فيلتراسيون گازها – فيلترهای الكترواستاتيک

فيلتر الكترواستاتيک

مجله صنعت تاسيسات

فيلتر الكترواستاتيک با اعمال بار الکتریکی روی ذرات جامد وبه تعلیق در آوردن آنها بین تعدادی صفحات عمودی معلق باردار(الکترودها) ، هوای غبار آلود را تمیزمی نماید. هریک از ذرات به طرف صفحه با بار مخالف حرکت کرده ، به آن نزدیک شده وروی آن می چسبد.

اساسا این یک فرایند تصفیه محسوب نمی گردد(هرچند این کار در مقیاس بزرگ تولید مجدد یکی از مکانیزم های تصفیه می باشد) و در قسمت های آتی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. می توان از برخی فیلترها برای به دام انداختن ذرات بزرگ قبل از فيلتر الكترواستاتيک استفاده نمود یا اینکه پس از فیلتر ، ذراتی که از فيلتر الكترواستاتيک عبور نموده اند را به دام انداخت.

لوورها (کرکره ها)

عملکرد لوورها براساس جداسازی وزنی می باشد ، اما طراحی آئرودینامیکی آنها از درجه اهمیت زیادی برخوردار است.یک مثال موفق در شکل۲ به نمایش در آمده که شامل یک کیسه V شکل است که بصورت کاملا جوشی ساخته شده است.

 

مقاله مجله صنعت تاسیسات

 

قسمت پایین دست کیسه به صورت صلب بوده ویک یا دوطرف V از نوارهای کرکره ای ساخته شده اند .هوای کثیف وارد انتهای باز کیسه شده وغبار از آن جدا گشته وهوا با زاویه۱۸۰ درجه چرخش می نمایدو از طرف نوار باز V عبور می کند.

غبار به راه خود ادامه داده و در قسمت راس V یک شیار تعبیه شده که می توان غبار را از طریق آن خارج نمودیا غبار را به طرف نقطه جمع آوری انتقال داد.برای به حرکت در آوردن غبار ، کمی هوا به عنوان هوای ثانویه از قسمت شیار عبور داده می شود.

چنین سیستم لووری در محدوده سرعتهای وسیعی از روی پره های لووربدون از دست دادن راندمان به کار ادامه خواهد داد ونسبت قابل قبولی از هوای ثانویه به اولیه را فراهم می نماید.

معمولا هوای ثانویه۱۰ درصد هوای اولیه است ، اما این نسبت را می توان با توجه به محدودیتها واصلاحات لازم در راندمان تصفیه هوا تغییر داد.سرعت قابل قبول از روی پره های لوورها برای هر کاربرد توسط افت فشار مجاز از روی آن تعیین می شود.

بنابراین یک لوور غبار گیر با سطح معین می تواند دارای محدوده نامعینی از دبی های هوا که بستگی به افت فشار مجاز لوور دارد ، باشد.این سیستم با افت فشار هوای اولیه ۷۵% تا۲۴ سانتی متر مورد استفاده قرار گرفته است.

سیستم های هواساز

سیستمه ای هواسازی که در آنها فیلتر هوا نقش تعیین کننده ای ایفا می کند را می توان بصورت زیر طبقه بندی نمود:

  • ساختمانهای تک واحدی ویلایی تا مجتمعهای آپارتمانی بزرگ ، متلها وساختمانهای اداری دارای سیستم گرمایش ، تعویض هوا وتهویه مطبوع(HVAC) ؛
  • تصفیه هوای صنعتی شامل تهویه هوای کارخانجات یا سیستمهای ورودی یا خروجی هوای ماشین آلات ؛
  • اتاقهای تمیز ونیازهای خاص آنها در ارتباط با هوای ورودی یا تهویه ؛
  • تعویض هوای وسائل نقلیه در حال حرکت که می تواند شامل خودروی شخصی ، قطار یا هواپیمای مسافربری و یا کشتی شود.

برای تامین هوای سالم وکنترلهای ایمنی ، هریک از هواسازهای فوق نیاز به راه حل خاص خود دارند.درنظر گرفتن کامل گزینه های مختلف وسطح تصفیه موجود برای براورده ساختن عملکرد مورد نیاز از اهمیت خاصی برخوردار است. مطالعات مهندسی بیش از اندازه می تواند هزینه ای معادل بها ندادن به مطالعات مهندسی داشته باشد.

تاسیسات ساختمان

در سیستم های تاسیسات ساختمان یکی از مهم ترین ملاحظات برای سیستم های تصفیه هوا دستیابی به موازنه بهینه هزینه های اولیه وجاری می باشد که دومی در زمانهای افزایش هزینه ها مانند هزینه تعمیر ونگهداری ، هزینه های کارگری و تعویض فیلترهای یکبار مصرف از اهمیت خاصی برخوردار خواهد بود.

معمولا استفاده از واحدهای یکپارچه در دستگاههای هواساز نسبت به حالت نصب جداگانه اجزاء در محل پروژه اولویت خواهند داشت .

بطور کلی این روش اقتصادی تر بنظر می رسد و تجزیه وتحلیل آن از نظر هزینه های مصالحی آتی مورد نیازعملی تر است. بدیهی است اعداد و ارقام مربوط به دستگاه هواساز مرکزی شامل بادزن ، مبدلهای حرارتی ، رطوبت زنها وسیستم تصفیه هوا باید از سوی سازنده دستگاه در اختیار کارفرما قرارداده شود.

یکی از مزیت های دیگر سیستم های یکپارچه آن است که از نظر ابعادی فیلترهای تخت ، کیسه ای ، رول فیلتر وسایر ترکیبات دیگر از فیلترهای ساخته شده توسط یک سازنده با یکدیگر سازگاری کامل دارند.گرچه فقط باید تصمیم گیری لازم در مورد نوع فیلترهای مورد نیاز ودارای بیشترین کارایی بعمل آید.

تعیین نوع پیش فیلترها

بررسی لازم در مورد نوع پیش فیلترها(فیلترهای اولیه و درشت) ، و کلاس های تصفیه EUROVENT بینEU1 تاEU4 ضرورت دارد و اینکه آیا استفاده از این فیلترها کفایت می کند و یا اینکه باید از فیلترهای ریز EU5تا EU7 نیز استفاده نمودکه البته افزایش هزینه را در پی خواهد داشت .

معمولا پیش فیلترها ذرات غبار تا بزرگی۵ میکرون را جذب می کنند. چنانچه این موضوع در مورد ساختمان های اداری دارای سیستم گرمایش مرکزی تعمیم دهیم ، خواهیم دید که مقدار ذرات موجود در هوا پس از یک پیش فیلتر بسیار قابل توجه بوده که لزوم کاهش فواصل تمیز کاری داخلی یا تغییر دکوراسیون به ۲ تا۳ سال در نقاط شهری را به دنبال خواهد داشت.

استفاده از مرحله دوم تصفیه هوا به کمک فیلترهای ریز(fine filters) برای جداسازی ذرات تا اندازه ۱ میکرون باعث افزایش این فواصل خواهد شد وهزینه های تعمیر ونگهداری ساختمان را در ازای تحمیل هزینه اولیه وجاری فیلترهای اضافه شده کاهش خوا هد داد.

صرفه جویی حاصله در کاربردهایی مانند فروشگاههای زنجیره ای بزرگ و امثال آن به دلیل کاهش هزینه های تغییر دکوراسیون وکثیف شدن کالاها اهمیت بسیار بیشتری برخوردار است. متاسفانه راهکاری در مورد تعیین صرفه جویی های ناشی از اضافه شدن این فیلترها وجود نداشته ، ضمن آنکه امکان استفاده از فیلترهای ریز به جای یک فیلتر اولیه نیز وجود ندارد.

در ضمن عدم استفاده از پیش فیلترها و استفاده صرف از فیلترهای با راندمان بالاتر (کلاس EU8تا EU9) عملکرد و عمر کاری فیلترهای ریز را کاهش خواهد داد.

 

 

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر نام منبع بلامانع می باشد * کپی ممنوع !

فرم درخواست قیمت دریافت کاتالوگ مشتریان ما راهنما

 

 

انواع دیگ های(بویلرهای) بخار مشهد بویلر انواع دیگهای(بویلرهای)روغن داغ مشهد بویلر انواع دیگ های(بویلرهای) آبگرم(آبداغ)-دیگ فولادی مشهد بویلر بخارشوی-کارواش-تجهیزات موتورخانه-روغن حرارتی-هیتر هوای گرم فیلترشنی-مبدل حرارتی-سختی گیر-موگیر و صافی-منبع کوئل دار مقاللات تخصصی بویلر(دیگ بخار)-نرم افزارهای تخصصی-استانداردهای فنی