استخر خورشيدی – بخش اول

استخر خورشیدی

ذخیره سازی انرژی خورشیدی در آب استخر

بخش اول:

چكیده

استخرهای خورشیدی از جمله ابداعات جدید تولید انرژی می باشند و می توان از این سیستم ها برای تامین انرژی مورد نیاز صنعت از طریق ذخیره سازی انرژی رایگان خورشید در آب استخر استفاده نمود كه این مقاله به این موضوع پرداخته و تحقیقات مختلف و نظریه های مطرح در این زمینه را ارائه می كند.

مقدمه

امروزه، بحران های اقتصادی و مسائلی نظیر محدودیت دوام ذخایر فسیلی، نگرانی های زیست محیطی، ازدحام جمعیت و مصرف بالای انرژی، همگی مباحث مهمی هستند كه با گستردگی تمام، فكر اندیشمندان را در یافتن راهكارهای مناسب برای حل معضلات انرژی در جهان، به خصوص بحران های زیست محیطی ، به خود مشغول كرده اند.

دسترسی كشورهای در حال توسعه به انواع منابع جدید انرژی برای توسعه اقتصادی آنها اهمیت اساسی دارد و پژوهش های جدید نشان داده كه بین سطح توسعه یك كشور و میزان مصرف انرژی آن، رابطه مستقیمی برقرار است.

با توجه به ذخایر محدود انرژی فسیلی و افزایش سطح انرژی در جهان، دیگر نمی توان به منابع موجود انرژی متكی بود.با وجود تمامی این مشكلات، برای رسیدن به توسعه صنعتی ورفاه بیشتر نیازمند صنعتی و رفاه بیشتر نیازمند انرژی می باشیم كه می توان آن را با استفاده از استخرهای خورشیدی تامین نمود.

ناحیه گرادیانی – چگالی پایدار

اساس كار یك استخر خورشیدی كه برای ذخیره سازی انرژی خورشیدی بكار می رود یك ناحیه گرادیانی-چگالی پایدار است كه روی ناحیه چگالی ذخیره ساز كه از نظر شوری و دما یكنواخت است (لایه آمیخته)، قرار می گیرد.

این ناحیه گرادیانی از حركات همرفتی كه باعث انتقال انرژی به طرف سطح استخر و اتلاف آن می شود، جلوگیری كرده و باعث ذخیره شدن این انرژی در لایه ذخیره ساز كف استخر می شود. به این ترتیب می توان از انرژی ذخیره شده خورشیدی استفاده نمود.

ازاین طریق در طی فرایندهای انرژی مورد نیاز خود را از خورشید و با بهره گیری از استخرهای خورشیدی تامین نمود كه با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران و همچنین قرارگیری اكثر مناطق صنعتی كشور در معرض نور بسار عالی خورشید می توان از این نعمت خدادادی به نحو بسیار خوبی در حوزه های مختلف از قبیل نیروگاه ها، تولید گرمای مورد نیاز جهت فرایندهای شیمیایی، تولید مواد گرمای غذایی وصنایع نساجی، پالایش نفت، فرایند استخراج و جداسازی فلزات و… استفاده نمود.

بدین ترتیب می توان در حوزه های صنعتی نیز در مصرف انرژی صرفه جویی كرد و از انرژی های نو بویژه انرژی رایگان خورشید، بهره كافی برد. در ادامه به نحوه عملكرد و مشخصات سیستم های استخر خورشیدی می پردازیم.

استخر خورشیدی

فناوری استخرهای خورشیدی یكی از تكنیك های نسبتا ساده بهره برداری از انرژی خورشیدی است كه برای ذخیره و استفاده از انرژی گرمایی خورشید ابداع گردیده و دارای كاربردهای متنوعی است.

اولین بار در سال ۱۹۵۸ ئگنر ردلف بلوخ ودكتر هری تابور طرح یك استخر خورشیدی آب نمك صنعتی را تهیه كردند و در دهه های ۷۰ و ۸۰ میلادی این فناوری قابل اجرا شد.

لوسین برونیكی توربین حرارت پایین از گازهای آلی را ابداع نمود و در سال ۱۹۶۵ شركتی را برای ساخت و فروش اینگونه توربین ها تاسیس كرد. از طریق این توربین بود كه گرفتن انرژی از استخرهای خورشیدی امكان پذیر شد، بطوریكه در سال۱۹۸۱سه هزار دستگاه آن در ۴۳ كشور جهان در سخت ترین شرایط بدون مشكل در حال كار بودند.

بعنوان نمونه برای شركت نفت آلاسكا تاكنون در حدود۳۰۰۰۰۰۰۰ ساعت از آن بهره برداری شده است.شركت برونیكی و بنیاد تحقیقات علوم آمریكا موفق شدند با همكاری یكدیگر اولین نیروگاه آزمایشی استخرهای خورشیدی آب نمك (EIn Bokek Pilot PLANT) را بسازند.

استخرخورشيدی -بخش دوم

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب این سایت فقط با ذكر نام منبع بلامانع می باشد * کپی ممنوع !

فرم درخواست قیمت دریافت کاتالوگ مشتریان ما راهنما