چرا بازار جهانی دیگ های بخار ایرانی کاهش یافته است

راهکار محققان براي بازگرداندن بازار جهاني از دست رفته ديگ‌هاي بخار ايراني

با توجه به خارج شدن بازارهاي جهاني ديگ‌هاي بخار از دست توليدکنندگان داخلي به دليل ايمن نبودن آنها، محققان مرکز رشد دانشگاه آزاد قزوين راهکاري براي ارتقاي کيفيت و امنيت آن ارائه دادند

و اميدوارند اين روش بتواند بازار از دست رفته را به ايران بازگرداند.

محمدرضا مهران‌پور، مجري طرح در گفت‌وگو با خبرنگار فناوري ايسنا با اشاره به اهميت اين طرح تحقيقاتي گفت: در حال حاضر ايران داراي ۱۸۰ شرکت سازنده ديگ بخار است که داراي قابليت‌هاي صادراتي دارند.

وي با ابراز تاسف از پيشي گرفتن محصولات ساير کشورها در بازارهاي دنيا خاطرنشان کرد:

متاسفانه محصولات توليد شده از سوي کشورهاي رقيب چون ترکيه از ايران پيشي گرفته که اين امر به دليل کيفيت بالاي ديگ‌هاي بخار توليدي آنها است.

مهران پور با اشاره به وضعيت ديگ‌هاي بخار توليد شده در کشور، خاطرنشان کرد: ديگ‌هاي بخار توليد شده در کشور فاقد شناسنامه فني هستند؛

ضمن آنکه کار با آن ها آسان نيست. اين در حالي است که نمونه‌هاي خارجي داراي سيستم الکترونيکي هستند و از اين رو از امنيت بالايي برخوردار دارند.

دیگ های بخار خارجی

اين امر موجب شده تا محصولات خارجي از نمونه‌هاي ايراني پيشي بگيرند. در اين راستا اقدام به طراحي و عرضه سيستم کنترلي کرديم که موجب افزايش کيفيت ديگ‌هاي بخار خواهد شد.

وي با بيان جزئيات اين سيستم خاطر نشان کرد: اين سيستم الکترونيکي بر روي ديگ‌هاي بخار نصب مي‌شود و کاربر با چند دکمه، ديگ را کنترل مي‌کند.

مهران‌پور نوع شعله، نوع سوخت مصرفي در ديگ بخار، ميزان باز شدن دريچه سوخت و ميزان شدت خروج سوخت و تعيين زمان باز و بسته شدن پمپ آب را از جمله مواردي دانست که توسط سيستم الکترونيکي ديگ بخار کنترل مي‌شود.

مجري طرح به مزاياي اين باکس کنترلي اشاره کرد و گفت: اين سيستم کنترلي، خطراتي که ممکن است براي کاربر در حين استفاده از ديگ بخار ايجاد شود را از طريق پيامک و يا اينترنت هشدار مي‌دهد.

به گفته اين محقق باکس کنترلي توليد شده موجب افرايش کيفيت ديگ‌هاي بخار و کسب بازارهاي جهاني خواهد شد.