بخار تمیز و خالص (Clean & Pure Steam)

بخار تمیز چیست؟ به چه بخاری بخار خالص گفته می شود ؟ آیا کیفیت بخار مورد استفاده برای شما اهمیت دارد؟ در تولید کالاهای خاصی مانند مواد غذایی ، لوازم الکترونیکی، و محصولات دارویی کیفیت بخار اهمیت ویژه‌ای دارد . برای این کاربردها بهتر است از نوعی بخار استفاده شود که عاری از هرگونه رسوبات ، مواد محلول و هرنوع آلودگی دیگر باشد . هدف در تولید بخار تمیز و خالص این است که تا حد امکان به حالت ایده آل برای آن کاربرد خاص نزدیک شویم .

با توجه به اینکه بخار از جوشاندن آب حاصل می شود این طبیعی است که تصور کنیم بخار حاصل از آب مقطر یا آب تصفیه شده به اندازه کافی تمیز است . اما نتایج واقعی این را نشان نمی دهد. در حقیقت این یک مسئله ساده نیست ، کلیه مراحل تولید بخار تمیز باید تحت کنترل باشد و در صورتی میتوان مطمئن بود که بخار در مقصد کاملا تمیز است که همه مراحل از جمله منبع آب ، فرایند تولید و توزیع و حتی مرحله استفاده از بخار با کیفیت بالا انجام شود. اگر بخواهیم علاوه بر تمیزی (clean) بخار خالص (pure) تولید نماییم نیازمندیهای سخت تری داریم .

عوامل موثر بر کیفیت بخار:

سه عامل اصلی وجود دارد که می تواند کیفیت بخار را تحت تاثیر قرار دهد که عبارتند از :

کیفیت آب ورودی بویلر (تصفیه و سختی گیری)

تجهیزات تولید بخار

لوله کشی و دریچه های توزیع بخار

آب مورد نظر برای استفاده در دیگ بخار معمولا با انجام سختی گیری به آب نرم تبدیل شده است، که منیزیم و یون های کلسیم را محلول در آب را به میزان قابل قبولی کاهش می دهد. هر گونه آلودگی قابل مشاهده در این مرحله حذف خواهد شد.

با این حال، مقدار کمی از این یون ها همچنان با یون های دیگر که توسط روش استاندارد تصفیه آب هدف قرار نمی گیرند، باقی می مانند. علاوه بر این، آب تغذیه دیگ بخار می تواند حاوی گازهایی مانند اکسیژن، دی اکسید کربن و حتی آلودگی های کوچک از پوشش های محافظتی که برای اکثر دیگهای استاندارد و لوله کشی استفاده می شود باشد.

هنگامی که آب در بویلر به بخار تبدیل می شود و بالا می رود گازهای محلول در آب نیز ممکن است همراه با بخار بالا رفته و جریان پیدا نمایند.علاوه براین قطرات کوچک آب بویلر که ممکن است حامل انواع یونها و مواد شیمیایی محلول در آب باشند بر روی ذرات بخار قرار بگیرند . در نتیجه اگر این آلاینده ها بوسیله تجهیزات مناسب حذف نشوند به محل مورد استفاده بخار خواهند رسید و ممکن است کیفیت و ایمنی محصول را به خطر بیندازند . در کاربردهای با حساسیت بالا باید حتما این نکته را در نظر داشته باشید که هرگونه آلودگی ممکن است در آب دیگ بخار وجود داشته باشد و در صورت نیاز حتما اقدامات لازم برای حذف آنها را در نظر داشته باشید.

سطوح مختلف کیفیت بخار

برای بخار سطوح مختلفی از کیفیت وجود دارد و با توجه به کاربرد باید دستگاه تولید کننده بخار به گونه ای طراحی شود تا کیفیت مورد نیاز به دست آید . در ادامه نمونه های کلی بخار بیان شده اند :

بخار معمولی (Plant steam)

برای برنامه های گرمایی که اغلب بخار را بصورت غیر مستقیم استفاده می کنند کاربرد دارد . اغلب مقدار کم ناخالصی در این موارد مشکلی ایجاد نمی کند.

بخار تصفیه شده (Filtered steam)

این نوع بخار دقیقا قبل از استفاده تصفیه می شود . این سطح کیفیت معمولا در فرآیند تولید مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

بخار تمیز و خالص (Clean & Pure Steam)

این سطوح در حقیقت بالاترین سطوح کیفیت بخار هستند . برای تهیه این نوع بخار آب ورودی بویلر از هرگونه آلودگی تصفیه شده اند و همچنین برای تولید و توزیع بخار تمیز نیز از تجهیزات استیل عاری از هرگونه آلودگی استفاده شده است تا در فرآیند تولید و توزیع بخار از هرگونه ناخالصی به دور باشد .

تولید بخار تمیز و خالص

بخار تمیز و خالص باید شرایط خاصی که ممکن است با توجه به نوع کاربرد نهایی متفاوت باشد برآورده نماید . آب مورد استفاده برای هر دو نوع این بخارهای باکیفیت بالا آب استفاده شده باید عملا عاری از هرگونه ناخالصی باشند. یکی از روش‌های معمول برای حصول همچین نتیجه ای استفاده از روش اسمز معکوس (reverse osmosis) می باشد که از یک غشای نازک نیمه نفوذ پذیر برای حذف آلودگیها بصورت فیزیکی استفاده می کند.

علاوه براین برای حصول اطمینان از کیفیت آب، سطوح گرمایی که در تماس با آب قرار می گیرند و تمام دریچه ها / لوله های مورد استفاده در توزیع بخار باید از فولاد ضد زنگ درجه بالا ساخته شود تا آلودگی به حداقل رسانده شده و کیفیت بخار حفظ شود . در نتیجه، بسیاری از فرآیندهای تولید بخار تمیز / خالص یک مولد بخار فولادی ضد زنگ جداگانه را برای تولید بخار تمیز و خالص استفاده می کنند و بوسیله بخار معمولی به مولد حرارت می دهند.

در همین راستا شرکت دما بخار مشهد برای رفع نیاز صنایع مختلف ، در دستگاه جدید ژنراتوری تغییراتی بوجود آورده تا بالاترین کیفیت بخار در محل استفاده تامین شود.

تمیزتر از بخار تمیز ؟

استانداردهای صنعتی ژاپن (JIS) در تعریف خود از بالاترین سطح کیفیت آب، شامل معیارهایی مانند آلاینده های کربنی (مقدار کربن موجود در مواد آلی) بسیار کم و مقاومت الکتریکی ۱۸MΩ سانتیمتر یا بیشتر است، اما محدودیت های خاصی را برای تمام ناخالصی های ممکن ذکر نمی کند.

کیفیت آب را می توان حتی با استفاده از راه حل های اضافی، مانند استفاده از کربن فعال، راه حل UV ، و یا تصفیه فوق العاده ، کنترل می شود. به منظور تولید بخار خالص، که اغلب به عنوان بالاترین سطح کیفیت بخار شناخته می شود، حذف مواد شیمیایی و میکروارگانیسم ها نیز ممکن است ضروری باشد. بخار خالص معمولا در برنامه های کاربردی دارویی و یا استریلیزاسیون در محل (SIP) استفاده می شود.

در زیر یک راهنمای کلی ارائه شده است که برخی از نمونه های مختلف سطح کیفیت بخار و موارد استفاده آن را ارائه می‌دهند:

 

بخار معمولی

بخار فیلتر شده

بخار تمیز

بخار خالص

کاربرد بخار

گرمایش عمومی صنایع غذایی و نوشیدنی تمیزکردن ، رطوبت ، صنایع غذایی و نوشیدنی و … حلال تزریق، انتقال خون، استریلیزاسیون (SIP)، داروسازی و غیره

کیفیت آب ورودی بویلر

آب نرم (برخی ناخالصی های جزیی موجود در بویلر) آب نرم (حاوی برخی افزودنیهای مجاز ) آب RO یا آب خالص آب RO بعلاوه راه حل های اضافی

جنس تجهیزات تولید و توزیع بخار

ابتدا فولاد کربنی و چدن فولاد ضد زنگ

روش های اطمینان از کیفیت بخار

نیاز نیست . بخار ممکن است قبل از استفاده از یک جداکننده عبور داده شود قبل از استفاده بخار از یک فیلتر خیلی ظریف عبور داده می شود. آب ورودی با کیفیت بالا – تجهیزات تولید و توزیع آب از جنس فولاد ضد زنگ در این روش بدلیل اینکه کیفیت در تمام طول مسیر حفظ می شود فیلتراسیون لازم نیست

برای دریافت مشاوره رایگان جهت خرید مولد بخار تمیز میتوانید با شماره تلفن ۰۵۱۳۸۴۷۲۵۳۶ تماس گرفته یا از طریق فرم زیر درخواست خود را ثبت نمایید.
                                                                                    فرم درخواست دیگ بخار