عملكرد دی اريتورها-انواع دي اريتور

انواع دی اريتور

مجله صنعت تاسيسات

تجهیزات جانبی دیگ بخار – نحوه عملكردی انواع دی اريتور ها

بخش اول:

همانطور كه می دانید یكی از اساسی ترین نكات جهت تامین مطلوب آب تغذیه دیگ های بخار، هوازدایی (تخلیه گازهای محلول) در آب پیش از ورود به دیگ می باشد. عموما آب تغذیه دیگ های بخار مخلوطی از آب سختی گیری شده و كندانس های قابل بازگشت از سیستم می باشد.

كندانس های بازگشتی، حاوی حجم بالایی از گازهای محلول از قبیل اكسیژن (O2) و دی اكسیدكربن(CO2) می باشند. اكسیژن محلول در كندانس، پس از ورود به دیگ با انجام واكنش های شیمیایی باعث ایجاد خوردگی و حفره های متعدد در لوله های دیگ می شود.

مقاله مجله صنعت تاسیسات

افزایش میزان دی اكسیدكربن نیز منجر به افزایش خاصیت اسیدی كندانس (اسیدی شدن كندانس) و خوردگی شدید در داخل دیگ و لوله های بازگشت كندانس می شود. در یك سیستم كوچك تولید بخار، جداسازی گازهای محلول بوسیله اضافه كردن تركیبات شیمیایی به داخل آب تغذیه انجام می پذیرد.

با این حال استفاده از این روش در سیستم های بزرگ و با ظرفیت تولید بخار بالا هزینه های هنگفتی را بر سیستم تحمیل می كند. بنابراین استفاده از دی اریتور در اینگونه سیستم ها جهت هوازدایی و تخلیه گازهای محلول الزامی و مقرون به صرفه می باشد.

نحوه عملكرد دی اریتور

اساس كار دی اریتور ها، افزایش دمای آب تغذیه دیگ به میزان ۱۰۵ الی ۱۱۰۰c در فشار ۱ الی ۱/۵bar می باشد. در این دما خاصیت انحلال پذیری هوا (گازهای اكسیژن و هیدروژن) در آب، به میزان قابل توجهی تقلیل می یابد. افزایش دمای آب تغذیه در دی اریتور به واسطه بخار اشباع انجام می پذیرد.

فشار بخار تزریقی جهت گرم سازی مخلوط آب سختی گیری شده و كندانس های بازگشتی تا دمای ۱۰۵۰C در حدود ۱/۲bar توصیه می شود. در این دما، بر اساس قانون هنری دالتون با كاهش خاصیت انحلال پذیری آب گازهای محلول با فشار جزئی بالاتر نسبت به بخار از مخلوط جدا شده و به سمت فضای خروجی از دی اریتور جریان می یابند.

لازم به ذكر است شرط لازم در فراهم سازی بستری مناسب جهت انجام فرآیند مذكور (جداسازی گازهای محلول)، اسپری و پاشش هرچه بهتر آب تغذیه دیگ به داخل دی اریتور می باشد. بنابراین با پاشش متمركز و موثر آب تغذیه در مجاورت بخار اشباع، می توان در حدود ۹۰ درصد از گازهای محلول در آب را جداسازی و تخلیه نمود.

انواع دی اريتور براساس ساختار و نحوه عملكرد:

  1. دی اریتورهای افشانكی
  2. دی اریتورهای آبشاری (برجك دار)

تنها تفاوت بارز میان این دی اریتورها در نحوه ورود آب تغذیه دیگ به مخزن اصلی آنها می باشد. در دی اریتورهای افشانكی، آب ورودی از بالای مخزن توسط افشانك های تعبیه شده، به فضای داخل مخزن اسپری می شود.

اما در دی اریتورهای آبشاری جریان آب به آهستگی به داخل برجك آنها پاشیده شده و پس از عبور از روی سینی های سوراخ دار طبقاتی برجك، بصورت آبشاری به فضای داخلی مخزن جریان پیدا می كند.

 

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب این سایت فقط با ذكر نام منبع بلامانع می باشد * کپی ممنوع !

فرم درخواست قیمت دریافت کاتالوگ مشتریان ما نقشه فنی

 

 

انواع دیگ های(بویلرهای) بخار مشهد بویلر انواع دیگهای(بویلرهای)روغن داغ مشهد بویلر انواع دیگ های(بویلرهای) آبگرم(آبداغ)-دیگ فولادی مشهد بویلر بخارشوی-كارواش-تجهیزات موتورخانه-روغن حرارتی-هیتر هوای گرم فیلترشنی-مبدل حرارتی-سختی گیر-موگیر و صافی-منبع كوئل دار مقاللات تخصصی بویلر(دیگ بخار)-نرم افزارهای تخصصی-استانداردهای فنی