بویلر و ديگ بخار چيست؟

تاریخچه دیگ بخار -قسمت اول

تصوير ديگهاي بخار اوليه

اصولاً دیگ به هر ظرفی اطلاق می گردد كه در داخل آن موادی را به جوش می آورند و یا عمل پخت را انجام می دهند و ما هر روزه با انواع مرسوم دیگ كه در آشپزی مورد استفاده قرار می گیرند سر وكار داریم.

ولیكن دیگ صنعتی وسیله یا دستگاهی است برای انتقال حرارت به سیال مورد نظر ما كه در حالت بسیار پركاربرد، این سیال می تواند آب باشد كه در نتیجه ما دیگ آب داریم و حال اگر این دیگ به حدی حرارت داده شود كه دما به نقطه تبخیر یا جوش آب برسد ما دیگ تولید بخار خواهیم داشت.

انواع دیگ بخار اولیه

تاریخچه تولید دیگ بخار صنعتی پروسه طولانی را طی نموده است تا ما شاهد دیگ های بخار امروزی باشیم . بطور كلی این تجهیزات صنعتی بر اساس ساختار داخلی آن به دو نوع بسیار معروف ذیل تقسیم بندی می گردد:

انواع دیگ بخار صنعتی

۱- دیگ بخار فایر تیوب (Fire Tube) یا لوله آتشی

از اصول مهم این طرح همانطور كه در اسم آن نهفته شده است این می باشد كه هوای گرم شده در اثر سوختن مشعل از داخل لوله هایی که درون منبع آب قرار دارند عبور داده می شود و بدین طریق آب منبع گرم شده و به بخار تبدیل می شود. سطح حرارتی به نحوی در نظر گرفته می شود كه مسیر عبور حرارت حاصل از گازهای داغ مشعل در لوله های مخصوص در پاس ۲ و پاس ۳ قرار گرفته است.

این لوله ها از نقش بسزایی در انتقال حرارت به آب داخل بویلر برخوردار می باشند و لذا این نوع بویلر های بخار به نوع لوله آتشی نام گذاری می گردند.

۲- دیگ بخار واتر تیوب (Water Tube) یا لوله آبی

این نوع دیگ بخار نیز به گونه ای طراحی می گردد كه آب داخل لوله های مخصوص كه تامین كننده سطح حرارتی بویلر می باشند وارد می گردد و بلعكس طرح فایر تیوب در اینجا ما آب را درون لوله ها داریم و حرارت اطراف لوله دمیده می شود.

در این طرح به دلیل بالارفتن توانایی تحمل فشار دیگ بخار ، در موارد تولید بویلرهای نیروگاهی كه نیاز به فشارهای بالا می باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

انتخاب نوع دیگ بخار نیز بسته به اینكه در كاربرد مورد نیاز چه موارد فنی مطرح می باشند از قبیل اینکه چقدر بخار مورد نیاز است؟ فشار بخار خروجی چقدر باید باشد؟ فضای قرار گیری بویلر چقدر است ؟ و … بسیار متفاوت می باشند كه مهندسین طراح در صنایع مختلف با آن سروكار دارند برخی از این موارد در مقالات: انتخاب دیگ بخار لوله آبی (واتر تیوب) و انتخاب دیگ بخار لوله آتشی ارائه شده اند.

برای آشنایی بیشتر با دیگ بخار صنعتی می توانید بخش مقالات ما را در این خصوص دنبال كنید.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

روش اندازه گیری مصرف بخار در تجهیزات

روش های برآورد مصرف بخار

بررسی كیفیت بخار -بخش دوم