راهنماي راه اندازي ديگ بخار

sb-draw-1.Mboiler.com.jpg

ديگ بخار سه پاس

*ساختار كلي ديگ هاي بخار (بويلر بخار) فاير تيوب سه پاس:

دیگ های بخار لوله آتشي سه پاس معمولا، شامل اجزاء ذيل مي باشند.

۱-بدنه اصلی يا پوسته (shell) كه شامل استوانه اي مي باشد كه قطعات ديگ بخار در داخل آن قرار مي گيرند.

۲- صفحه لوله ها يا صفحه هاي جلو و عقب ( Tube plates) كه در دو طرف پوسته قرار گرفته است و لوله هاي پاس ۲ و ۳ روي آن نصب مي گردند.

۳- کوره ديگ (Furnace ) كه پاس ۱ يا مسير اول ورود گازهاي داغ را ايجاد مي نمايد.

۴-كوره لنگ يا كوره برگشتي (WRAPPER) كه سبب اتصال بين پاس ۱ و ۲ رو براي گازهاي داغ فراهم مي نمايد.

sb-draw-1.Mboiler.com.jpg

*مختصري در خصوص مراحل ساخت ديگ بخار :

۱-تهيه نقشه فني مطابق استاندارد ملي ايران

۲-تهيه متريال ديگ بخار مطابق نقشه فني

۳-انجام مراحل برشكاري و سوراخكاري ورق هاي ديگ بخار و انجام مراحل عمليات نورد و مونتاژ اوليه

۴-شروع مراحل جوشكاري مطابق دستورالعمل هاي تاييد شده واحد توليد ديگ بخار

۵-بازرسي فني جوش هاي ديگ بخار و انجام آزمایش های غیر مخرب (RT-UT-PT-VT) توسط شركت هاي مورد تاييد

۶-قراردادن لوله هاي پاس هاي مختلف ديگ بخار و انجام جوشكاري هاي مربوطه

۷-نصب نازل ها و اتصالات ديگ بخار و انجام جوشكاري ها

۸-انجام تست هيدرواستاتيك با آب و در ۱٫۵ برار فشار طراحي ديگ بخار

۹-انجام مراحل عايق كاري و ايزولاسيون داخلي و خارجي ديگ بخار

۱۰-انجام روكش كاري و نصب تجهيزات و لوازم پكيج ديگ بخار

*پاس ها ي حرارتي در ديگ هاي بخار:

به هر مرحله از عبور جريان گازهاي داغ و دود، در ديگ هاي بخار يك پاس اطلاق مي گردد به طوريكه : پاس اول فقط  شامل کوره و كوره برگشتي مي باشد يعني اولين مرحله اي كه آتش و گازهاي داغ توسط مشعل به آنجا وارد مي شوند. پاس دوم نيز از كوره برگشتي به داخل لوله هاي پاس دوم تا جلوي ديگ كه اتاقك يا محفظه دود مي باشد. و پاس سوم نيز به لوله هايي اطلاق مي گردند كه از صفحه جلويي (صفحه سمت مشعل ديگ) در جهت صفحه عقبي (سمت دودكش)، قرار داده شده اند.

*وجود دريچه هاي بازرسي در ديگ بخار :

mhole.1.Mboiler.com.jpg

در بدنه بويلر (ديگ بخار) معمولاً سه نوع دريچه بازرسي قرار داده مي شوند كه بزرگترين آنها دريچه آدم رو(Man hole) مي باشد كه به ابعاد حداقل  ۳۰*۴۰ سانتي متر ميباشد و در بالا و مركز بدنه ديگ قرار دارد.

از الزامات ديگر به جهت بازديد و بازرسي داخل ديگ بخار، در بدنه كناري ديگ هاي بخار نيز بسته به نظر طراح دريچه هاي سر رو (Head hole) و دست رو (Hand hole) به تعداد كافي قرار داده مي شوند كه اين دريچه ها هر کدام دارای یک درب متحرک بوده و توسط واشر گرانیتی آب بندی می گردند.
و همچنين جعبه دود در جلو و عقب دیگ بخار نيز به جهت ايجاد فضاي ايزوله شده و انتقال حرارت بين پاسي و همچنين براي دسترسي سرويس كاران ديگ بخار برای تعمیر، تعویض یا تمیز کاری لوله ها پیش بینی شده اند.

*مکان و شرایط نصب دیگ بخار :

*ابعاد محل نصب دیگ بایستي با در نظرگرفتن ابعاد دیگ بخار در حالت درهای باز و نیز تجهیزات مرتبط با آن، همانند دستگاه های سختی گیر، هوازدا، منبع تغذیه آب، کلکتور، شیرها و موارد مشابه ، طراحی و لحاظ گردند.
دیگ بخار باید در محلی نصب شود که دارای هوای لازم جهت سیستم و نیز فضای کافی برای تمیز کردن لوله ها و  همچنين مکان مناسب جهت نگهداری وسایل کنترل تجهیزات جانبی باشد.

و همچنين توصيه مي گردد كه در محل نصب ديگ، سکویی ( فونداسيون ) مناسب با وزن، اندازه ها و متعلقات دیگ بخار، ایجاد گردد.

این سکو باید حداقل ۳۰ سانتیمتر از طول و عرض ( از هر طرف ۱۵ سانتیمتر ) بیشتر و با اندازه ۱۵ سانتیمتر هم از کف محل نصب بلندتر باشد.

در اطراف اين فونداسيون باید مجرایی برای هدایت آب کف به چاه و یا سیستم فاضلاب در نظر گرفته شود و حوضچه ای نیز جهت زير آب زدن ديگ بخار بايستي در نزدیکی شیر تخلیه دیگ  ایجاد شود که همواره پر از آب بوده و قسمت بالای آن نيز به چاه یا مجرای خروجی آب راه داشته باشد و لوله تخلیه جهت خفه شدن بخار، به داخل آن هدایت و با درب متحرک پوشانده شود (چاه بلودان).

و از موارد مهم ديگر چنانچه مسیر کابل کشی از درون کانال انجام شده، برای جلوگیری از بروز هر گونه اشکال الکتریکی، لازم است نکات ایمنی با دقت کامل رعایت گردد.

پوشش روی کانال باید سبک و در مقابل وزن های سنگین دارای مقاومت کافی باشد. توصیه می شود دیگ به نحوی روی فونداسيون استقرار یابد که قسمت جلویی آن مقابل درب ورودی قرار گیرد. وجود وسایل اطفاء حریق درمحل  الزامی بوده و ضریب ایمن سازی دستگاه را در مقابل آتش سوزی های احتمالی بالا می برد.

*شرایط نصب دودکش بویلر:

دیگ های بخار معمولا مجهز به دمنده مناسب بوده و بدون دودکش هم می تواند کارکنند، ولیكن براي كاركرد بهتر، مواد حاصل از احتراق باید به نحوی به فضای بیرون هدایت شوند، که این کار توسط  طراحي و نصب دودکش با ارتفاع مناسب صورت می گیرد. ارتفاع دودکش  ديگ بخار بستگی به شرایط محلی دارد ولیكن موقعیت هایی مانند ساختمان های بلند مجاور، جهت باد و عوامل جغرافیایی دیگر بر آن مؤثر خواهد بود.

منبع : با تصحيح از سايت تخصصي صنايع مهندسي برق و بخار

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب اين سايت فقط با ذكر نام منبع بلامانع مي باشد * کپی ممنوع !

انواع ديگ هاي(بويلرهاي) بخار مشهد بويلر انواع ديگهاي(بويلرهاي)روغن داغ مشهد بويلر انواع ديگ هاي(بويلرهاي) آبگرم(آبداغ)-ديگ فولادي مشهد بويلر بخارشوي-كارواش-تجهيزات موتورخانه-روغن حرارتي-هيتر هواي گرم فيلترشني-مبدل حرارتي-سختي گير-موگير و صافي-منبع كوئل دار مقاللات تخصصي بويلر(ديگ بخار)-نرم افزارهاي تخصصي-استانداردهاي فني