چرا توربين گازي

از زمان تولد توربين‌هاي گازي امروزي در مقايسه با ساير تجهيزات توليد قدرت، زمان زيادي نمي‌گذرد. با اين وجود امروزه اين تجهيزات به عنوان سامانه‌هاي مهمي در امر توليد قدرت مكانيكي مطرح مي‌باشند. از توليد انرژي برق گرفته تا پرواز هو اپيماهاي مافوق صوت همگي مرهون استفاده از اين وسيله سودمند مي‌باشند. ظهور توربين‌هاي گازي باعث پيشرفت زيادي در رشته‌هاي مهندسي مكانيك، متالوژي و ساير علوم مربوطه گشته است.
بطوري‌ كه پيدايش سوپر آلياژهاي پايه نيكل و تيتانيوم به خاطر استفاده آنها در ساخت پره‌هاي ثابت و متحرك توربين‌ها كه دماهاي بالايي در حدود ۱۵۰۰ درجه سانتيگراد و يا بيشتر را متحمل مي‌شوند، ازسرعت  بيشتري برخوردار شد. به همين خاطر امروزه به تكنولوژي توربين‌هاي گازي تكنولوژي مادر گفته مي‌شود و كشوري كه بتواند توربين‌هاي گازي را طراحي كند و بسازد، هر چيز ديگري را هم مي‌تواند توليد كند.

توربين گازي-www.Mboiler.com.jpg

 اجزاي توربين‌هاي گازي

كمپرسور، محفظه احتراق،  توربين كه بنا به كاربرد، قسمت‌هاي ديگري نيز براي افزايش راندمان و كارايي به آنها اضافه مي‌شود. نحوه کارکرد توربين‌هاي گازي بدين ترتيب است که کمپرسور در حال گردش با دور زياد، هواي محيط را مکيده و فشار آن را به چندين برابر فشار محيط(حدود ۱۰ برابر)‌ مي‌رساند، ضمن اينکه نسبتاً درجه حرارت آن نيز افزايش مي‌يابد.  هواي فشرده شده از کمپرسور خارج و به درون محفظه يا محفظه‌هاي احتراق هدايت مي‌شوند. در داخل اتاق احتراق شعله دائمي‌ برقرار است و سوخت  (گاز، گازوئيل و يا بعضاً مازوت) نيز با فشار مناسبي به درون آن پاشيده مي‌شود.
سوخت به همراه هواي فشرده در مجاورت شعله، آتش مي‌گيرد و گاز داغي با حجم زياد که دماي آن به ۱۸۰۰ درجه سانتيگراد نيز مي‌رسد، توليد مي‌گردد. گازحاصل که نتيجه يک احتراق کامل بدون توليد دوده است، به سبب محدوديت‌هاي تکنولوژيکي مستقيماً  قابل ارسال به توربين نمي‌باشد و لازم است خنک گردد.
اين کار توسط هواي اضافي ورودي به اتاق احتراق، از طريق کمپرسور، انجام مي‌گيرد. گاز داغ مناسب از نظر درجه حرارت، وارد توربين شده و بخش اعظم انرژي خود را به صورت انرژي مکانيکي دوراني، به توربين منتقل مي‌کند و  خود از طريق اگزوز خارج مي‌گردد. بخشي از انرژي دوراني حاصله از توربين به مصرف گرداندن کمپرسور و مابقي براي گردش ژنراتور به کار مي‌رود. ژنراتوري که يا به صورت مستقيم و يا از طريق جعبه دنده با توربين هم محور و کوپله است، با ميدان الکتريکي گردان خود،در استاتور، جريان الکتريسته با ولتاژ از پيش طراحي شده توليد مي‌کند.
 
 
TUB5-www.Mboiler.com.jpg

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب اين سايت فقط با ذكر نام منبع بلامانع مي باشد * کپی ممنوع !

انواع ديگ هاي(بويلرهاي) بخار مشهد بويلر انواع ديگهاي(بويلرهاي)روغن داغ مشهد بويلر انواع ديگ هاي(بويلرهاي) آبگرم(آبداغ)-ديگ فولادي مشهد بويلر بخارشوي-كارواش-تجهيزات موتورخانه-روغن حرارتي-هيتر هواي گرم فيلترشني-مبدل حرارتي-سختي گير-موگير و صافي-منبع كوئل دار مقاللات تخصصي بويلر(ديگ بخار)-نرم افزارهاي تخصصي-استانداردهاي فني