استفاده از دیگ روغن داغ در تولید نبات

کاربرد دیگ روغن داغ در بخش های مختلف صنعت رایج می باشد. استفاده از دیگ روغن داغ در تولید نبات یکی از قدیمی ترین کاربردهای آن است که در این مطلب بررسی می شود. بیشتر تولید نبات در کشورمان بصورت سنتی و در دیگ های پخت روباز انجام می شود که به دلیل نیاز به حرارت بالا برای تغلیظ محلول شکر (به طور میانگین ۱۱۰ درجه سانتیگراد) باعث کارامل شدن و رنگ گرفتن (و در اصطلاح علمی انورت شدن )شکر میشود

و از شیره های نبات دفعات بسیار کمتری می توان در تولید نبات استفاده کرد و این باعث می شود راندمان تولید کم باشد.

با استفاده از دیگ پخت خلا (وکیوم) به علت اینکه محلول شکر در دماهای بسیار کمتری غلیظ می شود(۷۵ تا ۸۵ درجه سانتیگراد) تولید رنگ وکاراملیزاسیون به شدت کاهش پیدا می کند و از شیره های نبات استفاده بسیار بیشتری در چرخه تولید آن می توان کرد.

در اینجا (به دلیل کمبود فضا) تنها به چند تا از مزایای دیگ پخت تحت خلاء نسبت به روش سنتی اشاره می شود:

 

کاهش هزینه های جاری با استفاده از سیستم تحت خلاء

 

۱-کاهش هزینه های انرژی

از آنجایی که برای تغلیظ شربت در این سیستم نیاز به دمای کمتری است و در دماهای پایین تر شربت به جوش می آید، هزینه های انرژی کاهش می یابد.

 

۲-کاهش هزینه های تجهیزات

بعد از آماده سازی و حل کردن شکر و نرمه در آب برای تزریق شربت به تانک خلاء نیاز به پمپ های مکانیکی نیست و با استفاده از نیروی مکش تانک در کمترین زمان و بدون پمپ این جابه جایی صورت می گیرد.

 

۳-عدم نیاز به استفاده از مواد رنگبر صنعتی و غیر مجاز نظیر پودر قند(بلانکیت) و…

۴-کاهش میزان زعفران مصرفی

از آنجایی که با استفاده از این سیستم رنگ نبات ها و به خصوص واریزهای تولیدی بسیار روشن تر از روش سنتی است تعداد دفعات بیشتری میتوان از واریزها استفاده کرد طبعا مصرف زعفران با توجه به قیمت بسیار بالای آن کاهش پیدا میکند.

به عنوان مثال در یکی از کارگاه هایی که این سیستم اجرا شد در روش سنتی ماهیانه یک کیلوگرم زعفران مصرف می شد اما با استفاده از این سیستم مصرف زعفران به ۲۵۰ گرم در ماه کاهش پیدا کرده است.

 

۵-عدم کف کردن و سرریز شدن شربت در حال جوش

از آنجایی که تغلیظ محلول شکر در دمای بسیار پایین تر از نقطه جوش اتمسفری و البته محیط بسته صورت می گیرد سرریز شربت مانند ظروف روباز وجود ندارد و علاوه بر جلوگیری از ضایعات، نیازی به حضور مستمر اپراتور در خلال فرآیند تغلیظ نیست.

 

۶-افزایش ضریب استحصال تولید نبات

مهمترین فاکتور سودمندی و توجیه اقتصادی این طرح (علاوه بر موارد ذکرشده) افزایش ضریب استحصال می باشد. از آنجایی که محلول شکر جهت تغلیظ در معرض حرارت کمتری قرار می گیرد، به همان نسبت میزان انورت شدن و رنگ گرفتن آن کمتر میشود

و به اصطلاح واریزهای بیشتری را می توان در چرخه تولید نبات به کار گرفت و به این صورت بازدهی سیستم افزایش چشم گیری خواهد داشت و از طرفی کیفیت کریستال های نبات نیز بهبود پیدا می کند.

 

توجیه اقتصادی:

علی رغم علم به این موضوع، مهم ترین عاملی که تولیدکنندگان سنتی نبات را از صرافت نصب سیستم خلاء می اندازد هزینه های بسیار بالای تولید نبات به صورت صنعتی و با استفاده از سیستم تحت خلاء می باشد

و مهم ترین بخش آن هزینه بالای طراحی و تجهیزات و همچنین جانمایی تجهیزات جدید است که معمولا در محل کارگاه های قبلی قابل تعبیه و اجرا نبوده و نیاز به سوله های بزرگ و صنعتی دارد که خود از نظر صرف هزینه، موضوعی جداگانه و از حوصله این مقاله خارج است.

اما با روش استفاده شده توسط نویسنده این مقاله و امتحان کردن و نتیجه گرفتن از آن دسته کم در دو مورد کارگاهی ، به هیچ عنوان نیازی به سوله بزرگتر و صرف هزینه های زیاد نیست و تنها چیزی در حدود ۱۰ تا ۱۲ مترمربع از فضای کارگاه قدیمی توسط تجهیزات خلاء اشغال خواهد شد ، علاوه بر آن هزینه اجرای این سیستم در مقایسه با موارد مشابه بسیار بسیار کم تر بوده و بسته به نوع ظرفیت کارگاه و خواست کارفرما قابلیت تولید نبات از ۸۰۰ تا ۴۰۰۰ کیلوگرم در یک شیفت کاری را دارا می باشد.

 

انواع کاربرد دیگ روغن داغ

كاربرد هاي بويلر روغن داغ و (ديگ روغن داغ) با توجه به توسعه استفاده از روغن حرارتي بجاي سيال حامل انرژي در سيستم هاي گرمايشي مختلف صنعتي ، و از طرفي نيز مزيت هاي سيستم روغن داغ نسبت به سيستم بخار، امروزه ديگ و بويلر های روغن داغ يا اويل هيتر ها از جايگاه ويژه اي در صنايع مختلف برخوردار شده اند.

از مهم ترين مزيت هاي اين سيستم گرمايشي، توانايي دست يابي به دماي انتقالي بالاتر از ۳۰۰ درجه با استفاده از روغن حرارتي مخصوص مي باشد كه در خيلي از مصارف كه نيازمند جذب حرارت ثابت و كنترل شده و از طرفي غير مستقيم مي باشند مورد استفاده قرار مي گيرد.

 

برخي از كاربردهاي صنعتي بويلر روغن داغ :

۱- استفاده در صنايع توليد قير، آسفالت و ايزوگام

۲- استفاده در جهت گرمايش كنترل شده در رآكتورهاي مواد شيميايي

۳- استفاده جهت روان سازي و گرم كردن مواد نفتي سنگين در مخازن بزرگ

۴- استفاده در خشك كن هاي بزرگ صنعتي

۵- استفاده جهت توليد گرماي غير مستقيم در كوره هاي بزرگ پخت صنعتي

۶- استفاده جهت گرمايش در خط توليد چيپس و سرخ كردني ها در صنايع غذايي

۷- استفاده جهت گرمايش در توليد چرم مصنوعي

۸- استفاده در كارخانجات توليد روغن هاي خوراكي

۹- استفاده در جهت توليد نبات و آبنبات در صنايع غذايي

۱۰- استفاده در جهت گرمايش در توليد ورق هاي چوبي نئوپان و MDF

۱۱- استفاده در كارخانجات تصفيه روغن موتور

۱۲- استفاده در سيستم هاي گرمايشي ماشين آلات چاپخانه هاي جديد