راهنمای راه اندازی دیگ بخار

راه اندازی بویلر

راه اندازی دیگ بخار - ديگ بخار سه پاس

قبل از بیان مراحل راه اندازی دیگ بخار بهتر است بار دیگر برخی مشخصات اصلی این دستگاه پرکاربرد را با هم مرور نماییم . در ادامه آشنایی با ساختار کلی دیگ های بخار فایرتیوب سه پاس و بیان مراحل ساخت ، راه  اندازی و نصب دیگ بخار به طور خلاصه بیان خواهد شد.

*ساختار كلی دیگ های بخار (بویلر بخار) فایر تیوب سه پاس:

دیگ های بخار لوله آتشی سه پاس معمولا، شامل اجزاء ذیل می باشند.

۱-بدنه اصلی یا پوسته (shell) كه شامل استوانه ای می باشد كه قطعات دیگ بخار در داخل آن قرار می گیرند.

۲- صفحه لوله ها یا صفحه های جلو و عقب ( Tube plates) كه در دو طرف پوسته قرار گرفته است و لوله های پاس ۲ و ۳ روی آن نصب می گردند.

۳- کوره دیگ (Furnace ) كه پاس ۱ یا مسیر اول ورود گازهای داغ را ایجاد می نماید.

۴-كوره لنگ یا كوره برگشتی (WRAPPER) كه سبب اتصال بین پاس ۱ و ۲ رو برای گازهای داغ فراهم می نماید.

راه اندازی دیگ بخار - ديگ بخار سه پاس

راه اندازی دیگ بخار – ديگ بخار سه پاس

*مختصری در خصوص مراحل ساخت دیگ بخار :

۱-تهیه نقشه فنی مطابق استاندارد ملی ایران

۲-تهیه متریال دیگ بخار مطابق نقشه فنی

۳-انجام مراحل برشكاری و سوراخكاری ورق های دیگ بخار و انجام مراحل عملیات نورد و مونتاژ اولیه

۴-شروع مراحل جوشكاری مطابق دستورالعمل های تایید شده واحد تولید دیگ بخار

۵-بازرسی فنی جوش های دیگ بخار و انجام آزمایش های غیر مخرب (RT-UT-PT-VT) توسط شركت های مورد تایید

۶-قراردادن لوله های پاس های مختلف دیگ بخار و انجام جوشكاری های مربوطه

۷-نصب نازل ها و اتصالات دیگ بخار و انجام جوشكاری ها

۸-انجام تست هیدرواستاتیك با آب و در ۱٫۵ برار فشار طراحی دیگ بخار

۹-انجام مراحل عایق كاری و ایزولاسیون داخلی و خارجی دیگ بخار

۱۰-انجام روكش كاری و نصب تجهیزات و لوازم پكیج دیگ بخار

*پاس ها ی حرارتی در دیگ های بخار:

به هر مرحله از عبور جریان گازهای داغ و دود، در دیگ های بخار یك پاس اطلاق می گردد به طوریكه : پاس اول فقط شامل کوره و كوره برگشتی می باشد یعنی اولین مرحله ای كه آتش و گازهای داغ توسط مشعل به آنجا وارد می شوند. پاس دوم نیز از كوره برگشتی به داخل لوله های پاس دوم تا جلوی دیگ كه اتاقك یا محفظه دود می باشد. و پاس سوم نیز به لوله هایی اطلاق می گردند كه از صفحه جلویی (صفحه سمت مشعل دیگ) در جهت صفحه عقبی (سمت دودكش)، قرار داده شده اند.

*وجود دریچه های بازرسی در دیگ بخار :

راه اندازی دیگ بخار

راه اندازی دیگ بخار

در بدنه بویلر (دیگ بخار) معمولاً سه نوع دریچه بازرسی قرار داده می شوند كه بزرگترین آنها دریچه آدم رو(Man hole) می باشد كه به ابعاد حداقل ۳۰*۴۰ سانتی متر میباشد و در بالا و مركز بدنه دیگ قرار دارد.

از الزامات دیگر به جهت بازدید و بازرسی داخل دیگ بخار، در بدنه كناری دیگ های بخار نیز بسته به نظر طراح دریچه های سر رو (Head hole) و دست رو (Hand hole) به تعداد كافی قرار داده می شوند كه این دریچه ها هر کدام دارای یک درب متحرک بوده و توسط واشر گرانیتی آب بندی می گردند.
و همچنین جعبه دود در جلو و عقب دیگ بخار نیز به جهت ایجاد فضای ایزوله شده و انتقال حرارت بین پاسی و همچنین برای دسترسی سرویس كاران دیگ بخار برای تعمیر، تعویض یا تمیز کاری لوله ها پیش بینی شده اند.

*مکان و شرایط نصب و راه اندازی دیگ بخار :

*ابعاد محل راه اندازی دیگ بخار دیگ بایستی با در نظرگرفتن ابعاد دیگ بخار در حالت درهای باز و نیز تجهیزات مرتبط با آن، همانند دستگاه های سختی گیر، هوازدا، منبع تغذیه آب، کلکتور، شیرها و موارد مشابه ، طراحی و لحاظ گردند.
دیگ بخار باید در محلی نصب و راه اندازی شود که دارای هوای لازم جهت سیستم و نیز فضای کافی برای تمیز کردن لوله ها و همچنین مکان مناسب جهت نگهداری وسایل کنترل تجهیزات جانبی باشد.

و همچنین توصیه می گردد كه در محل راه اندازی دیگ بخار ، سکویی ( فونداسیون ) مناسب با وزن، اندازه ها و متعلقات دیگ بخار، ایجاد گردد.

این سکو باید حداقل ۳۰ سانتیمتر از طول و عرض ( از هر طرف ۱۵ سانتیمتر ) بیشتر و با اندازه ۱۵ سانتیمتر هم از کف محل نصب بلندتر باشد.

در اطراف این فونداسیون باید مجرایی برای هدایت آب کف به چاه و یا سیستم فاضلاب در نظر گرفته شود و حوضچه ای نیز جهت زیر آب زدن دیگ بخار بایستی در نزدیکی شیر تخلیه دیگ ایجاد شود که همواره پر از آب بوده و قسمت بالای آن نیز به چاه یا مجرای خروجی آب راه داشته باشد و لوله تخلیه جهت خفه شدن بخار، به داخل آن هدایت و با درب متحرک پوشانده شود (چاه بلودان).

و از موارد مهم دیگر چنانچه مسیر کابل کشی از درون کانال انجام شده، برای جلوگیری از بروز هر گونه اشکال الکتریکی، لازم است نکات ایمنی با دقت کامل رعایت گردد.

پوشش روی کانال باید سبک و در مقابل وزن های سنگین دارای مقاومت کافی باشد. توصیه می شود دیگ به نحوی روی فونداسیون استقرار یابد که قسمت جلویی آن مقابل درب ورودی قرار گیرد. وجود وسایل اطفاء حریق درمحل الزامی بوده و ضریب ایمن سازی دستگاه را در مقابل آتش سوزی های احتمالی بالا می برد.

*شرایط نصب دودکش بویلر:

دیگ های بخار معمولا مجهز به دمنده مناسب بوده و بدون دودکش هم می تواند کارکنند، ولیكن برای كاركرد بهتر، مواد حاصل از احتراق باید به نحوی به فضای بیرون هدایت شوند، که این کار توسط طراحی و نصب دودکش با ارتفاع مناسب صورت می گیرد. ارتفاع دودکش دیگ بخار بستگی به شرایط محلی دارد ولیكن موقعیت هایی مانند ساختمان های بلند مجاور، جهت باد و عوامل جغرافیایی دیگر بر آن مؤثر خواهد بود.

منبع : با تصحیح از سایت تخصصی صنایع مهندسی برق و بخار

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب اين سايت فقط با ذكر نام منبع بلامانع مي باشد *کپی ممنوع !

انواع ديگ هاي(بويلرهاي) بخار مشهد بويلر انواع ديگهاي(بويلرهاي)روغن داغ مشهد بويلر انواع ديگ هاي(بويلرهاي) آبگرم(آبداغ)-ديگ فولادي مشهد بويلر بخارشوي-كارواش-تجهيزات موتورخانه-روغن حرارتي-هيتر هواي گرم فيلترشني-مبدل حرارتي-سختي گير-موگير و صافي-منبع كوئل دار مقاللات تخصصي بويلر(ديگ بخار)-نرم افزارهاي تخصصي-استانداردهاي فني