تجهيزات تصفيه آب استخر

فیلتر شنی استخر

تاسيسات استخر

صافی های تصفیه به منظور جداكردن آلودگی ها و ذرات از آب استخر ، مورد استفاده قرار می گیرند و در سه نوع می باشند: الف) فیلتر شنی استخر ، فیلتر دیاتمی ، ج)پلیمری (فایبرگلاس)

فیلتر شنی استخر (sand filter)

فیلتر شنی استخر تشكیل شده از یك محفظه فلزی یا فایبرگلاس مقاوم نسبت به فشار آب و دانه های شن، یا همان سیلیس، كه در اندازه های مختلف چهار گوش به صورت لایه لایه در آن قرار گرفته است. لایه ها براساس اندازه دانه های شن از شن درشت تا شن ریز از پایین به بالا طبقه بندی می شود. معمولا در فیلترهای شنی ترتیب دانه بندی لایه ها از پایین به بالا به صورت زیر می باشد:

a)سیلیس نمره چهار از قطر ۸ میلی متر تا۱۲ میلی متر_تقریبا به ارتفاع ۵ س

b)سیلیس نمره سه از قطر ۴ میلی متر تا ۶ میلی متر_تقریبا به ارتفاع ۱۵س

c) سیلیس نمره دو از قطر ۲ میلی متر تا ۴ میلی متر _ تقریبا به ارتفاع ۵۵ س

d) سیلیس نمره یك از قطر ۰٫۵ میلی متر تا ۱٫۵ میلی متر _ تقریبا به ارتفاع ۲۵ س

در مجموع ، كل ارتفاع تانك تصفیه ۱۵۰ سانتیمتر بوده و با توجه به مطالب فوق كل ارتفاع دانه های سیلیس داخل تانك ۱۰۰ سانتیمتر خواهد شد و ۵۰ سانتیمتر بالای تانك خالی است. این ارتفاع باعث می شود تا در هنگام شتشوی معكوس ، دانه سیلیس به خارج تانك منتقل نشود.

سیلیس با مشخصات لازم به صورت كیسه ای در بازار موجود است.

تاسیسات استخر

مراحل تصفیه در فیلترهای شنی

مراحل تصفیه در فیلتر شنی استخر به این صورت است كه آب برگشتی استخر از بالا بر روی لایه های شن ریخته می شود و پس از عبور از لایه های مختلف شن ذرات معلق خود را باقی می گذارد و از انتهای مخزن خارج می گردد پس از مدتی كاركرد، صافی كثیف می شود و فشار آب ورودی به صافی ها افزایش می یابد لذا صافی باید تمییز گردد.

به عبارت دیگر صافی ها پس از مدتی كاركرد ذرات معلق چربی داخل آب را به خود جذب می نمایند كه این مسئله باعث می شود آب به راحتی از صافی عبور نكند و در نهایت افت فشار در صافی زیاد شود. افزایش فشار در فشار سنج ورودی صافی و یا كاهش آب در ورودی های استخر نشانگر این مسئله است كه صافی ها كثیف شده اند وباید تمییز گردند.

هر زمان كه اختلاف فشار بین قسمت ورودی و خروجی صافی شنی حدود ۵/۳ متر بیشتر از اختلاف فشار در حالت معمولی كه صافی تمیز است گردد نشان دهنده آن است كه صافی باید شستشو شود.

تمیز كردن صافی های شنی

برای تمیز كردن صافی های شنی ، مسیر جریان آب پمپ را توسط تعدادی از شیرها كه به همین منظور پیش بینی شده برعكس می كنند تا آب از پایین وارد صافی شود در نتیجه ذراتی كه بر روی لایه های شن باقی مانده اند جدا شده و از بالای صافی تخلیه می گردند این عمل را اصطلاحا پس شویی یا (back wash) می گویند.

از طرفی گذر حجمی آب برای این كار دو تا چهار برابر دبی تصفیه آب استخر در حالت عادی است و همانطور كه اشاره شد برای جلوگیری از هدر رفت ماده صافی در بالای سطح بستر شن ها باید یك فاصله آزاد ۵۰ تا ۷۰ سانتی در نظر گرفت شود. سرعت آب بر روی بستر صافی های شنی برای تصفیه آب استخر از طرف سازنده دستگاه اعلام می شود و معمولا در حالت معمولی حدود ۴ (gpm) بر فوت مربع (۱۰ مترمكعب در ساعت بر متر مربع) می باشد.

عوامل تاثیرگذار بر عملکرد صافی شنی استخر

تصفیه آب استخر در صافی های شنی به دو عامل ، یكی سطح صافی و دیگری ارتفاع سیلیس ، بستگی دارد و برای بالا بردن راندمان دستگاه باید قبل از ورود آب به دستگاه ، مواد منعقد كننده (زاج) زد تا تصفیه به نحو مطلوب تری صورت پذیرد. تعداد صافی شنی همیشه بیش از یك دستگاه طراحی و انتخاب می شود تا در هنگام پس شویی یك واحد بتوان از دیگری استفاده كرد. صافی های شنی به دو صورت عمودی و افقی ساخته می شود.

در شكل زیر نمونه ای از دو مدل فلزی و پلیمری (فایبرگلاس) صافی كه در استخرهای بزرگ و خانگی كاربرد دارد مشاهده می نمائید. در فیلترهای فایبرگلاس قدرت تصفیه گاهی تا ۲۲(gpm) بر فوت مربع انجام پذیر است.

تاسیسات استخر

منبع : كتاب طراحی نگهداری تاسیسات مكانیكی آبی(استخر-سونا-جكوزی)

 

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب این سایت فقط با ذكر نام منبع بلامانع می باشد * کپی ممنوع !

فرم درخواست قیمت دریافت کاتالوگ مشتریان ما نقشه فنی