بروز اشكال در كار ديگ شوفاژ( ديگ آبگرم )-بخش اول

هنگام بروز اشكال در كار دیگ شوفاژ ، برای عیب یابی دیگ آبگرم ابتدا باید از سالم بودن دیگ اطمینان حاصل کرد سپس برای یافتن علت به عواملی ورای دیگ فكر كرد. در اینجا به چند اشكال معمول در كار سیستم های چند دیگی (Multi-Boiler) نگاهی افكنده و علل متصوره را بررسی می كنیم قبل از شروع، باید نوع سیستم و تاثیر آن روی كار دیگ ها را مورد مطالعه قرار دهیم؛ در اصطلاح پمپاژ، یا سیستم پمپاژ اولیه-ثانویه است (وقتی دیگ ها پمپی باشند)، و یا فقط اولیه است یعنی تمام دیگها تنها توسط پمپ اصلی سیستم ، پمپاژ می شوند. شكل۱ ترتیبات مختلف پمپاژ را نشان می دهد.

عیب یابی دیگ آبگرم

  • اجزاء دیگر

كنترل مشعل هایی كه روی دیگها نصب می شوند ممكن است به صورت خاموش/روشن(on-off)،مرحله ای (Staged Fire) یا با تنظیم پیوسته(Modulating) باشند.

سیستم توزیع نیز یا جریان ثابت(Constant Flow) است ویا جریان متغیر(Variable Flow). سیستمهای جریان ثابت یا دارای شیرهای كنترل سه راهه می باشند ویا اصلا هیچ شیر كنترلی ندارند. سیستم های جریات متغیر اغلب دارای شیرهای كنترل دو راهه بوده وجریان در سیستم برحسب باز و بسته بودن این شیرها تغییر می كند. برای حصول اطمینان از برقراری حداقل جریان ، تمهیداتی بكار می روند؛ این امر را می توان با استفاده از مدارهای جریات متعادل ، شیرهای سه راهه،شیرهای بای پس یا تركیبی از آنها متحقق نمود.

عیب یابی دیگ آبگرم

  • بررسی های اولیه

قبل از تجزیه وتحلیل عمیق مشكل پیش آمده چند چیز را باید بررسی كرد:

  • آیا صافی ها تمییزند؟
  • آیا پروانه پمپ به خوبی می چرخد؟
  • آیا همه شیرها در وضعیت صحیح قرار دارند؟
  • آیا سیستم دارای یك شیر بای پس تفضلی است؟آیا این شیردرست تنظیم شده .بدون اشكال كار می كند؟این شیر جریان به دیگها را بای پس می كند یا فقط پمپ را؟

این بررسی ها را به دقت انجام دهید و فكر نكنید قبلا یك نفر این كار را كرده است.اگر بررسی ها چیزی را نشان نداد،ببینیدآیا چیزی این اواخر تغییركرده است.

  • چرخه كوتاه دیگ

وضعیتی را درنظر بگیرید كه هوای بیرون سرداست وبسیاری از فضاهای داخل ساختمان نیز به همچنین به رغم این موضوع دیگها با حداكثر ظرفیتشان كار نمیكنن كه می تواند حاكی از ایجاد چرخه كوتاه(Short Cycling) باشد.

دلیل این اشكال محتملا عدم تعادل سیستم است كه موجب می شود آب بیشتر در مدارهایی كه مقاومت كمتری دارند حركت كند.جریان اضافی در این مدارها بدون این كه فرصت از دست دادن گرما را بیاید به دیگها باز میگردد و كنترل دیگ فقط قادر است نسبت به آنچه از سیستم به دیگ برمیگردد واكنش نشان دهد.این بدان معنی است كه در واكنش به داغ بودن آب برگشتی،كنترلها جریان خروجی دیگها را كاهش می دهند.یك مثال ساده از این امر،یونیت هیتر آب داغی است كه در اتاق موتور خانه نصب شده است(شكل۲).

m10-3-Mboiler.com.jpg

این واحدها معملا افت فشار كمی دارند و وقتی در چنین موقعیتی نصب می شوند در معرض حداكثر فشار پمپ قرار می گیرند ونتیجتا شدت جریان آب در آنها بسیار زیاد شده وبدون اینكه فرصت از دست دادن گرما را بیابد به دیگ برمیگردد.

عامل دیگری كه می تواند موجب بروز این مشكل شود عبارت است از متعادل بودن مدارهای برگشت مستقیم شیر سه راهه نزدیك پمپ كه ناشی از خرابی یا عدم تنظیم صحیح آنهاست.

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب این سایت فقط با ذكر نام منبع بلامانع می باشد * کپی ممنوع !

فرم درخواست قیمت دریافت کاتالوگ مشتریان ما نقشه فنی

 

انواع دیگ های(بویلرهای) بخار مشهد بویلر انواع دیگهای(بویلرهای)روغن داغ مشهد بویلر انواع دیگ های(بویلرهای) آبگرم(آبداغ)-دیگ فولادی مشهد بویلر بخارشوی-كارواش-تجهیزات موتورخانه-روغن حرارتی-هیتر هوای گرم فیلترشنی-مبدل حرارتی-سختی گیر-موگیر و صافی-منبع كوئل دار مقاللات تخصصی بویلر(دیگ بخار)-نرم افزارهای تخصصی-استانداردهای فنی