مزاياي استفاده ازنيروگاههاي كوچك و پراكنده

√ قابليت فروش برق به شبكه و ايجاد درآمد

با توجه به نياز كشور به سرمايه‌گذاري در زمينه‌ي توليد پراكنده‌ي برق، مشوق‌هاي مالي متعددي توسط وزارت نيرو براي سرمايه‌گذاري در زمينه‌ي توليد پراكنده قرار داده شده است كه توليد پراكنده‌ي برق و فروش انرژي الكتريكي به شبكه را به عنوان يك گزينه‌ي بسيار جذاب براي مجتمع‌هاي صنعتي تبديل نموده است، اين حمايت‌هاي وزارت نيرو عبارت است از:

۱٫ تامين هزينه‌هاي سوخت در قراردادهاي تبديل انرژي و خريد تضميني انرژي الكتريكي براي يك دوره ي پنج‌ساله
۲٫ خريد تضميني انرژي الكتريكي توليد شده و پرداخت ۲۵ درصد از بهاي انرژي به عنوان پيش‌پرداخت، معادل ۵۰۰ هزار الي ۷۵۰ هزار ريال براي هر مگاوات
۳٫ بازگرداندن هزينه‌هاي انشعاب به مشتريان،  مابين ۴۳۰ هزار الي يك ميليون و دويست هزار ريال براي هر مگاوات

۴٫ حذف هزينه‌هاي ديماند از هزينه‌هاي مشتركين

كاهش هزينه‌هاي سرمايه‌گذاري تاسيسات

در صورت درنظر گرفتن حاشيه‌هاي اطمينان توليد (ظرفيت ۱٫۵ برابري نيروگاه نسبت به مصرف)، هزينه‌هاي سنگين انتقال انرژي الكتريكي و احداث پست حذف مي‌گردد. لازم به ذكر است هزينه‌هاي متوسط احداث خطوط انتقال و پست‌هاي مورد نياز، بسته به مسافت از شبكه و شرايط آن، (بين مگاواتي سيصد هزار الي دوميليون ريال براي هر مگاوات انتقال قدرت)

افزايش قابليت اطمينان براي در دسترس بودن انرژي الكتريكي

با توليد انرژي الكتريكي در محل و كاهش عوامل مؤثر مانند شبكه‌هاي انتقال و توزيع و نيروگاه‌هاي بزرگ، خطاي اين عوامل كمتر به مشترك منتقل مي‌گردد و مشترك از خاموشي‌هاي ناخواسته، حتي در حد يك چشمك زدن برق آزاد مي‌شود. به اين ترتيب با پشتوانه‌ي توليد دايم انرژي الكتريكي در محل، تداوم تامين انرژي الكتريكي تضمين مي‌شود و مشترك مي‌تواند از برقي با قابليت اطمينان بالاتر و با كيفيت بهتر، بهره‌برداري نمايد. ضمن آنكه شبكه‌ي برق همچنان به عنوان پشتوانه‌ي توليد انرژي الكتريكي حضور خواهد داشت.

كاهش هزينه‌هاي سرمايه‌گذاري مولدهاي اضطراري

با افزايش قابليت اطمينان، هزينه‌هاي خريد مولدهاي برق اضطراري مانند ديزل‌ژنراتورها كاهش مي‌يابد، (در حدود يك ميليون و پانصد هزار ريال بر مگاوات ظرفيت) در عين حال مصرف‌كننده مي‌تواند با توجه به عدم بروز وقفه در برق مصرفي، از خريد تجهيزاتي مانند UPS خودداري نمايد.

امكان بازيافت حرارت و توليد همزمان برق و حرارت

در نيروگاه‌هاي كوچك، بازيافت حرارت و استفاده از آن در توليد آب گرم و با استفاده از چيلرهاي جذبي، در توليد آب سرد امكان‌پذير مي‌گردد كه اين موضوع راندمان انرژي را تا ۹۰ درصد افزايش مي‌دهد. با توجه به دماي بالاي هواي خروجي از اگزوز، همراه با هر کيلووات انرژي الکتريکي توليدي حدود دو کيلووات انرژي حرارتي براي مصارف گرمايشي و سرمايشي قابل بازيافت است و اين خود هزينه‌ي سرمايه‌گذاري ونيز هزينه سوخت و نگهداري واحدهاي سنتي تأسيسات حرارتي و تهويه مطبوع را کاهش مي‌دهد.

كاهش سرمايه‌گذاري و افزايش قابليت مديريت ريسك

هزينه‌هاي احداث نيروگاه‌هاي بزرگ مقادير قابل توجهي است كه به دليل بزرگ بودن ظرفيت تجهيزات و حساسيت كاركرد آنها، ريسك‌هاي سرمايه‌گذاري كه به دليل انتخاب نامناسب يا كاركرد غيربهينه يك توربين متوجه سرمايه‌گذار مي‌شود، مقادير قابل توجهي است. در حالي‌ كه در نيروگاه‌هاي كوچك، اين ريسك كاهش مي‌يابد و با انتخاب بهينه‌ي تجهيزات و خريدهاي مناسب، مي‌توان هزينه‌ها و ريسك سرمايه‌گذاري را تا ۶۰ درصد كاهش داد.

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب اين سايت فقط با ذكر نام منبع بلامانع مي باشد * کپی ممنوع !

انواع ديگ هاي(بويلرهاي) بخار مشهد بويلر انواع ديگهاي(بويلرهاي)روغن داغ مشهد بويلر انواع ديگ هاي(بويلرهاي) آبگرم(آبداغ)-ديگ فولادي مشهد بويلر بخارشوي-كارواش-تجهيزات موتورخانه-روغن حرارتي-هيتر هواي گرم فيلترشني-مبدل حرارتي-سختي گير-موگير و صافي-منبع كوئل دار مقاللات تخصصي بويلر(ديگ بخار)-نرم افزارهاي تخصصي-استانداردهاي فني