سیستم می کاهد که این موجب افزایش غیرضروری مصرف انرژی و هزینه تولید می شود.

۴-تقویت جداره لوله های سیستم چگالیده که این امر در نتیجه باز بودن کامل یا جزئی تله بخار و عدم تعمیر به موقع آن صورت می گیرد.یکی از علائم اولیه وجود این عیب؛نشت بخاراست.

۵-هزینه های نگهداری مبدلهای حرارتی، رطوبت زنها، کویلهای دستگاه هواسازو سیستم تهویه مطبوع به میزان قابل توجهی افزایش یافته اند.خرابی تله های بخار مانع عملکرد صحیح تجهیزات حساس می شود.وقتی تله های بخار در حالت “بسته”خراب می شوند؛چگالیده راکد مانده درون تله تبدیل به کربونیک اسید(CO3)می شود که تمام فلزاتی که با آن در تماسند را می خورد.تله های بخاری که در حالت “باز”خراب می شوند،جدای از افزایش مصرف انرژی سبب اختلال در امر کنترل سیستم وکاهش راندمان آن خواهند شد.

 

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب این سایت فقط با ذكر نام منبع بلامانع می باشد * کپی ممنوع !

 

انواع دیگ های(بویلرهای) بخار مشهد بویلر انواع دیگهای(بویلرهای)روغن داغ مشهد بویلر انواع دیگ های(بویلرهای) آبگرم(آبداغ)-دیگ فولادی مشهد بویلر بخارشوی-كارواش-تجهیزات موتورخانه-روغن حرارتی-هیتر هوای گرم فیلترشنی-مبدل حرارتی-سختی گیر-موگیر و صافی-منبع كوئل دار مقاللات تخصصی بویلر(دیگ بخار)-نرم افزارهای تخصصی-استانداردهای فنی