۳ نکته جهت کارآمدی دیگ بخار صنعتی

کارآمدی دیگ بخار

کارآمدی دیگ بخار صنعتی

دیگهای تجاری باید قابل اعتماد و کارآمد باشند چرا که کل حرارت مورد نیاز مجموعه را باید تامین نمایند. دیگهای تجاری عبارتند از سیستم های تحت فشار که با استفاده از سوخت یا گاز طبیعی و یا از برق برای گرم کردن آب  و تبدیل آن به بخار استفاده می کنند. بخار از طریق لوله ها در سراسر تاسیسات صنعتی، تجاری یا مسکونی حرکت می کند و به رادیاتورها یا عناصر دیگر منتقل و گرم می کنند.

برای اطمینان از کارآمدی دیگ بخار روش های مختلفی وجود دارد. اقداماتی که شما می توانید به طور موثر اجرا نموده و از کارکرد درست دیگ بخار خود مطمئن باشید . در ادامه سه راهنمایی که توسط بزرگترین تولیدکنندگان و استفاده کنندگان دیگ بخار در سطح جهانی ارائه شده است را با شما به اشتراک می گذاریم .

سه اصل برای افزایش کارآمدی دیگ بخار

  • انجام اقدامات پیشگیرانه به طور مداوم

از آنجا که دیگهای بخار تحت فشار بالا عمل می کنند و دارای بخار بسیار گرم هستند، باید اطمینان حاصل کنید که شما اقدامات پیشگیرانه را به طور منظم انجام می دهید. تا زمانی که در کار با دیگهای بخار تجاری مشغول مبتدی باشید، نباید خودتان آن را تعمیر کنید. نشت بخار موجب صدمات و آسیب های جدی می شود، به ویژه به دلیل اینکه بویلرها می توانند منفجر شوند و باعث صدمات، مرگ و یا آسیب گسترده اموال شوند.

کارآمدی دیگ بخار

کارآمدی دیگ بخار صنعتی

مطلب پیشنهادی: بررسی تاثیر ارتفاع بر راندمان دیگ بخار

به طور خاص، تعمیر و نگهداری پیشگیرانه، سیستم را در بالاترین سطح کارایی نگه میدارد و موجب عملکرد ایمن دستگاه خواهد شد. برای برنامه ریزی بازرسی تعمیر و نگهداری و پیاده سازی یک طرح نگهداری پیشگیرانه باید از کارشناسان متخصص این زمینه کمک بگیرید.

پنج اقدام پیشگیرانه که توسط مهندسین مکانیک برای اطمینان از عملکرد مناسب دیگر بخار توصیه می شود عبارتند از :

  • تمیزکردن منظم دیگ بخار
  • انجام عمل بلودان دیگ بخار
  • کیفیت آب ورودی بویلر
  • عایق کاری درست دیگ بخار
  • حفظ و نگهداری دقیق دستگاه
  • فهرست بازرسی روزانه بویلر

در هر سطح دانشی باشید برخی اقدامات روزانه برای چک کردن کارآمدی دیگ بخار وجود دارد . بهتر است لیستی از این اقدامات ایجاد نموده و بطور منظم آن را انجام دهید . خرابی و ناکارآمدی دیگ بخار می تواند باعث آسیب و یا هزینه های اضافی شود. برای تهیه این لیست می توانید از کارشناسان این رشته کمک بگیرید.

  • اطمینان از کیفیت آب ورودی دستگاه

یک بویلر بخار تمیز می تواند کارآمد باشد. از آنجا که دیگ بخار آب را به بخار تبدیل می کند نباید آب حاوی روغن و یا ناخالصی باشد. ورود آب کثیف باعث عملکرد ضعیف دستگاه بویلر خواهد شد و هزینه اضافی به بار خواهد آورد .

آب ورودی به دستگاه باید آزمایش شده و میزان ناخالصی و نوع آنها مشخص شود . در صورت نیاز استفاده از یک سیستم تصفیه آب یا دستگاه سختی گیر توصیه می شود تا از خوردگی دستگاه و ایجاد رسوب در دستگاه جلوگیری  شود.

برای اطمینان از عملکرد مطمئن دستگاه باید حداقل این سه اقدام را انجام دهید : اقدامات پیشگیرانه انجام دهید . یک چک لیست بازرسی روزانه داشته باشید و از کیفیت آب مطمئن شوید.

مطلب پیشنهادی: افزایش راندمان بویلر – کاهش مصرف انرژی در دیگ بخار