کاهش مصرف سوخت بویلر با نصب توربولاتور

توربولاتور

توربولاتور

توربولاتور (Turbulator) يا Tube insert پره هاي مارپيچي هستند كه درون لوله هاي ديگ ها و بويلرهاي FireTube قرار داده مي شوند و به غير از اينكه به جريان حالت دوراني مي دهند، موجب مي شوند كه جريان دود در داخل لوله ها از حالت Laminar (جريان آرام) به حالت Turbulant (جريان مغشوش) تبديل شود. همانطور كه استحضار داريد ميزان انتقال حرارت در جريان Turbulant بسيار بالاتر از جريان Laminar مي باشد و وجود اين پره ها باعث افزايش ميزان انتقال حرارت در ديگ شده و به تبع آن موجب افزايش راندمان احتراق و كاهش دماي محصولات احتراق (دود) مي گردد. به ازاي ۱۵ درجه كاهش دماي دود، حدود ۱% راندمان ديگ افزايش مي يابد. وجود توربولاتور در داخل لوله هاي ديگ تاثير انكار ناپذيري در افزايش راندمان ديگ، كاهش تلفات انرژي حرارتي و كاهش مصرف انرژي دارد.

 

 در حال حاضر بسياري از سازندگان معتبر ديگ و بويلر، توربولاتور را از ابتدا بر روي ديگ هاي خود نصب و به مشتري تحويل مي دهند.

در صورتي كه ديگ شما فاقد توربولاتور مي باشد مي توانيد با نصب توربولاتور نسبت به كاهش مصرف انرژي اقدام نماييد.

کاهش مصرف سوخت با نصب توربولاتور دیگ بخار

ساختار توربولاتور

 توربولاتور پره مارپیچی است که در درون لوله های دود بویلرهای بخار و آبگرم نصب شده و با تشدید چرخش جریان دود باعث افزایش میزان انتقال حرارت می گردد.

 این راهکار در مقایسه با سایر روش های بهینه سازی انرژی از هزینه پایین تر برخوردار بوده و سرعت نصب و اجرای این روش در مقایسه با سایر روش ها ( اکونومایزر، عایق کاری دیگ، تجدید نسوز کاری ها و کنترل بلودان و …) بالاتر است.

نصب توربولاتور دیگ بخار

 زمان بازگشت سرمایه سریع، کاهش مصرف سوخت دیگ ها از ۳ الی ۱۲ درصد( بسته به کیفیت بویلر) دلیل جذابیت این راهکار بهینه سازی انرژی در دنیاست.

این تکنولوژی نزدیک به ۱۲۰ سال است در دنیا به عنوان یکی از راهکارهای مفید بهینه سازی انرژی استفاده می گردد.