۹ خطا و اشکال متداول دیگ بخار و بویلر در سیستم حرارت مرکزی ساختمان

اشکالات متداول دیگ بخار

امروزه ساختمانهای زیادی برای تامین آب گرم و ایجاد گرمایش در فصل سرد به سیستم حرارت مرکزی متکی هستند. ممکن است این سوال برای خیلی از مالکان ساختمان پیش بیاید که این سیستم ها چگونه کار می‌کنند.

هرچند ساکنان ساختمان در بیشتر موارد نیازی به دانستن جزییات عملکرد دیگ بخار ندارند اما باید موارد کلی برای حفظ کارائی آن و عملکرد موثر سیستم حرارت مرکزی را بدانند. و همچنین با مشکلات رایج دیگ بخار آشنا باشند.

اشکالات متداول دیگ بخار

در اینجا ۹ تا از مهم‌ترین و رایج‌ترین مشکلات بیان شده‌اند.

  • عدم تهیه آب گرم یا گرم نکردن منزل

یکی از رایج ترین و مهمترین مشکلات سیستم های حرارت مرکزی عدم تهیه آبگرم مناسب یا گرمایش مورد نظر می باشد. این مشکلات دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد. از قبیل خرابی دریچه دیگ بخار، گرفتگی و فشردگی هوا ، خرابی و مشکل ترموستات و یا پایین آمدن سطح آب بویلر می باشد.

  • نشتی دیگ بخار و چکه

موارد زیادی ممکن است باعث بروز نشتی در دیگ بخار باشد از جمله این موارد می‌توان اتصالات شل، فشار آب بالا و یا معیوب شدن یکی از بخش های دیگ بخار را نام برد.

  • ایجاد سرو صدا در دیگ بخار

به چند دلیل ممکن است این اتفاق رخ دهد. مهمترین دلیل هوا گرفتن سیستم است باعث بوجود آمدن صداهای عجیب و غریب مثل سوت زدن، یا کوبیدن می شود. از آنجا که هواگرفتن سیستم میتواند موجب پدیده خوردگی دیگ بخار و رادیاتورها هم باشد باید این مشکل به سرعت برطرف شود. همچنین صدای سیستم ممکن است در اثر کم شدن ارتفاع آب، کم شدن فشار آب دیگ بخار یا عملکرد بد پمپ رخ داده باشد.

  • خاموش شدن شمعک مشعل دیگ بخار

به احتمال زیاد دلیل این مشکل شکستن ترموکوپل یا دستگاه حساس به دما می باشد. شمعک همچنین بدلیل آسیب دیدن خود شمعک از کار افتاده باشد.

  • کم شدن فشار

دلایل متداول کم شدن فشار دیگ بخار عبارتند از آسیب دیدن شیر تخلیه فشار و یا نشت در بخشی از سیستم گرمایش مرکزی .

  • یخ زدن لوله های اتصالات

در فصل زمستان و هنگام هوای بسیار سرد اگر سیستم گرمایش مرکزی ساختمان شما بدرستی کار نمی‌کند ممکن است لوله های اتصال دیگ بخار یخ زده باشد.

در هنگام کار دیگ مقداری اسید

  • رادیاتورها گرم نمی شوند.

یکی از علائم و نشانه های عملکرد نامطلوب بویلر میتواند کارنکردن درست رادیاتور باشد. این مشکل به دلائل مختلفی میتواند رخ دهد. اگر درون رادیاتور هوا وجود داشته باشد ممکن است باعث بروز سرو صدا و کارنکردن صحیح آن شود . که میتوان با خارج کردن هوا آن را رفع نمود.

  • خاموش شدن دیگ بخار

دلایل زیادی برای این مشکل ممکن است وجود داشته باشد از جمله فشار کم آب، مشکل ترموستات، یخ زدن و انجماد لوله ها یا مشکل در رساندن سوخت به مشعل .

علت رخ دادن این مشکلات می تواند وجود هوا در سیستم یا خرابی پمپ باشد.

  • در زمان برنامه‎ریزی شده گرمایش صورت نمی‌پذیرد یا سیستم خاموش نمی‌شود.

سیستم حرارت مرکزی طبق برنامه کار نمی‌کند، بدون هشدار خاموش می‌شود یا به دمای معینی نمی رسد. این موارد ممکن است در اثر استفاده از ترموستات قدیمی یا معیوب ایجاد شده باشد.

مطالب پیشنهادی:

روش های عيب يابی و رفع عيب مشعل های گازی

بررسی و تحلیل علل خرابی در ساختمان یک دیگ بخار (بویلر بخار) و تجهيزات