اصول دیگ های بخار

کتاب اصول دیگ بخار  یکی از کامل ترین کتب در زمینه بویلرهاست در این کتاب عملکرد دیگ بخار به تفصیل ذکر شده است.  همچنین مشکلات دیگ بخار مانند انواع خوردگی ها و راهکار مقابله با آن ها نیز بررسی شده است.

این کتاب در ۸ فصل تهیه شده است. لینک دانلود کتاب اصول دیگ بخار در انتهای صفحه آمده است.

  1. بررسی مولدهای بخار
  2. اصول کلی دیگ بخار
  3. تولید بخار
  4. تصفیه آب بمنظور تولید بخار
  5. بهسازی شیمیایی داخلی دیگ های بخار
  6. خوردگی در دیگ بخار
  7. معضلات دیگ بخار
  8. راه اندازی و از سرویس خارج کردن دیگ بخار

در ادامه گزیده ای از مقدمه این کتاب آمده است.

مقدمه کتاب اصول دیگ بخار

در صنعت همواره به دنبال منابع گرمايشي ايمن تر كه كاربرد آساني دارند هستيم .بخار آب يكي از اين موارد مي باشد كه ما در اين جزوه به نحوه توليد آن از آب با استفاده از سيستم هاي توليد كنندة بخار خواهيم پرداخت. ديگ بخار جزئي از يك سيستم توليد كنندة بخار است ولي از آنجا كه يكي از اصلي ترين بخشهاي اين سيستم مي باشد به مولدهاي بخار، ديگ بخار اطلاق مي شود.

در سيستمهاي توليد بخار به علت انجام عمليات تبخير غلظت ناخالصي هايي باقي مانده افزايش يافته و منجر به خوردگي و ايجاد رسوب در آ نها مي شود و در نهايت سيستم از كار مي افتد و در اين حالت بايد سيستم را از سرويس خارج نمود و آن را به روشهاي بهسازي آماده سرويس مجدد نمود. به منظور كاهش اين مسئله بايد آب ديگهاي بخار از نوع BFW بوده كه از يك سري مرحلة تصفية آب گذشته و ميزان ناخالصيها و مواد باقي مانده موجود در آن به حداقل حالت ممكن رسيده باشد.

آب مورد استفاده در پالايشگاهها و يا نيروگاهها با توجه به دسترسي اين سيستمها به منابع آبي در منطقه اي كه پالايشگاه يا نيروگاه مد نظر در آن قرار گرفته است ، مثلاً در عسلويه از آب دريا براي اين منظور استفاده مي شود و بنا به ماهيت آب موجود كه با استفاده از آزمايشات كنترل كيفي مشخص مي شود مراحل تصفية آب را تعيين مي كنند.

آب BFW

آبي كه مراحل تصفيه را گذرانده است آب BFW ناميده مي شود و به عنوان خوراك ديگهاي بخار مورد استفاده قرار مي گيرد ولي هر چند مراحل تصفيه آب به خوبي انجام گيرد هنوز مقداري ناخالصي و مواد معلق در آنها باقي مي ماند كه به مرور باعث ايجاد مشكلات زيادي مي شود.

به منظور كاهش مشكلات آب درون ديگهاي بخار تحت تصفية شيميايي داخلي با تزريق يك سري مواد شيميايي قرار مي گيرد ولي با اين حال ديگ بخار دچار مشكلات مي شود و تنها كار برطرف كردن آن مي باشد.

مثلاً شستشوي مكانيكي يا شيميايي به منظور جرم زدائي از اجزاء سيستم

اصول دیگ های بخار         حجم ۱٫۹۷ MB کتاب اصول دیگ بخار