نگهداری از دیگ بخار (بویلر بخار)

بطور خلاصه نگهداری از دیگ بخار بطریق زیر اجرا می گردد:

  1. در نظافت سالن دیگ بخار اصول بهداشت محیط چه از نظر گازهای زیان آور و چه از نظر نظافت ظاهری (گرد وغبار و روغن و …) رعایت شود.
  2. اصول ایمنی دیگ های بخار به طور دقیق رعایت شود و آموزش های لازم به اپراتورها داده شود که از خطرات دیگ بخار اطلاعات کامل داشته باشند.
  3. از نظر آب صنعتی که شامل تصفیه آب – دی اریتور- کندانس رعایت موارد را نموده و آزمایشات روزانه (در هر شیفت) دقیق انجام شود که اولاً راندمان کاری را بالا می برد ثانیاً از پوسیدگی لوله جلوگیری می نماید.
  4. از آنجایی که دیگ های بخار با خطرات زیادی روبرو هستند به موارد زیر توجه کامل باید مبذول گردد:
  • هر روز سوپاپ اطمینان با دست حرکت داده شود تا اینکه رسوبات بوجود آمده باعث خرابی سیستم سوپاپ و بوجود آمدن مشکل فنی نگردد.
  • هر روز شیر مربوط به لول کنترل و آبنماها باز شود و آزمایش لازم به عمل آید و عمل آن باید بطریق زیر باشد: لول کنترل در مرحله اول باعث روشن شدن الکتروپمپ تغذیه خواهد شد. در مرحله بعدی باعث از کار افتادن مشعل می شود غیر از این باشد لول کنترل سالم نمی باشد.

تقویم نگهداری از دیگ بخار

  • روزانه

نگهداری دیگ بخار بصورت روزانه توجه به روشن و خاموش شدن دیگ بخار که از هر لحاظ باید بدون ضربه روشن شود و در زمان روشن بودن مشعل دیگ بخار شعله روشن(بدون دود) داشته باشد.

سرویس های روزانه – هفتگی و ماهانه و شش ماهه بطور دقیق انجام شود. علاوه بر آن سرویس سالیانه باید بطور دقیق انجام شود که شامل اسید شوئی در صورت وجود رسوب در دیگ بخار ‚ بررسی کاور (پوشش روی دیگ) دیگ بخار که باید به آن توجه شود.

اپراتورها در کلیه زمان بهره برداری شیرهای موجود را کنترل کرده و باز و بسته نمایند و روغن کاری و گریس کاری و روان بودن شیر آلات را در نظر داشته باشند در مواردی مشاهده می شود که شیرهای بخار مخصوصاّ شیر اصلی بخار و شیر مدار آب تغذیه بصورت گیرپاژ در آمده و از کنترل خارج شده است.

در مسیر الکتروپمپ یک عدد شیر یکطرفه و یک عدد شیر فلکه قرار دارد که هر دو باید از عملکرد خوبی برخوردار باشند به دلیل اینکه برگشت بخار بطرف الکترو پمپ باعث خرابی سیل پمپ شده و اختلال در مسیر آبرسانی ایجاد می شود.

شیر تخلیه دیگ بخار در هر شیفت (بسته به مواد شیمیایی که تزریق می شود) باز شود و در هر مرتبه چند ثانیه (بستگی دارد به ظرفیت دیگ بخار)عمل زیرآب زدن انجام شود که مواد معلق به طرف بلودان هدایت شود چنانچه این عمل انجام نشود دیگ بخار پس از مدتی پر از رسوبات خواهد شد.

  • هفتگی

هر هفته حداقل یک مرتبه فتوسل آزمایش گردد بطریقی که فتوسل از مدار خارج و در تاریکی قرار گیرد که این عمل باعث خاموش شدن مشعل خواهد شد.

خطری که معیوب بودن فتوسل دیگ بخار را تهدید می نماید بدین شرح است که فتوسل نمی تواند سوخت مورد نیاز را کنترل نماید. در نتیجه داخل دیگ بخار (کوره) پر از سوخت می گردد (گازوئیل-گاز) و یکباره در اثر جرقه سوخت داخل کوره مشتعل شده و باعث انفجار دیگ بخار خواهد شد.

هر هفته حداقل یک مرتبه پرشر سویچ های بغل تابلو باید آزمایش شود در حدی که به نقطه باز شدن سوپاپ اطمینان برسد در این حالت سوپاپ اطمینان عمل کرده و مشعل دیگ بخار نیز باید در این حالت خاموش شود و پس از اینکه پرشر سویچ دقت لازم را داشت مجدداّ به حالت اولیه بر می گردد.

  • شش ماهه

در هر شش ماه در مورد نگهداری از دیگ بخار  باید سرویس های روزانه و هفتگی و ماهانه و شش ماهه و در پایان سرویس سالیانه باید انجام گردد. علاوه بر آن برس زدن داخل لوله های آتشخوار و شستشوی آن جزء واجبات است و این عمل موجب کاهش مصرف انرژی خواهد شد.

بطور مثال ۶۵ لیتر گازوئیل یک تن بخار تولید می نماید در غیر این صورت افت راندمان ایجاد شده و در داخل دیگ یا رسوب وجود دارد یا لوله های آتشخوار پر از دوده شده است.

سرویس مشعل – تعویض بلبرینگ های الکتروموتور مشعل – الکتروموتور پمپ جزء سرویس های شش ماهه می باشد. چنانچه بلبرینگ ها به موقع تعویض نشود باعث خرابی الکتروموتورها خواهد شد.

  • سالانه

از آنجایی که سالانه باید آزمایش تست هیدرواستاتیک انجام شود در نتیجه نشتی لوله ها و نشتی محل جوشکاری ها مشخص و تعمیر خواهد شد.

رنگ آمیزی کل مدار باز (لوله ها و شیرآلات و غیره) هر سال باید انجام شود که از پوسیدگی فلزات جلوگیری شود.

بالاتر از همه موارد یازده گانه بالا توجه اوپراتور در زمان بهره برداری از دیگ بخار و تهیه گزارش های لازم می باشد که باید به آن توجه شود و برای این منظور باید جداولی تهیه شود و در آن خلوص آب تصفیه شده و فشار بخار و فشار سوخت و مقدار موجودی سوخت و ستونی هم برای توضیحات لحاظ شود که مدیر مسئول بتواند حالت های غیر استاندارد و اضطراری را به موقع کنترل کرده و از خطرات احتمالی جلوگیری نماید.