شرايط سايكرومتريك استخر(psychrometric)

در فضاهای سرپوشیده، گرم كردن آب استخر می تواند موجب تبخیر ۱۰۰ گالن آب یا بیشتر در روز و اضافه شدن آن به هوای درون سالن شود. این مجموعه ها بدلیل وجود رطوبت و تقطیر بخار، محیط های خورنده محسوب می شوند كه در طراحی سیستم های گرمایش ،تهویه مطبوع و تامین هوای تازه باید شرایط آسایش برای شناگران و تماشاچیان فراهم گردد.

اولین گام در طراحی برای استخرهای سرپوشیده بررسی اختلاف بین درجه حرارت هوا و آب استخر است كه آن را باید در حد۳ درجه فارنهایت و حداكثر ۵ درجه فارنهایت حفظ نمود(هوا گرمتر از آب استخر است).

درجه حرارت آب استخر

درجه حرارت مناسب برای آب استخر۸۲ تا ۸۳ درجه فارنهایت (۲۷٫۵ تا ۲۸٫۵ درجه سانتیگراد) است. شناگران حرفه ای ممكن است كه ۷۸ درجه فارنهایت (۲۵٫۵ درجه سانتیگراد) را ترجیح بدهند، در حالیكه مسن ترها در درجه حرارت ۸۴ تا ۸۶ درجه فارنهایت (۲۹تا۳۰ درجه سانتی گراد) راحت تر هستند.

در جدول ذیل دما و رطوبت لازم برای انواع استخر آمده است:

نوع استخر دمای آب استخر(F) مشخصات هوای فضای استخر
آموزشی

۷۷

RH 50-60% – Dewpoint64 – DB80
عمومی

۸۰

RH 50-60% – Dewpoint66F – DB82F
ورزشی

۷۵

RH 50-60% – Dewpoint63 – DB78
مسكونی

۸۴

RH 50-60% – Dewpoint73F – DB86F
درمانی

۹۰

RH 50-60% – Dewpoint73F – DB86F

درشرایط سایكرومتریك چنین فضایی باید به میزان رطوبت كه تقریبا % ۵۰تا %۶۰ است و همچنین نقطه شبنمی كه به اندازه كافی از دمای محیط پایین تر باشد، توجه نمود.

مقدار رطوبت نباید از مقادیر تعیین شده كمتر باشد چرا كه باعث افزایش تبخیر آب و بدنبال آن افزایش بار گرمایی استخر خواهد شد و مهم تر از همه، بالا بودن رطوبت باعث خوردگی شدید و رشد كپك می شود، بدیهی است مشخصات سایكرومتریك چنین فضایی با این خصوصیات باید از سایر فضاها و اتاق ها جدا باشد و انتقال هوا از راه های خروجی وپنجره ها كنترل گردد. وجود دیوار خارجی یا شیشه های مشرف به هوای آزاد، كنترل تقطیر بخار را مشكل می كند، مادامی كه دمای این سطوح بالاتر از نقطه شبنم نگه داشته می شود

تقطیر روی آنها صورت نگرفته و صدمه ای به سازه وارد نمی شود كه یكی از موثرترین روش ها برای رفع این مشكل محوطه استخر باید حدود(inw)%5 تا(inw)%51 كمتر از فضاهای مجاور باشد، با این كار انتقال رطوبت هوای سالن و بوی مواد ضدعفونی كننده محلول در آب به مكان های دیگر به حداقل می رسد.

دفع رطوبت هوای استخر

برای دفع رطوبت موجود در فضا باید از تغذیه هوای تازه استفاده شود این مقدار باید به اندازه ای باشد كه رطوبت موجود در هوا را كاملا جذب وبه خارج منتقل كند. برای اینكه كوران هوا باعث ناراحتی شناگران نشود دفعات تعویض هوا در محیط استخر۲تا۴ مرتبه در ساعت در نظر گرفته می شود مگر آنكه گنجایش سالن برای تماشاچی زیاد باشد كه در این صورت جهت آسایش تماشاچیان میتوان۶تا۸ بار در ساعت تعویض هوا را انجام داد.

انتقال هوای سالن به بیرون باید از بالاترین نقطه ممكن صورت گیرد تا هوای هیچ قسمتی ساكن نمانده واز تقطیررطوبت ناشی از سكون هوا جلوگیری شود. در مورد محل نصب دریچه های تهویه توصیه معمول این است كه دریچه های ورودی هوای تازه ودریچه تخلیه هوای استخر در سقف، نزدیك یكدیگر قرار نگیرند تا نوعی جریان هوا بین آنها ایجاد گردد.

عایق كاری رطوبتی جداره ها اهمیت خاصی دارد و برای سقف كاذب اینگونه محیط ها باید تهویه لازم در نظر گرفته شود. موثرترین راه برای جلوگیری از پدیده تعریق در فضاهای كاذب گرم نگه داشتن معمولی با یك یا چند هیتر و تهویه مناسب این فضاهاست. دمای آب و محیط فضاهای آبی بصورت ذیل است:

فضا

آب

محیط

دما(F)

دما(C)

دما(F)

دما(C)

استخر

۸۰

۷/۲۶

۸۳

۳/۲۸

جكوزی

۱۱۳

۴۵

۸۳

۳/۲۸

سونای خشك

۱۲۲

۵۰

سونای مرطوب

۱۱۰

۴۳

حوضچه آب سرد

۶۸

۲۰

سرویس های بهداشتی

۷۰

۱/۲۱

محوطه دوش ها

۷۰

۱/۲۱

منبع : كتاب طراحی نگهداری تاسیسات مكانیكی آبی(استخر-سونا-جكوزی)

 

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب این سایت فقط با ذكر نام منبع بلامانع می باشد * کپی ممنوع !

فرم درخواست قیمت دریافت کاتالوگ مشتریان ما نقشه فنی