مزایای نیروگاههای برق كوچک و پراكنده و استفاده از آنها در صنایع گوناگون

امروزه با در در نظر گرفتن مساپل مختلف زیست محیطی مزایای نیروگاههای برق كوچک و پراکنده و استفاده از آنها در صنایع گوناگون مورد تایید گروه های پژوهشی و دانش بنیان قرار گرفته است . در این مطلب به برخی از این مزایا اشاره شده است.

√ قابلیت فروش برق به شبكه و ایجاد درآمد

یکی از اصلی ترین مزایای نیروگاههای برق كوچک تولید برق توسط واحدهای صنعتی کوچک جهت فروش برق به شبکه توزیع و درآمدزایی می باشد .

با توجه به نیاز كشور به سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی تولید پراكنده‌ی برق، مشوق‌های مالی متعددی توسط وزارت نیرو برای سرمایه‌گذاری در زمینه‌ی تولید پراكنده قرار داده شده است كه تولید پراكنده‌ی برق و فروش انرژی الكتریكی به شبكه را به عنوان یك گزینه‌ی بسیار جذاب برای مجتمع‌های صنعتی تبدیل نموده است، این حمایت‌های وزارت نیرو عبارت است از:

۱٫ تامین هزینه‌های سوخت در قراردادهای تبدیل انرژی و خرید تضمینی انرژی الكتریكی برای یك دوره ی پنج‌ساله
۲٫ خرید تضمینی انرژی الكتریكی تولید شده و پرداخت ۲۵ درصد از بهای انرژی به عنوان پیش‌پرداخت، معادل ۵۰۰ هزار الی ۷۵۰ هزار ریال برای هر مگاوات
۳٫ بازگرداندن هزینه‌های انشعاب به مشتریان، مابین ۴۳۰ هزار الی یك میلیون و دویست هزار ریال برای هر مگاوات
۴٫ حذف هزینه‌های دیماند از هزینه‌های مشتركین

√ كاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری تاسیسات

در صورت درنظر گرفتن حاشیه‌های اطمینان تولید (ظرفیت ۱٫۵ برابری نیروگاه نسبت به مصرف)، هزینه‌های سنگین انتقال انرژی الكتریكی و احداث پست حذف می‌گردد. لازم به ذكر است هزینه‌های متوسط احداث خطوط انتقال و پست‌های مورد نیاز، بسته به مسافت از شبكه و شرایط آن، (بین مگاواتی سیصد هزار الی دومیلیون ریال برای هر مگاوات انتقال قدرت)

√ افزایش قابلیت اطمینان برای در دسترس بودن انرژی الكتریكی

با تولید انرژی الكتریكی در محل و كاهش عوامل مؤثر مانند شبكه‌های انتقال و توزیع و نیروگاه‌های بزرگ، خطای این عوامل كمتر به مشترك منتقل می‌گردد و مشترك از خاموشی‌های ناخواسته، حتی در حد یك چشمك زدن برق آزاد می‌شود. به این ترتیب با پشتوانه‌ی تولید دایم انرژی الكتریكی در محل، تداوم تامین انرژی الكتریكی تضمین می‌شود و مشترك می‌تواند از برقی با قابلیت اطمینان بالاتر و با كیفیت بهتر، بهره‌برداری نماید. ضمن آنكه شبكه‌ی برق همچنان به عنوان پشتوانه‌ی تولید انرژی الكتریكی حضور خواهد داشت.

قابلیت اطمینان یکی از مزایای نیروگاههای برق كوچک است که مورد توجه مدیران صنایع مختلف قرار گرفته است.

√ كاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری مولدهای اضطراری

با افزایش قابلیت اطمینان، هزینه‌های خرید مولدهای برق اضطراری مانند دیزل‌ژنراتورها كاهش می‌یابد، (در حدود یك میلیون و پانصد هزار ریال بر مگاوات ظرفیت) در عین حال مصرف‌كننده می‌تواند با توجه به عدم بروز وقفه در برق مصرفی، از خرید تجهیزاتی مانند UPS خودداری نماید.

√ امكان بازیافت حرارت و تولید همزمان برق و حرارت

در نیروگاه‌های كوچك، بازیافت حرارت و استفاده از آن در تولید آب گرم و با استفاده از چیلرهای جذبی، در تولید آب سرد امكان‌پذیر می‌گردد كه این موضوع راندمان انرژی را تا ۹۰ درصد افزایش می‌دهد.

با توجه به دمای بالای هوای خروجی از اگزوز، همراه با هر کیلووات انرژی الکتریکی تولیدی حدود دو کیلووات انرژی حرارتی برای مصارف گرمایشی و سرمایشی قابل بازیافت است و این خود هزینه‌ی سرمایه‌گذاری ونیز هزینه سوخت و نگهداری واحدهای سنتی تأسیسات حرارتی و تهویه مطبوع را کاهش می‌دهد.

√ كاهش سرمایه‌گذاری و افزایش قابلیت مدیریت ریسك

هزینه‌های احداث نیروگاه‌های بزرگ مقادیر قابل توجهی است كه به دلیل بزرگ بودن ظرفیت تجهیزات و حساسیت كاركرد آنها، ریسك‌های سرمایه‌گذاری كه به دلیل انتخاب نامناسب یا كاركرد غیربهینه یك توربین متوجه سرمایه‌گذار می‌شود، مقادیر قابل توجهی است. در حالی‌ كه در نیروگاه‌های كوچك، این ریسك كاهش می‌یابد و با انتخاب بهینه‌ی تجهیزات و خریدهای مناسب، می‌توان هزینه‌ها و ریسك سرمایه‌گذاری را تا ۶۰ درصد كاهش داد.

منبع : وبسایت مپنا

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب اين سايت فقط با ذكر نام منبع بلامانع مي باشد * کپی ممنوع !

انواع ديگ هاي(بويلرهاي) بخار مشهد بويلر انواع ديگهاي(بويلرهاي)روغن داغ مشهد بويلر انواع ديگ هاي(بويلرهاي) آبگرم(آبداغ)-ديگ فولادي مشهد بويلر بخارشوي-كارواش-تجهيزات موتورخانه-روغن حرارتي-هيتر هواي گرم فيلترشني-مبدل حرارتي-سختي گير-موگير و صافي-منبع كوئل دار مقاللات تخصصي بويلر(ديگ بخار)-نرم افزارهاي تخصصي-استانداردهاي فني