انتخاب ديگ بخار لوله آبی (واتر تيوب) -قسمت سوم

دیگ های بخار با چرخش اجباری آب :

این دیگ ها از نوع تک مخزنی هستند که قسمت اعظم چرخش آب آنها توسط تلمبه صورت می گیرد. این تلمبه اختلاف فشار لازم جهت چرخش اب در لوله های دیگ بخار را تامین می نماید (شکل ۲-۶).

عموما این دیگ را برای فشارهای بالای ۱۵۰bar یا فشارهای پایین جهت موارد خاص که طراحی آنها به گونه ای است که چرخش طبیعی آب کفایت نمی کند، مانند دیگ های بخار عملیاتی بازیافت حرارتی به کار می برند.

دیگ بخار یک سویه

دیگ بخار یک سویه :

در این دیگ های بخار آب توسط تلمبه های تغذیه از طریق یک سری لوله های نازک که تشکیل اکونومایزر، سطوح تبخیر کننده و در آخر لوله های داغ کننده بخار (چنانچه در نظر گرفته شده باشند) را می دهند عبور می کند.

تقریبا تمام آب تغذیه به جز قسمت ناچیزی از آن، تبدیل به بخار می گردد. باقیمانده اب در جدا کننده آب از بخار، در مخزنی جمع شده و به عنوان زیر آب جهت خارج سازی املاح تغلیظ شده، خارج می گردد.

در صورت لزوم، بخار حاصله به داغ کننده بخار برگشت داده می شود.

طرحهای مختلفی از این دیگ و بویلر بخار برای صنایع ساخته شده (شکل ۲-۷) مزایای این دیگ، سرعت راه اندازی به علت نداشتن مخزنهای بزرگ و ضخیم تحت فشار (که مستلزم کنترل افزایش دما هستند) و امکان استفاده از آبهای تغذیه با املاح محلول زیاد است که این امر عمل تصفیه آب را آسان می کند.

دیگ بخار یک سویه
*
*
*
منبع مطالب :کتاب تکنولوژی دیگهای بخار صنعتی تالیف David Gunn & Robert Horten و با ترجمه مهندس رفیعی پور

! کپی ممنوع * استفاده از مطالب این سایت فقط با ذکر نام منبع بلامانع می باشد * کپی ممنوع !

انواع دیگ های(بویلرهای) بخار مشهد بویلر انواع دیگهای(بویلرهای)روغن داغ مشهد بویلر انواع دیگ های(بویلرهای) آبگرم(آبداغ)-دیگ فولادی مشهد بویلر بخارشوی-کارواش-تجهیزات موتورخانه-روغن حرارتی-هیتر هوای گرم فیلترشنی-مبدل حرارتی-سختی گیر-موگیر و صافی-منبع کوئل دار مقاللات تخصصی بویلر(دیگ بخار)-نرم افزارهای تخصصی-استانداردهای فنی