محاسبه ظرفیت دی اریتور

ظرفیت دی اریتور چگونه محاسبه می شود؟

جهت تعیین ظرفیت دی اریتور لازم است بدانید ظرفیت بویلر شما چه مقدار است. یعنی اگر در پروژه ای ظرفیت بویلر بخار شما برابر با ۵ تن در ساعت باشد، آنگاه باید ظرفیت دی اریتور خود را نیز به میزان ۵ تن در ساعت انتخاب کنید. اما با این تفاوت که ظرفیت دی اریتورها بر مبنای پوند در ساعت شناسایی و دسته بندی می شود.

کیلوگرم در ساعت * ۲٫۲ = پوند در ساعت

یعنی به عبارتی داریم:

۵ تن در ساعت = ۵۰۰۰ کیلوگرم در ساعت

۵۰۰۰* ۲٫۲=۱۱۰۰۰ پوند در ساعت

پس اگر می خواهید دی اریتور خود را سفارش گذاری کنید لازم است به سازنده اعلام کنید که ظرفیت دی اریتور شما برابر با ۱۱۰۰۰ پوند در ساعت باید باشد.

اما کار به اینجا ختم نمی شود. همانطور که می دانید بخشی از بخار خروجی دیگ به منظور اکسیژن زدایی و افزایش دما باید در دی اریتور مصرف شود. هرچه قدر دمای آب ورودی به دی اریتور پایین تر باشد بخار بیشتری در آن باید مصرف شود. هرچه میزان کندانس برگشتی یک پروژه بیشتر باشد به همان نسبت میزان بخار مصرفی دی اریتور آن کاهش خواهد یافت. میزان بخار مصرفی بر سایزینگ شیرهای بخار ورودی دی اریتور (شیرهای سوزنی، شیرهای تقلیل فشار و شیرهای برقی) تاثیر گذار می باشد.

روش انتخاب ظرفیت دی اریتور

پس اگر تصمیم بر خرید و یا سفارش گذاری دی اریتوری دارید لازم است به سازنده ظرفیت دیگ (دیگ هایتان) و همچنین درصد حدودی کندانس برگشتی خود را اعلام نمایید.

حدودا می توان گفت یک دیگ ۵ تن در ساعت، ۵ متر مکعب در ساعت آب مصرف می کند.

حجم مخزن ذخیره دی اریتور حداقل باید به اندازه مصرف ۱۰ دقیقه دیگ فضا داشته باشد. یعنی فاصله سطح بالا و پایین آب در مخزن ذخیره دی اریتور باید ۱/۶ ( یک شش ام )۵ متر مکعب باشد. یعنی ۰٫۸۳=۵/۶ اما این صرفا فاصله بین سطح بالا و پایین سیال داخل مخزن است. باید فضای خالی نیز برای مخزن در نظر گرفت لذا حجم مخزن ذخیره در طراحی دی اریتور ها حداقل به میزان ۲۰ دقیقه طراحی می گردد. یعنی برای دیگ ۵ تن در ساعت فوق حداقل برابر ۱٫۶۶ متر مکعب.

منبع : www.fargan.blogfa.com

 مطالب مرتبط

۱- بزرگترین هوازدای بویلر در خلیج فارس