قیمت دیگ بخار چگونه تعیین می شود؟

قیمت دیگ بخار استاندارد

قیمت دیگ بخار چگونه تعیین می شود؟

برای تعیین قیمت نهایی دیگ بخار پارامترهای زیادی باید در نظر گرفته شوند. مهمترین عوامل موثر بر قیمت دیگ بخار به شرح ذیل است :

عوامل موثر در تعیین قیمت دیگ بخار

کاربرد دیگ بخار

در صورتی که با شرکت های تولید کننده دیگ بخار برای راهنمایی در مورد دیگ خرید دیگ بخار مناسب تماس بگیرید اولین سوالی که از شما پرسیده خواهد شد به احتمال زیاد کاربرد دیگ بخار برای شما خواهد بود .

 برخی مشاغل بخار با حجم بالا و یا با فشار زیادی نیاز دارند و لذا باید حتما دیگ بخار با ظرفیت بالا استفاده شود ، اما در برخی کاربردها میتوان دیگ بخار با ظرفیت بخار پایین تر نیز در نظر گرفت.

در طراحی و ساخت دیگ بخار با افزایش فشار کار دستگاه ضخامت ورق ها و فشار کار تجهیزات بالا می رود و این افزایش بطور مستقیم سبب افزایش قیمت تمام شده دیگ می گردد.

حتی مکانی که برای نصب دیگ بخار در نظر گرفته شده بدلیل اینکه در ابعاد دیگ بخار و نوع طراحی آن تاثیر مستقیمی دارد در محاسبه قیمت دیگ بخار باید درنظر گرفته شود.

شما نیز برای اطلاع از شرایط بازار و انتخاب بهترین کا

ظرفیت تولید دیگ بخار

دیگ بخار در ظرفیت های متفاوتی تولید می شود، هرچه ظرفیت دیگ بخار بالاتر باشد فرآیند ساخت و مهندسی آن پیچیده تر است . قیمت دیگ بخار کوچک ۱۰۰ کیلویی اصلا قابل مقایسه با قیمت دیگ بخار ۲ تن نیست.  همچنین دیگ بخار استاندارد باید بتواند برابر با ظرفیت اسمی خود بخار تولید نماید . به عنوان مثال یک دیگ بخار دویست کیلویی باید توانایی تبدیل دویست کیلو آب به بخار را در ساعت داشته باشد . از آنجا که استاندارد خاصی برای محاسبه و تعیین ظرفیت واقعی دیگ بخار وجود ندارد برخی تولیدکنندگان با هدف سود بیشتر دیگ بخار را با ظرفیت غیر واقعی (ظرفیت اسمی) تولید می کنند و با قیمت نازلتر به فروش می رسانند.

در اصل دیگ با ظرفیت پایین تر را با ظرفیت غیرواقعی و اسمی به فروش می رسانند.

برای جلوگیری از این موضوع پیشنهاد می شود که قبل از مذاکره با این افراد که بدون دلیل منطقی قیمت های خیلی پایین تر پیشنهاد می کنند در خصوص پلاک و گواهی بازرسی و شرکت بازرسی کننده حین ساخت از آنها تحقیق و حتی مستقیم با شرکت های بازرسی تماس بگیرید.

دارا بودن پلاک استاندارد

دیگ بخار و در کل مخازن تحت فشار حتما باید دارای گواهی بازرسی حین ساخت و نشان استاندارد باشند و چون فرآیند اخذ گواهی بازرسی استاندارد یک فرآیند زمانبر و تا حدودی پیچیده می باشد لذا بطور طبیعی قیمت تمام شده دیگ بخار استاندارد به چند دلیل عمده که در ادامه اشاره خواهد شد ، بالاتر از قیمت تمام شده همان دیگ بخار می باشد که بدون فرآیند بازرسی معتبر تولید می گردد .

دلایل بالاتر بودن قیمت دیگ بخار استاندارد

۱- ساخت مطابق نقشه فنی کنترل شده

۲- ساخت بر اساس الزامات مواد مصرفی و جوشکاری استاندارد

۳-طول کشیدن زمان تولید

۴- تحمیل هزینه های تست جوشکاری و هزینه صدور پلاک گواهی و بازرسی به تولید کننده

۵- رعایت اصول ایمنی در ساخت بویلر و اخذ نشان استاندارد

رعایت استاندارد در زمان ساخت دیگ بخار

لازم بذکر است که  طبق قوانین اداره استاندارد در حال حاضر رعایت استاندارد ملی دیگ های بخار به شماره ۴۲۳۱ یکی از الزامات تولید دیگ بخار است و انجام مراحل بازرسی و صدور پلاک توسط شرکت های مورد تایید سازمان استاندارد نیز برای هر محصول بطور جداگانه الزامی است.

اما با این وجود برخی فروشندگان و تولیدکنندگان از غفلت خریداران دیگ بخار سوءاستفاده نموده و دیگ بخار ارزان بدون پلاک بازرسی استاندارد و با کیفیت پایین ارائه میکنند .

 ممکن است در ظاهر قیمت بویلرهای تولیدی اینچنین ارزانتر باشد اما واضح است که نمیتوان از بحث مهمی مثل امنیت پایین و خطر انفجار دیگ های بخار غیر استاندارد غفلت نمود. در مطلبی با عنوان انفجار دیگ بخار به خطرات استفاده از دیگ بخار غیر استاندارد پرداخته شده است.

در هنگام تحویل گرفتن یک  دیگ بخار حتما باید پلاک و گواهی بازرسی استاندارد و دفترچه فنی آن توسط تولید کننده به خریدار تحویل داده شود. که متاسفانه برخی تولید کنندگان از این کار مهم خودداری می نمایند.

 قیمت دیگ بخار استاندارد

جنس و کیفیت مواد اولیه بکار رفته در ساخت دیگ بخار

یکی از مواردی که تاثیر بسیار مهمی در قیمت تمام شده ساخت دیگ بخار دارد کیفیت متریال مورد استفاده در فرآیند تولید دیگ بخار است . در حال حاضر انواع اجناس مرغوب و نامرغوب چینی در بازار وجود دارد که با توجه به نوسانات اخیر بازار ارز انتخاب ترکیبات مختلف ساخت میتواند تاثیر زیادی در قیمت دیگ بخار تولید شده داشته باشد .

استفاده از ورق ها و لوله های غیر مرغوب با اینکه قیمت نهایی تولید دیگ بخار را بسیار پایین می آورد اما در نهایت محصول تولیدی به هیچ عنوان قابل مقایسه با دیگ بخاری که با اجناس درجه یک ساخته شده باشد نیست.

در مستندات فنی ساخت که نقشه های فنی تایید شده توسط شرکت های بازرسی می باشند طبق استاندارد ضخامت ورق ها برای انواع دیگ بخار مشخص شده است اما متاسفانه برخی تولیدکنندگان که بدون نظارت بازرسی فنی اقدام به ساخت می نمایند  برای کمتر شدن هزینه های ساخت اقدام به تولید دیگ بخار با ورق های نازک تر می کنند و درنتیجه استفاده از ورق های نازکتر باعث کم شدن طول عمر دیگ بخار خواهد شد .

بهینه بودن مصرف انرژی و راندمان دیگ بخار

نوع طراحی دیگ بخار در راندمان آن تاثیر مستقیمی دارد . راندمان به میزان مصرف سوخت برای تولید بخار و انرژی حرارتی گفته می شود . مشخص است که راندمان دیگ بخار نوع سه پاس بسیار بالاتر از دیگ یک پاس و دو پاس می باشد . همچنین نصب اکونومایزر میتواند توان حرارتی دیگ بخار را به مقدار قابل توجهی افزایش دهد.

با اینکه دیگ های بخار دارای راندمان حرارتی بالاتر قیمت تمام شده بالاتری دارند اما این تفاوت قیمت به سرعت و بدلیل مصرف بهینه سوخت این نوع بویلرها جبران خواهد شد

ولی متاسفانه در دیگ های بخار تولید شده بدون نظارت بازرسی فنی ، سازنده با کم کردن تعداد لوله های دود ، باعث کاهش چشمگیر در مواد اولیه مصرفی می شود و درنتیجه قیمت تمام شده پایین تر سبب فروش با قیمت کمتر خواهد شد.

ولی ضرری که به خریدار وارد می شود خیلی بیشتر از این مقدار خرید ارزان تر است!

 چون مصرف انرژی و سوخت یک جریان طولانی و مداوم  است که با کاهش سطح حرارتی بویلر سبب افزایش چشمگیر در طول سالیان دراز در مصرف سوخت می گردد.

لذا صرفه جویی چندین میلیونی در خرید به جریان درازمدت مصرف سوخت بیشتر نمی ارزد

 آنهم با قیمت های روبه افزایش حامل های انرژی در دنیا!

لوازم جانبی دیگ بخار

برخی تجهیزات و لوازم جانبی مانند مشعل ، پمپ تغذیه  و تابلو برق برای کارکرد دیگ بخار ضروری هستند . همچنین  برای عملکرد مطمئن و مناسب دیگ بخار لازم است تجهیزات کنترلی مناسب مانند انواع شیر اطمینان ، شیر تخلیه، و ابزارهای سنجش و نمایش فشار و توان و میزان آب و بخار دیگ بخار بر روی آن تعبیه شود . هرکدام از این قطعات می تواند رنج قیمتی گسترده ای داشته باشد .

استفاده از تجهیزات با کیفیت باعث بیشترشدن هزینه ساخت دیگ بخار خواهد شد اما تولیدکنندگان معتبر ترجیح می‌دهند بجای تولید محصول غیر استاندارد با هزینه پایین ساخت محصول مطمئن و یک دیگ بخار استاندارد و ایمن به مشتریان خود عرضه نمایند.

در این صفحات میتوانید با قیمت برخی از محصولات جانبی آشنا شوید :

لیست قیمت فروش انواع مشعل

لیست قیمت مشعل ومحصولات ایران رادیاتو

 منبع : مشهد بویلر