گرمایش با استفاده از سیستم تریسینگ بخار

گرمایش با استفاده از سیستم تریسینگ بخار بسیار مرسوم بوده در بسیاری از صنایع می باشند . تریسرها در واقع لوله های نازکی می باشند که دور سطح خارجی لوله های اصلی پیچانده می شوند. حرارت منتقل شده از تریسرها به لوله های فرایند مانع از انجماد سیال فرایند شده و یا با کاهش ویسکوزیته آن امکان پمپاژ را تسهیل می نماید.

تریسینگ

تریسینگ در صنایع نفت و پتروشیمی بسیار رایج بوده و نیز در صنایع غذایی و داروسازی استفاده می شود. (جهت حمل پلیمرها و روغن، چربی ها و گلوکز)

بسیاری از این سیالات فقط در دماهای بالاتر از محیط قابل پمپاژ می باشند. در فرایندهای شیمیایی، بسیاری از مواد از اسید استیک تا آسفالت، سولفور و ترکیبات روی فقط در دماهای بالا قابل حرکت می باشند.

جهت تامین دمای مذکور، تریسینگ ها از معروفترین انتخابات می باشند . در مواردیکه دیگ بخار و بخار در دسترس نبوده و در فواصل کوتاه، تریسینگ الکتریکی انتخاب جایگزین است و در دماهای پایین تر استفاده از آبگرم نیز عملی است . مقایسه بین سیستم تریسینگ و الکتریسیته در جدول زیر آمده است:

تریسینگ بخار

تریسینگ الكتریكی

استحكام-تحمل شرایط نامناسب محیطی واستفاده نادرست

خوب

بد

انعطاف پذیری-قابلیت استفاده جهت فرایندهای مختلف

عالی

بد

ایمنی-قابلیت استفاده درمناطق خطرناكقابل انفجارو….)

عالی

درهرمحیطی قابل

استفاده نیست

GJهزینه انرژی بازا هر

۲٫۱۴-۰

۸٫۶۴

عمر كاری سیستم

طولانی

محدود

قابلیت اطمینان

زیاد

زیاد

سهولت تغییروافزایش اندازه سیستم

آسان

سخت

كنترل دما-دقت حفظ دمای مناسب

خیلی خوب

عالی

استفاده درسایت های بزرگ

عالی

متوسط

استفاده در سایت های كوچك

متوسط

خوب

سهولت نصب

متوسط

نیازبه پرسنل

متخصص

هزینه تعمیرات

كم

متوسط

قابلیت ارائه پروژه بصورت كامل

(طرح،نصب وراه اندازی)

بله

بله

جدول:مقایسه بخاروالكتریستیه درتریسینگ

مثال: پالایشگاه نفت انگلستان بیش از ۴ کیلومتر لوله را با استفاده از تریسیلگ گرم نگاه می دارد.

در سال ۱۹۹۸، سیستم گرمایش تریسینگ در یکی از بزرگترین پالایشگاه های نفت انگلستان نصب گردید. این پالایشگاه در حال تولید و صدور نوعی واکس بود. از واکس استفاده های زیادی می گردد: روکش سیم های الکتریسیته، رزین، تهیه روکش جهت مواد غذایی و…

بمنظور حمل واکس به مسافتهای طولانی و به شکل مایع ، لازم است که دمای ثابتی تامین شود و بنابراین استفاده از تریسینگ جهت گرم نگاه داشتن مسیر حرکت واکس لازم بود.

پروژه مذکور به نصب لوله ” ۸ خط تولید تا اسکله دریایی بارگیری به فاصله ۴km نیاز داشت.

پروژه در آوریل سال ۱۹۹۷ شروع شده و نصب آن در آگوست ۱۹۹۸ به اتمام رسید و یک ماه بعد اولین محموله واکس بارگیری شد.

اگر چه تیم مدیریت پالایشگاه در ابتدا بر استفاده از تریسینگ الکتریکی اتفاق نظر داشتند، مجددا بر آن شدند تا مقایسه ای بین سیستم بخار و الکتریسیته به عمل آید :

پارامتر کلیدی در کاربرد تریسینگ بحرانی، تامین دمای کنترل دقیق جهت فرایند می باشد که در این مورد دمای ۱۸۰ ºC بود . در اولین نگاه خطر افزایش دمای سطح در صورت استفاده از لوله های کربن استیل SCH 80 پیش می آمد (این طرح توسط مشاورین مستقر به عنوان تریسینگ معمول در صنایع OPC پیشنهاد شده بود) طول کل خط تریسر لازم حدود ۱۱٫۵ km بود که در صورت استفاده از لوله های کربن استیل بسیار پرهزینه و تقریبا غیر عملی بود.

خطوط تریسینگ مدرن امروزی از نظر تکنولوژی بسیار پیشرفت نموده اند. شرکت Spirax Sarco و همکارانش در پروژه پشینهاد استفاده از دو خط موازی تریسر مسی عایق کاری شده، همراه با استفاده از لایه عایق در قسمت خارجی را ارائه کردند. بدینوسیله استفاده از بخار ۹ bar بدون امکان افزایش دمای موضعی ایجاد می شد.

انتخاب طول های ۵۰m پیشنهادی جهت تریسرها با حداقل اتصالات، باعث کاهش پتانسیل نشتی بخار محسوب می شد.

پس از محاسبات جامع انرژی و نقشه های مقدماتی، پیشنهاد فنی و مالی بر مبنای استفاده از لوله های کربن استیل با فشار ۹bar و قطر ۲/۱ جهت تغذیه تریسر ها به همراه شیرهای کنترل، تله های بخار و صافی و… داده شد. تریسرها عمدتا دارای طول ۵۰m لوله عایق کاری دوقلوی مسی بوده که در زوایای ساعت ۴ و ۸ دور لوله واکس حرکت نموده و دمای آنرا در محدوده لازم تامین می نمودند و از نوارهای ضد زنگ با فواصل ۳۰۰mm جهت محکم نگاه داشتن آنها استفاده شد.

هزینه مواد و نصب سیستم تریسینگ بخار حدود ۳۰% کمتر از تریسینگ الکتریکی بوده و بعلاوه هزینه های راهبری و استفاده کمتری را نیز شامل می باشد.

بدینوسیله کمپانی نفتی نسبت به استفاده از تریسینگ بخار متقاعد شده و تصمیم به نصب این سیستم گرفت.

نقشه های تکمیلی نیز از طرف Spirax Sarco تهیه شده و آموزش رایگان پرسنل مستقر در سایت جهت نصب، تعمیرات و نگهداری نیز داده شد. بعد از نصب و راه اندازی، دمای ثابت ۸۰ ºC در درون لوله تامین شده و انتقال حرارت تایید گردید.

کمپانی نفتی تحت تاثیر موفقیت پروژه قرار گرفته و در پروژه بعدی خود با طول ۳۰۰ m نیز استفاده از همین سیستم را انتخاب نمود، اگرچه در وحله اول استفاده از تریسینگ الکتریکی تنها راه حل انگاشته می شد.

۳-۱- سیکل بخار و کندانس

منظور از مباحث این فصل، ارائه شماتیکی کلی از سیستم بخار است. در این قسمت تویحاتی در رابطه با نحوه ارتباط قسمتهای مختلف سایت داده شده و اطلاعات مفید اولیه ای در اختیار قرار می گیرد. در این بخش با شرح مفاهیم مقدماتی، آماده سازی لازم جهت درک مطالب مندرج در فصول بعدی که با جزئیات بیشتر ارائه می شوند فراهم خواهد شد.

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب این سایت فقط با ذكر نام منبع بلامانع می باشد * کپی ممنوع !

انواع دیگ های(بویلرهای) بخار مشهد بویلر انواع دیگهای(بویلرهای)روغن داغ مشهد بویلر انواع دیگ های(بویلرهای) آبگرم(آبداغ)-دیگ فولادی مشهد بویلر بخارشوی-كارواش-تجهیزات موتورخانه-روغن حرارتی-هیتر هوای گرم فیلترشنی-مبدل حرارتی-سختی گیر-موگیر و صافی-منبع كوئل دار مقاللات تخصصی بویلر(دیگ بخار)-نرم افزارهای تخصصی-استانداردهای فنی