ضرورت استفاده از تجهیزات کنترل فشار در دیگ بخار چیست؟

تجهیزات کنترل فشار در دیگ بخار

دیگ بخار و اکثر بویلرها در دسته بندی مخازن تحت فشار قرار می گیرند و با توجه به این مطلب نباید در فشار پایین کار کنند . در صورت کار این مخازن در فشار پایین راندمان آنها کاهش پیدا کرده و در دیگ بخار باعث افت کیفیت بخار خروجی می شود.

از طرف دیگر هرکدام از کاربردهای بخار فشارکاری خاصی را می طلبند و حداکثر فشار کاری مجاز(MAWP)آنها متفاوت است. و اگر فشار بخار ورودی به تجهیزات مصرف کننده بخار از حد فشار کاری بیشتر باشد، ممکن باعث بروز خطراتی شود.

تجهیزات کنترل فشار در دیگ بخار

بنابراین برای عملکرد بهتر است که دیگ بخار و سایر بویلرها در فشار بالا کار کرده و در نتیجه فشار بخار خروجی از دیگ بخار بسیار بالاست و لازم است که بوسیله شیرفشارشکن کاهش فشار پیدا کند. در این مواقع ضروری است که با استفاده از شیرهای فشارشکن ، فشار بخار ورودی را کاهش داده شود تا برابر با مقدار (MAWP) یا کمتر از آن شود.

شیر فشارشکن چیست؟

انواع  شیر فشارشکن در دیگ بخار به صورت اتومات، بخار پرفشار و متغير تولید شده توسط دیگ بخار را ، به بخاربا فشار دلخواه و ثابت تبديل مي كنند. برای امنیت دیگ بخار استفاده از شیر فشار شکن بسیار اهمیت دارد و برای سالم ماندن سایر اجزاء دیگ بخار ضروری است.

در انتخاب شیر فشار شکن مورد استفاده باید به اندازه آن دقت کرد .انتخاب سایز بزرگتر از حد لازم براي شیرها، علاوه بر اینکه هزینه بیشتری دارد، دلیل اصلی فرسودگی سـریع می باشد به علاوه حرکت بسیار کوچک در شیر باعث تغییرات زیاد در میزان گذر سیال گشـته باعث تغییرات فشار بیشتر در خروجی خواهد شد.

در دیگ بخار علاوه بر فشارشکن از سیر اطمینان نیز استفاده می شود .کاربرد شیر اطمینان که بعد از شیر فشارشکن نصب می‌شود، این است که در زمان خرابی شیر فشارشکن از ازدیاد فشار جلوگیری می‌کند .

۵ دلیل کم کردن و کنترل فشار بخار در بویلر

همانطور که بیان شد کنترل فشار بخار باعث عملکرد بهتر دیگ بخار خواهد شد و علوه بر افزایش راندمان دیگ بخار باعث جلوگیری از افت کیفیت بخار خروجی می گردد.

با کاهش فشار خروجی دیگ بخار، می توان لوله ها و شیرهایی با قطر کمتردر مسیر انتقال بخار استفاده نمود که باعث کاهش هزینه‌ها و صرفه جویی نیز می شود.

دلیل دیگر استفاده از شیرهای فشار شکن این است که بدلیل اینکه دما و فشار باهم ارتباط مستقیم دارند با کنترل فشار می توان تا حد زیادی دما را نیز کنترل نمود و این یک مزیت به شمار می آید.

در فشار پایین تر، انرژی نهفته بخار بیشتر از فشارهای بالاتر است، در نتیجه مصرف کننده هایی که با فشار پایین کار می‌کنند. می توانند حرارت بیشتری را انتقال دهند که این امر باعث بالارفتن راندمان دیگ بخار خواهد شد .

کاهش فشار بخار باعث کاهش میزان فلاش بخار خواهد شد که این مورد هم باعث می‌شود راندمان افزایش پیدا ‌کند.