تولید نبات و آب نبات صنعتی بوسیله بویلر و دیگ روغن داغ (روغنداغ)

تولید نبات با بخار

دیگ پخت نبات با بویلر روغن داغ

در این مقاله با روش های تولید نبات با بخار بوسیله دیگ بخار یا روغن داغ آشنا می شوید.

( Use steam or oil heater Boiler In Candy production line)

مقدمه:

مراحل تولید آب نبات (Candy production line)چگونه انجام می باشد؟

طرز تهیه نبات و آبنبات به صورت زیر می باشد:

  1. مقدار معيني آب را در پاتيل بزرگ گرم كرده و پس از آميختن شكر آنرا مي جوشانند. در اين مرحله سفيده تخم مرغ در آب حل كرده و به محتويات ديگ مي افزايند. در اين حالت پس از مقداري جوشيدن محتويات، كف تيره رنگي بروي مواد بوجود مي آيد كه توسط كفگير گرفته مي شود و شيره زلال و تميزي حاصل مي گردد.
  2. شربت موجود در پاتيل بزرگ پس از خاموش كردن توسط ملاقه هاي بزرگ يا آب گردان به پاتيل كوچك كه در مجاور پاتيل بزرگ قرار دارد هدايت و مجدداً جوشانده مي شود و به آن جوهر ليمو مي افزايند شربت در اثر تبخير به تدريج غليظ مي شود تا به جايي كه قطرات آن كش دار گردد اين مرحله را اصطلاحاً چاشني گرفتن مي نامند.

دیگ پخت نبات با بویلر روغن داغ

فرآیندهای تولید و تهیه نبات

ترکیبات نبات : شکر ، آب، تخم مرغ

برای تولید نبات با بخار ابتدا شکر را با آب مخلوط کرده و به صورت شربت در می آوریم سپس آن را در دیگ مخصوص ریخته حرارت می دهیم . برای آنکه نا خالصی های احتمالی آن گرفته شود پس از جوش آمدن شربت به تناسب حدود هر صد کیلو گرم شربت ، یک عدد تخم مرغ در آن می شکنند تا ناخالصی ها به آن چسبیده و شربت از هر آلودگی پاک شده و تصفیه شود سپس آن را (تخم مرغ ) از ظرف خارج و دور می ریزند

شربت را حرارت داده تا آب آن تبخیر شده و غلیظ شود و بعد از اینکه غلیظی آن به حد مورد نظر رسید آن را در ظرف مخصوصی که شکل نیم کره دارد و از قبل درون آن را به صورت مشبک با نخ مخصوصی نخ کشی کرده اند ریخته و کنار می گذارند ، دمای معمولی که برای استخراج نبات استفاده می شود ۱۰۹ درجه سانتیگراد است ، چنانچه بخواهند بلورهای تشکیل شده درشت تر شوند دمای آن را در حدود ۱۰۸ درجه نگه می دارند و اگر بخواهند بلورها ریز تر شوند دمای آن را به ۱۱۰ درجه می رسانند و هر چه دما بالا تر رود بلورها ریز تر شده تا به اندازه ی بلور های قند درآید .

از مهمترین تجهیزاتی که در پخت غیر مستقیم مورد استفاده قرار می گیرد دیگ های بخار و یا دیگ روغن داغ می باشد که در آنها سیال حامل انرژی حرارت مورد نیاز جهت پخت را تامین می نماید.

متن کامل این مقاله را می توانید در فرمت پی دی اف (pdf) مشاهده نمایید